“Arıtma çamuru” için İzmir’i seçtiler

4. Avrupa Arıtma Çamurları Yönetimi Konferansı ECSM2014 İzmir’de başladı

“Arıtma çamuru” için İzmir’i seçtiler
26 Mayıs 2014 Pazartesi 11:46

Avrupa ülkelerinin yanısıra ABD, Kanada, Avustralya, Japonya, Tayland ve Çin gibi ülkelerden yaklaşık 200 bilim adamı ve sektör temsilcisinin de katıldığı konferansın açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Büyükşehir Belediyesi olarak İzmir’de 4 milyon hemşehrimizle, üniversitelerimiz ve meslek odalarımızla birlikte çevreyi, denizi, suyu ve havayı yani geleceğimizi korumaya çalışıyoruz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 26-27 Mayıs 2014 tarihlerinde Kaya Termal Otel’de düzenlenen ‘4. Avrupa Arıtma Çamurları Yönetimi Konferansı - ECSM2014’ün açılış törenine katıldı. Dokuz Eylül Ünivesitesi’nin evsahipliğinde Belçika Liege Üniversitesi ve Dünya Su Birliği işbirliğinde gerçekleşen konferansta bir konuşma yapan Başkan Kocaoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çamur yönetimi ve Yüzülebilir Körfez Projesi konularında gerçekleştirdiği hamleleri anlattı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, tüm dünyada çevrenin vahşice kullanılarak kirletildiğini belirtti. Çevrenin sadece korunmasının yeterli olmadığını kaydeden Başkan Kocaoğlu, “Bunun geriye döndürülmesi ve iyileştirilmesi gerekiyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak bu bilinçle çalışıyoruz. İzmir’in arıtmalarından çıkan çamurun çürütülmesi ve kurutulması projemiz bitti. Bizim şu anda bir arıtma çamuru problemimiz yok gibi görünüyor. Kent merkezine uzak yerlerde çıkan çamurları ise güneş enerjisiyle kurutmak gibi bir projemiz var. Ayrıca, İzmir Körfezi’ni rehabilite etmek ve ‘Yüzülebilir Körfez’ hedefine ulaşmak için çalışıyoruz. Bu kapsamda körfezde büyük bir kanal açmak istiyoruz. Halen ÇED sürecinde olan projemiz bittikten sonra çok büyük miktardaki tarama malzemesini geri kazanacağız. Tarama malzemesini tuzdan arındırıp geriye dönüştürmek için çaba gösteriyoruz. İzmir’de 4 milyon hemşehrimizle, üniversitelerimiz ve meslek odalarımızla birlikte çevreyi, denizi, suyu ve havayı yani geleceğimizi korumaya çalışıyoruz. Bu konuda çalışmalarımıza destek olan, emek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Konferans, farkındalık yaratacak


Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mehmet Füzün, konuklara İzmir hakkında genel bilgiler verirken, 4. Avrupa Arıtma Çamurları Yönetimi Konferansı Başkanı ve Dokuz Eylül Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Azize Ayol, konferansın çamur yönetimi ile ilgili en yeni bilimsel ve teknolojik birikimleri paylaşmak için etkin bir platform oluşturduğunu kaydetti. Arıtma çamurlarının tüm dünyada çözüme ulaştırılması gereken en önemli çevre sorunlarından biri olduğuna dikkat çeken Ayol şu bilgileri verdi:

“Günümüzde, arıtma çamurlarından elde edilebilecek yararlı madde ve enerjiyi sürdürülebilir bir biçimde çoğaltacak, çamur üretimini en aza indirecek yenilikçi sistemlerin geliştirilmesi zorunlu hale geldi. Ülkelerin çamur yönetim konusundaki birikimlerini birbirleriyle paylaşması ve bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla iki yılda bir düzenlenen konferansa bu yıl İzmir’in evsahipliği yapmasından dolayı mutluluk duyuyoruz. Avrupa ülkelerinin yanısıra Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya, Japonya, Tayland ve Çin gibi ülkelerden de yaklaşık 200 bilim adamı ve sektör temsilcisinin katıldığı konferans çerçevesinde ayrıca su, atık su, katı atık ve arıtma çamurları yönetimi konularıyla ilgili bir ‘Çevre Sergisi’ düzenlendi.”

Toplantıda, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Dr.Yakup Karaarslan ile Gea Vestfalia Separatör Endüstrileri şirketi adına Serdar Gez de birer konuşma yaptı.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.