Bornova çevreci ve yenilenebilir enerjide örnek oluyor

Bornova Belediyesi’nin Erzene Mahallesi’ndeki 300 kilowattlık Fotovoltaik Güç Tesisi’nde üretilen elektrik önemli bir gelir kalemi oldu. Ayrıca Bornova Belediyesi ilçede güneş, jeotermal, su ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynağı kullanan binalardan yasa gereği aldığı tüm ücretlerden yüzde 25 oranında indirim yapıyor

Bornova çevreci ve yenilenebilir enerjide örnek oluyor
06 Şubat 2018 Salı 13:44

Erzene Mahallesi’nde 2 bin 500 güneş panelinin yerleştirildiği 7 dönümlük arazide 2014 yılı sonunda çalışmaya başlayan Fotovoltaik Güç Sistemi, dağıtım şebekesine verilen elektriğin bedeliyle yatırım maliyetini karşıladıktan sonra kar etmeye başladı.  İzmir Kalkınma Ajansı’ndan hibe desteği kazandığı 820 bin liralık proje bedelinin 234 bin lirasının Bornova Belediyesi tarafından karşılandığı tesiste, geçen üç yılda toplam 1 milyon 173 bin 808 kWh elektirik üretildi. Bu üretimin parasal karşılığı ise 482 bin 18 lira oldu. Böylece Bornova Belediyesi, proje için kullandığı parayı karşıladığı miktardan daha fazla kazanç elde etti.

İZKA’dan hibe kazanmıştı

Güneş enerjisini panelleri aracılığıyla elektrik enerjisine dönüştüren ‘Fotovoltaik Güç Sistemi’ İzmir Kalkınma Ajansı’nın Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Mali Destek Programı kapsamında hibe krediye hak kazanmış, 2014 yılı sonunda 7 dönüm alandaki güneş panelleri aracılığıyla üretilen elektrik enerji dağıtım şebekesine verilmeye başlanmıştı.

Yenilenebilir enerjiyi özendirme indirimi

Bu arada Bornova Belediyesi ilçede güneş, jeotermal, su ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynağı kullanan binalardan yasa gereği aldığı tüm ücretlerden yüzde 25 oranında indirim yapıyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını teşvik etmek amacını taşıyan karar, 2017 Ağustos ayında Bornova Belediye Meclisi’nce oy birliğiyle alınmıştı.

Yeni projlere yenilenebilir enerji sistemleri

Bornova Belediyesi, başta inşaat çalışmaları devam eden projeler ile önümüzdeki süreçte yapımına başlayacağı Hayal Bornova, Karaçam Çocuk Köyü, Çocuk Dünyası, Yeşilova, İnönü ve Kızılay pazaryerleri ve çok amaçlı kültür merkezlerinde yenilenebilir enerji sistemleri kullanacak. Böylece hem enerji konusunda sağlanan tasarruf artarken karbon salımı azalacak.

Çevreyi korurken, tasarruz sağlıyoruz

Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, sistem sayesinde bir yandan tasarruf sağlarken, bir yandan da karbon salımının önüne geçtiklerine dikkat çekerek, “Elektriği temiz ve yenilenebilir kaynaklardan elde etmek dünyamızın geleceği açısından büyük önem taşıyor. Hem de elektrik enerjisi için ödediğimiz faturalardan tasarruf ettiğimiz kaynaklar ilçemize yatırım olarak dönüyor. Proje sayesinde hizmet binalarımızın tamamında kullanılan elektrik enerjinin yüzde 25’ini güneşten elde ediyoruz. Sistem, her yıl çevre kirliliğine neden olan 250 ton karbon salımını engellemiş oluyor. Bu konuda vatandaşlarımızı özendirmek için indirim de uyguluyoruz. Ayrıca bundan sonra hayata geçireceğimiz tüm projelerde yenilenelibilir enerji sistemlerini kullanacağız” dedi.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.