AKP'li belediyeler, kendi çıkardıkları yasadan şikâyetçi

Ankara'da belediyelerin sorunlarının değerlendirildiği bir toplantı yapıldı. Toplantıda konuşan AKP'li Ödemiş Belediye Başkanı A. Mahmut Badem, 6360 sayılı (Bütünşehir Yasası)'nda değişiklik yapılması talebini dile getirdi. Başkan Mahmut Badem; 'Yasada düzenleme yapılmasını istiyoruz. Bazı hizmetlerin yerinden daha sağlıklı ve hızlı uygulanması amacıyla ilçe belediyeler yetkili olmalıdır' dedi

AKP'li belediyeler, kendi çıkardıkları yasadan şikâyetçi
26 Aralık 2015 Cumartesi 10:13

AKP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki yönetiminde Ankara'da belediyelerin sorunlarının değerlendirildiği bir toplantı yapıldı. AKP'li Ödemiş Belediye Başkanı A. Mahmut Badem, yerel yönetimlerin sorunlarının değerlendirildiği toplantıda 6360 sayılı yasada (Bütünşehir Yasası) değişiklik yapılması talebini dile getirdi. Başkan Mahmut Badem; 'Kamu hizmetlerinin gerekleri bakımından ilçelerin coğrafi konumu nüfusu, yüzölçümü, belde ve köy sayıları göz önüne alınarak bir düzenleme yapılmasını istiyoruz. Bazı hizmetlerin yerinden daha sağlıklı ve hızlı uygulanması amacıyla ilçe belediyeler yetkili olmalıdır. Özellikle gelirlerin arttırılması konusunda görüşlerimizi sunduk. 6360 sayılı yasanın (Bütünşehir Yasası) uygulanmasında karşılaştığımız sorunları bölgemizdeki belediye başkanlarımızla değerlendirdik. Ortak taleplerimizi toplantıda ifade ettim' dedi.
Bu konuda fikirlerini aldığımız İzmir ilçe belediye başkanları ile İzmir milletvekilleri, bu yasanın acele bir şekilde AKP iktidarı tarafından yasalaştırıldığını ve yasadan kaynaklanan yanlışların sorumlusunun da mevcut hükümet olduğunu dile getirdi.

Kendilerinden olanları bile dinlemediler

Karaburun Belediye Başkanı Ahmet Çakır, kendilerinin de dile getirdiği Bütünşehir Yasası'nın sorunlu olduğunu bir AKP belediye başkanının da dile getirmesinin önemli olduğunu belirtti. Çakır, 'Bu yasanın eksik ve yanlışlarının olmasının sebebi ben yaptım oldu anlayışı ile yapılmış olmasıdır. Bütünşehir yasası hiç irdelenmeden, muhalefetin, kendi partilerine mensup belediye başkanlarının bile fikri alınmadan ben yaptım oldu şeklinde hayata geçirildi. Zaten Türkiye 13 yıldır böyle yapılarak bu hale getirildi, ben yaptım ben bilirim. Alınan kararların yanlış olduğunu kendileri de gözlemliyorlar. Kendi içlerindeki arkadaşlarda bunu dile getiriyor. Ben o arkadaşı kutluyorum. İşin gerçeği bu' dedi.

Yasa eninde sonunda değişecek

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ise yerel yönetimlerin güçlendirilmesinin gerekliliğini vurgulayarak, dünyadaki uygulamaların da bu yönde olduğunu belirtti, "Bütün dünya mersine biz gideriz tersine. Bütün dünyada yerel yönetimlerin yetkisi arttırılırken, kapasitesi arttırılırken bizde merkezileştirmek için her türlü manevra yapılıyor. Ondan sonra da hayatla buluşmayınca şikayet edilmeye başlanıyor. Bu yasa eninde sonunda değiştirilecek ama bu zaman zarfında vatandaşlar mağduriyet ve sıkıntıları yaşayacak."

Zamanında desteklemeseydi

İzmir CHP Milletvekili Murat Bakan ise Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem'i eleştirerek zamanında AKP İl Başkan Yardımcısı iken bu yasayı desteklediğini dile getirdi, "Bütünşehir yasasıyla ilgili Mahmut Badem'in yaptığı bu eleştiri geç kalmış bir eleştiridir. Bu yasa tasarısı görüşülürken yapılması gereken bir eleştiriydi. Kendisi de bu sürece katılabilirdi. O zamanda kendisi il başkan yardımcısıydı. Demek ki asıl uğraşması gereken şeylerle uğraşmamış, Mahmut Badem. Bütünşehir yasasının olumsuz yönleri olmasına karşın olumlu yönleri de var. Olumlu yönü olarak ilçe belediyesinin kendi bütçesiyle yapamayacağı alt ve üst yapı yatırımlarının büyükşehir belediyesi eliyle yapılması gibi. Bu yasayı olumsuzları bertaraf edilerek dengeli bir yapıya kavuşturmak lazım. Ne ilçe belediyesinin yetkileri elinden alınmalı ne de büyükşehirin yatırım olanaklarından faydalanmasının önü kapatılmalı"

Sorun İzmir'e özgü

Bir diğer CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, yasanın olumsuzluklarını muhalefet partisi belediyelerinin yaşadığını söyleyerek iktidar partisi belediyelerin böyle bir sorunu olmadığını söyledi. Bayır, 'Mevcut iktidar partisinin üstü başka altı başka düşünebiliyor anlaşılan. Kendileri getirdiler yasayı kendi belediye başkanı şikayetçi. Bu tabii İzmir açısından böyle. Anadolu'da AKP bünyesindeki bir büyükşehir belediyesinde bir başkanın böyle bir talebi olmaz' dedi.


Etiketler; #akp
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.