30 bin flamingoyu ağlatmayın

Prof. Dr. Sıkı “İzmir Kuşcennetinde yapılan doğa koruma çalışmaları Türkiye’de yapılan en önemli çevre koruma projeleri olup Kuşcennetindeki bütün canlılar kendilerinin yaşaması için her türlü maddi ve manevi desteğini esirgemeyen Başkanları için “Aziz ol, Aziz Başkan” diye haykırmaktadır” dedi

30 bin flamingoyu ağlatmayın
30 Mayıs 2014 Cuma 11:31

Ege Üniversitesi Tabiat Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Prof.Dr.Mehmet Sıkı “İzmir Kuşcennetini  Türkiye ve Dünya’ya tanıtmak için; İzmir Kuşcenneti Araştırma Merkezi’nin yapılması, Homa Dalyanı’nın iyileştirilmesi, Çilazmak Dalyanı kıyı kordonunun yapılması, İzmir körfezinde sirkülasyon kanalı açılması ve Güney Gediz Deltası’nın İzmir Doğal Yaşam Parkı ile entegre edilmesi gibi önemli projeleri Aziz Kocaoğlu’nun tekrar İzmir Kuşcenneti Birlik Başkanlığı’na seçilmesiyle gerçekleşeceğine inanmaktayız. Çünkü Başkanın yaptıkları yapacaklarının kefilidir. 4 Haziran 2014 Çarşamba günü yapılacak Birlik Başkanlığı seçimini 30 bin flamingo merakla ve endişeyle beklemekte olup Aziz Başkanının kendilerini yalnız bırakmayacağına inanmaktadır. Aksi takdirde Cennete yaşayan 30 bin flamingo ve diğer canlılar şimdiden kara kara düşünmektedir. Elçiye zeval olmaz, anlayışından hareketle 30 bin flamingo ve diğer burada yaşayan canlıların hislerine tercüman olmak istedim” diye konuştu. 

Prof. Dr. Sıkı “İzmir Kuşcennetinde yapılan doğa koruma çalışmaları Türkiye’de yapılan en önemli çevre koruma projeleri olup Kuşcennetindeki bütün canlılar kendilerinin yaşaması için her türlü maddi ve manevi desteğini esirgemeyen Başkanları için “Aziz ol, Aziz Başkan” diye haykırmaktadır” dedi.

2009 yılında İzmir Kuşcennetini Koruma ve Geliştirme Birliği Başkanlığına seçilen Aziz Kocaoğlu’nu; İzmir Kuşcennetinde yaşayan 30 bin flamingo ve bütün canlılar kendilerine sahip çıkan Başkanlarını tekrar Başkan olarak görmek istediklerini belirten  Prof. Dr. Sıkı; “Aziz Kocaoğlu’nun Kuşcenneti Birlik Başkanlığına seçildiği 2009 yılından itibaren 5 yıl içinde Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurullarından alınan izinler ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün olumlu görüşleri doğrultusunda; sazlıkların Tatlısu sorunu motopomp kurularak çözülmüş, Homa ve Kırdeniz Dalyanı ile Gediz ağzındaki balıkçı çardakları yıkılarak yerlerine doğa ile uyumlu 9 balıkçı barınağı yapılmış, Kuşcenneti sazlıklarının etrafına doğa ile uyumlu stabilize malzeme kullanılarak 20 km. uzunluğunda yol yapılmış, kuşların kuluçka yeri ve aynı zamanda mutfağı olan Homa Dalyanının geleceğini garanti altına alan Homa Dalyanı kıyı kordonu yapılmış ve Türkiye’de flamingo neslinin geleceğini garanti altına alan Dünya’nın en büyük 6 bin 460 m2 alana sahip halen 7 bin-10 bin çift flamingonun kuluçkaya yattığı flamingo üreme adası Aziz Kocaoğlu’nun Başkanlığı döneminde gerçekleştirilmiştir” diye konuştu.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.