Emniyet 81 ilde 'Akıllı Sınıf' kurdu

İl Emniyet Müdürlüklerine kurulan "Akıllı Sınıf"lar ile emniyetler arasında zaman kaybı olmadan görüşmeler ve eğitimler yapabilecek ayrıca teşkilat personeli fişek olmadan atış talimlerini uygulayabilecek

Emniyet 81 ilde 'Akıllı Sınıf' kurdu
18 Ocak 2012 Çarşamba 16:31

Merve Has- İzmir Emniyet Müdürlüğü Yenişehir Hizmet Binası'nda "Uzaktan Eğitim Kapsamında Akıllı Sınıf Oluşturma Projesi" tanıtımı İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir İl Emniyet Müdürü Ali Bilkay ve İl Milli Eğitim Müdürü Rağip Üye'nin katılımıyla gerçekleşti. "Akıllı Sınıf Projesi" ile dünyada ve ülkemizde gelişen e-devlet ve e-öğrenme yaklaşımlarına paralel olarak geliştirilen Uzaktan Eğitim Projesi kapsamında il emniyet müdürlüklerine akıllı sınıflar kuruldu. Proje maliyetinin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkisi ile Evrensel Hizmet Fonu'ndan toplam 15.463.408 TL kaynak sağlandığını belirten Vali Cahit Kıraç, proje kapsamında 81 ilde 81 tane akıllı sınıf kurulduğunu ve Eğitim Dairesi Başkanlığı Anıttepe Kampüsü'nde bulunan Ana Merkez Akıllı sınıf ile bu sayının 82 olduğunu açıkladı. Akıllı sınflarda ortalama 25 kişinin eğitim göreceğini ve 82 adet akıllı sınıf olduğu değerlendirildiğinde aynı anda 2 bin kişinin eğitime katılabileceğini ifade eden Kıraç, "Arkadaşlarım mesleklerinde dünyadaki gelişimleri yakınen takip edebilmeleri, son teknolojiyi kullanmaları ve bilişim teknolojilerinin gelişmesiyle beraber değişen suçlara karşı mücadele edebilmek için sektördeki gelişmeyi ve bilişim ortamında işlenen suçlara dönük faaliyetleri daha iyi takip edebilmek adına kendilerini yetiştirmeleri gerekiyor. Ayrıca mobese hizmeti için de yine Bakanımız 12 milyon TL kaynağı  bize aktarmıştı. Hem mobese hizmetine verdiği kaynaktan hem de Emniyet Genel Müdürlüğü'nün bu projesine aktardığı kaynaktan dolayı Ulaştırma Bakanımıza teşekkür ediyoruz. Bu yöntem zamanla e-devlet uygulaması içerisine dahil edilecek ve kurumlar arası toplantılar için zaman kaybı olmadan görüşmeler sağlanabilecek. Bilgi, beceri ve hizmet içi eğitim ile bu güvenlik artacak. İzmir'de var olan bu güvenlikli ortam daha da ilerilere taşınacaktır" dedi. Ankara'da bulanan Ana Merkez Akıllı Sınıf'ta yerlerini alan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, akıllı sınıflarda kurulan telekonferans aracılığı ile başta İzmir olmak üzere Adana, Afyon, Düzce ve Erzincan ile görüşmeler yaptılar. Polis teşkilatındaki personelinin Ankara'daki eğitimler için bulundukları illerden gelmeyeceklerini belirten Binali Yıldırım, bunun bilişim teknolojilerinin imkanlarıyla yapıldığını ve böylece büyük oranda da zaman ve maliyet tasarrufu sağlanacağını ifade etti.

Projenin kazanımları

Akıllı sınıflarda yapılan eğitimler dijital olarak kaydedilerek sisteme atılacak ve böylece 7 gün 24 saat erişim imkanı bulunacak. Teşkilat personeli istediği zamanlarda da eğitim görüntülerine ulaşarak eğitimlerini pekiştirecek. Tüm akıllı sınıflar kendi aralarında canlı video konferans sistemine sahip olduğundan, ihtiyaç halinde teknik veya tatkik amaçlı toplantı ve görüşmeler yapılabilecek. Sınıflar aynı zamanda simülasyonlu atış sistemine sahip olup aynı anda 4 personel atış eğitimine katılabilmekte ve böylece hem nişan atıcılık hem de karar verme yetileri geliştirilebilecek. Atış eğitimlerinde normal fişek kullanılmadığı için atış maliyetinden tasarruf sağlandığı belirtildi. 250 hikayenin yer aldığı simülasyonlar ile personele atış talimleri verilecek.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.