'Cinsel istismar' suçu 1. sırada

İzmir Adliyesi'nde 2013 yılında, ağır ceza, asliye ceza, sulh ceza, çocuk ağır ceza ve çocuk mahkemesi, fikri sinai haklar ceza mahkemeleri ile asliye hukuk, sulh hukuk, asliye ticaret, iş ve aile mahkemelerinde toplam 181 bin 170 davaya bakıldı. Ağır ceza mahkemelerindeki davalarda 'cinsel istismar' suçu ilk sırada yer aldı

'Cinsel istismar' suçu 1. sırada
03 Ocak 2014 Cuma 13:09

İzmir Adliyesi’ndeki mahkemelerde geçen yıl toplam 119 bin 500 yeni dava açılırken, 110 bin 890 dosya karara bağlandı, 2014 yılına 70 bin 280 dava devretti. Böylece 2013 yılında uzlaştırma bürosu tarafından dava açılmadan uzlaşmayla sonuçlanan dosyalar sayesinde, 210 bin 383 davanın görüldüğü 2012 yılına nazaran dava sayısında azalma olduğu görüldü.

Ağır ceza mahkemelerinde açılan davaların başını 'cinsel istismar' ve 'dolandırıcılık' suçları çekerken, bunun dışında en çok 'uyuşturucu ticareti', 'yağma', 'yaralama' ve 'cinayet' davaları göze çarptı.

Asliye ceza mahkemelerinde 'hırsızlık', 'vergi suçları', 'sahtecilik', 'uyuşturucu kullanma' ve 'kasten yaralama', sulh ceza mahkemelerinde 'cinsel taciz', 'tehdit', 'hakaret' ve 'alkollü araç kullanma', çocuk ağır ceza mahkemelerinde 'adam öldürme', 'yağma', aile mahkemesinde 'boşanma', 'babalık' ve 'nafaka', asliye hukuk mahkemelerinde 'tazminat' ve 'kamulaştırma', sulh hukuk mahkemelerinde 'veraset', 'izale-i şuyu' ve 'rücuen tazminat' davaları ilk sırayı aldı.

Ağır ceza, asliye ceza, sulh ceza, çocuk ağır ceza ve çocuk mahkemeleri ile fikri ve sınai haklar mahkemelerinde toplam 87 bin 350 davaya bakıldı. Geçen yıl ceza mahkemelerinde toplam 58 bin 200 yeni dava açılırken, bu yıla devreden dava sayısı 29 bin 652 oldu.

İzmir Adliyesi’nde biri TMK 10. maddesiyle görevli 12 ayrı ağır ceza mahkemesinde geçen yıl toplam 9 bin 600 dava görülürken, bir önceki yıldan devirlerle birlikte her mahkeme 800'er davaya baktı. Ağır ceza mahkemelerinde görülen davaların başını 'cinsel istismar', 'dolandırıcılık', 'yağma', 'uyuşturucu', 'sahtecilik', 'adam öldürme', 'sahte çek', 'yankesicilik' ve 'hırsızlık' davaları çekti.

İkisi çocuk ağır ceza olmak üzere toplam 7 çocuk mahkemesinde 2012 yılında 5 bin 250 davaya bakıldı. Çocuk mahkemelerinde 3 bin 500 yeni dava açılırken, 3 bin 570 dosya da bu yıla devretti. Bu davaların başında 'hırsızlık', 'yan kesicilik', 'yağma', 'adam öldürme' yer aldı.

Toplam sayısı 21 olan asliye ceza mahkemelerinde görülen davaların başında 'hırsızlık', 'vergi suçları', 'sahtecilik', 'uyuşturucu kullanma' ve 'kasten yaralama' geldi. Bir önceki yıldan devreden davalarla birlikte her mahkeme yılda ortalama bin 600'er dosyaya bakmak zorunda kaldı. Toplam 21 bin dosyaya karar çıkarken, 12 bin 600 dava bu yıla kaldı.

22 sulh ceza mahkemesinde ise toplam 27 bin 500 yeni dava açılırken, önceki yıldan gelen devirlerle birlikte toplam 37 bin 400 dava görüldü. Her mahkeme yaklaşık bin 700'er dosyaya bakmak zorunda kaldı. Toplam 28 bin 600 dosya karara bağlandı, 8 bin 800 dosya bu yıla devretti.

17 aile mahkemesinde ise 17 bin yeni dava açılırken, devredenlerle birlikte toplam 23 bin davaya bakıldı. 16 bin 150 dosyanın karara bağlandığı geçen yıldan bu yıla 6 bin 850 dava devretti. Bu davaların ilk sırasında boşanma, babalık ve nafaka yer aldı.

İzmir Barosu Başkan Yardımcısı Ercan Demir, davaların azalmasına en büyük etken olarak, adli suçlardaki cezaların arttırılması gösterdi.

Kaynak: DHA
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.