Diyanete ayrılan bütçe eğitime ayrılmadı

Eğitim İş İzmir Şube Başkanı Ömer Lütfi Değirmenci, İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde yaptıkları basın açıklaması ile devletin 2013 yılı bütçesini eleştirdi. Ak Parti'nin eğitime bütçe vermediğini belirten Değirmenci, "2002'de eğitime yüzde 17 pay ayrılırken 2013 yılında bu oran yüzde 8'lere düştü" dedi

Diyanete ayrılan bütçe eğitime ayrılmadı
15 Aralık 2012 Cumartesi 17:16

Esin Gençel- Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde görüşülen 2013 yılı mali bütçesini eleştiren Eğitim ve Bilim İş Görenleri Sendikası (Eğitim İş) İzmir şubesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde yaptıkları basın açıklaması ile devletin Diyanet'e 2013 yılında 4 milyar 604 milyon lira ayrıldığını belirterek, eğitime ise sadece yüzde 8 pay ayrıldığını belirtti. Eğitim İş İzmir Şube Başkanı Ömer Lütfi Değirmenci, 2013 yılı bütçesi ile ilgili, "2013 yılı bütçesi geçmiş yıllardaki bütçeler gibi yeni zam ve vergilerden oluşacağı, emekçi ve yoksul kesimlerini dana da sefalete sürükleyeceği görülmektedir. TBMM'de görülmekte olan 2013 bütçesi, yüzünü egemenlere, sırtını halka ve emekçilere dönmüş tam anlamıyla yoksulluk bütçesidir" diye konuştu.

Diyanet'e devasa bütçe

Diyanet İşleri Başkanlığı'na verilen bütçeyi devasa olarak niteleyen Değirmenci, "2012 yılında 3 milyar 891 milyon liralık bütçeye sahip olan Diyanet'e 2013 yılı bütçesinden 4 milyar 604 milyon lira ayrılmıştır. Böylece bu kurum 2013 yılı bütçesi kapsamında 11 bakanlık bütçesini geride bırakmıştır. Yıllardır eğitime en çok pay ayırdığını iddia eden AKP hükümet, sadece zorunlu harcamaları karşılayan bir bütçe hazırlayarak eğitim harcamaları yükünü velilere ve hayırsever vatandaşların sırtına yüklemiştir. Bütçeden, yatırımlara ayrılan pay sürekli düşmüş, 2002 yılında yatırımlara ayrılan yüzde 17'lik pay, 2013'te yüzde 8'lere kadar düşmüştür" dedi.

Veliler müşteri oldu

Bütçeden eğitime yeterince kaynak ayrılmadığını vurgulayan Değirmenci, "AKP hükümeti, eğitim kurumlarını birer ticarethaneye, okul müdürlerini tüccara, öğrenci velilerini ise müşteri durumuna düşürmüştür. Eğitime ayrılan bütçe siyasi iktidarın eğitime bakış açısını göstermektedir. Öngörülen milli eğitim bütçesiyle parasız, nitelikli ve herkese eğitim anlayışının yaşama geçirilmesi mümkün değildir. Eğitim İş olarak, eşitlikçi, sosyal adaletçi, üretime dayalı bir yönetim ve ekonomi anlayışı için tüm demokratik kitle örgütlerini ve halkımızı birlikte mücadeleye çağırıyoruz" diye konuştu.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.