Facebook dünyanın en kalabalık 3. ülkesi

IBM T.J. Watson Araştırma Merkezi'nde görev yapan Dr. Yurdaer Doğanata, İzmir Üniversitesi'nde (İZÜ) verdiği seminerde internet ve sosyal ağların yaşantıyı, iş süreçlerini, eğitimi ve sosyalleşme şekillerini hızla değiştirdiğini çarpıcı örneklerle anlattı

Facebook dünyanın en kalabalık 3. ülkesi
20 Nisan 2012 Cuma 11:34

İZÜ'de “Bireylerin Teknoloji İle Buluştuğu Yerden Geleceğe Bakış” başlıklı bir seminer veren Dr. Yurdaer Doğanata, geleneksel bilgisayarların yerini birbirine bağlı, donanımlı ve analiz yapabilen hızlı işlemcilere sahip akıllı bilgisayarların aldığını söyledi. IBM'in araştırmalarını sağlık sistemleri, geleceğin bilgisayarları ve bilişim sistemleri, hizmet sistemleri, bulut sistemleri ve sosyal ağlar olmak üzere 5 alan üzerine yoğunlaştırdığını söyleyen Doğanata, sosyal ağlardaki verilerin analiz edilmesinden elde edilecek bilginin öneminden “15 dakika önceden depremin algılanması, Lady Gaga’nın Barack Obama’dan daha fazla etkiye sahip olması ve kan tahlili yapabilen cep telefonları” gibi çarpıcı örnekler vererek bahsetti.

"SOSYAL AĞLARIN ETKİ ALANI DENGELERİ DEĞİŞTİRECEK"

Lady Gaga'nın Twitter’daki 11 milyon 600 bin kişilik takipçisiyle, 9 milyon 100 bin takipçiye sahip olan Barack Obama’dan daha geniş bir etki alanına sahip olduğunu vurgulayan Doğanata, “Facebook bir ülke olsaydı, 500 milyona ulaşan nüfusuyla Çin ve Hindistan’dan sonra dünyanın en kalabalık ülkesi olurdu” dedi. Gazete, dergi, televizyon ve radyo reklamlarının artık 10 Amerikalıdan sadece birinin alışveriş tercihini etkileyebildiğini ifade eden Doğanata, “Amerika’daki 25 gazeteden 24’ü kapanmak üzere, e-kitap satışları baskı satışlarını geçen ay itibariyle geçmiş durumda. Artık tüm beğeni ve alım gücünü sosyal ağlardaki etkileşimler belirlerken neden hala gazetelere ilan verildiğini anlayamıyorum” dedi.

İnsanların sadece sosyal medya üzerinden paylaştıkları duygu ve düşünceler doğru analiz edilebilirse, ülkelerin sosyal, siyasi ve ekonomik istikrarı konusunda önemli bilgilerin sağlanabileceğini öne süren Dr. Doğanata, “Mısır’da Twitter üzerinden paylaşılan mesajlardaki duyguların analizinden Hüsnü Mübarek’in devrileceği günü çıkarmak mümkün olabilirdi” diye konuştu.

"FACEBOOK, 8 ÇİFTTEN BİRİ İÇİN BOŞANMA NEDENİ"

Sosyal ağların sosyal yaşam üzerine etkileri hakkında bilgi veren Doğanata şu konuları vurguladı: “Amerika’da evlenen her beş çiftten biri sosyal ağlar üzerinden tanışıyor, boşanan her sekiz çiftten biri ise boşanma nedeni olarak Facebook’u gösteriyor. 2 milyon sayfaya ulaşan Wikipedia’nın tüm sayfalarını okumak için 125 yıl gerekiyor. Bugün Wikipedia, Britannica’dan daha güvenilir bir kaynak haline geldi."

15 DAKİKA ÖNCESİNDEN DEPREM TAHMİNİ


Kişinin cep telefonundan paylaşacağı tek cümlelik Twitter mesajından yakın gelecekteki bir alışveriş niyeti ortaya çıkarılabilirse, ona kısa süre içinde alternatif sunabilecek satıcıların pazarlama şansının yükseleceğini ifade eden Dr. Doğanata, şöyle dedi: “IBM’in üzerinde çalıştığı Sequoia bilgisayarları saniyede 20 katrilyon işlem yapma kapasitesine sahip olacak. Bu, 7 milyar insanın her birine birer hesap makinesi verilse, günde yirmi dört saat, senede 365 gün durmadan yapabilecekleri işlemlerin 1 saat içinde yapılabilmesi demek. Hızlanan bilgisayarlar sayesinde daha yerel hava tahminleri yapılabilecek, yeteri kadar veri toplanabilirse, deprem 15 dakika öncesinden tahmin edilebilecek.”
Bilgisayarların birbirine bağlanmasıyla çok kuvvetli sosyal ağların kurulduğunu anlatan Doğanata, değişik firmaların IBM’den taleplerinden bahsetti. Doğanata, şu örnekleri verdi: “Nike’ın yeni ayakkabı modelindeki bilgisayar ayakkabıyla spor yapılan yerlerin haritasını çıkarıyor, koşu hızı ve spor zamanına ilişkin bilgileri kaydediyor ve bunu internet üzerinden paylaşıyor. Böylelikle ayakkabı sadece bir spor malzemesi olmaktan çıkıyor, insanları sosyal ağlar üzerinde birbirini bağlayan bir araç haline geliyor. Kişinin tansiyon ve nabız bilgileri kıyafetin bir parçası olan duyargalarla algılanıp bir iphone uygulamasıyla telefon üzerinden sağlık merkezine aktarılabiliyor. Evde parmaktan alınan kanın cep telefonunuzla çekeceğiniz fotoğrafı laboratuarda tahlil edilerek bazı hastalıkların teşhisi konabiliyor.”
Akademisyenler ve öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği seminer sonunda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Tiryaki, Doğanata’ya teşekkür plaketi takdim etti.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.