İzmir 1 Mayıs'ı Gündoğdu'da kutlayacak

İzmir’de 1 Mayıs İşçi Bayramı, Alsancak Gündoğdu Meydanı’nda kutlanacak. Her sendika farklı güzergahtan yürüyerek, alana girecek. 1 Mayıs’ta ana tema 'taşeronlaştırma' olacak. İşçiler, 'Taşerona hayır' diyecek. Pankartlarla, özelleştirme, esnek çalışma, iş güvensizliği ve düşük ücrete tepki gösterilecek

İzmir 1 Mayıs'ı Gündoğdu'da kutlayacak
29 Nisan 2013 Pazartesi 13:30

Alsancak Gündoğdu Meydanı’ndaki kutlamalarda Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Türk- İş, Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) adına beşer dakikalık selamlama konuşmaları yapılacak. Ardından Türk-İş 3'üncü Bölge Temsilcisi Hüseyin Karakoç, sorunların ve taleplerin dile getirileceği ortak metni okuyacak. İşçiler, işsizler, emekliler, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, demokratik kitle örgütleri siyasi partiler bayrama katılacak.

TÜRKİYE’Yİ TAŞERON CUMHURİYETİNE DÖNÜŞTÜRMEYİZ

İzmir’de 30 bin üyesi olan DİSK, 1 Mayıs Çarşamba günü saat 11.00’de Kahramanlar’daki sendika binası önünde toplanıp Basmane’den geçerek, Gündoğdu Meydanı’na gidecek. DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, taşeronlaşmanın can alıcı boyuta geldiğini vurgulayarak, 1 Mayıs’ta ana temanın bu olacağını ifade etti. Türkiye’nin taşeron cumhuriyetine dönüşmemesi için yapılan kısmi eylemlilikleri terk ederek, mücadele politikalarını belirleyeceklerini söyleyen Sarı, "Ucuz işgücü ve esnek çalışma işçi ölümlerine neden oluyor. 'Taşeronlaştırmaya hayır' diyeceğiz" dedi.

İŞÇİLER SÜRECE ÇEKİMSER BAKIYOR

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Sarı, işçilerin hükümetin çözüm sürecine çekimser baktığını belirterek, 1 Mayıs’ta barışı savunacaklarını ancak hangi koşullarda ve nasıl bir barış olacağını da sorgulayacaklarını anlattı.

SOMA VE YATAĞAN’IN MADEN VE TERMİK SANTRAL İŞÇİLERİ DE GELECEK


İzmir’de 113 bin üyesi olan TÜRK-İŞ, Basmane’de Fuar’ın 9 Eylül Kapısı önünde toplanacak. Türk-İş 3'üncü Bölge Temsilcisi Hüseyin Karakoç, 1 Mayıs kutlamalarına Soma ve Yatağan’dan maden ve termik santral işçilerinin de geleceğini belirtekek, "Sorunlarımız çok. Taşeronlaşma, kıdem tazminatı, esnek çalışma var. Memurların güvencesi ortadan kaldırılmak isteniyor. TMMOB’un yetkisi elinden alınmak isteniyor. Bu sorunlara dikkat çekeceğiz"” dedi.

ÖĞRETMEN VE DOKTORLAR DA TAŞERONLAŞTIRILMAYA ÇALIŞILIYOR


İzmir’de 20 binden fazla üyesi olan KESK, 1 Mayıs’ta saat 11.00’de Konak Pier köprüsünün altında toplanarak, alana yürüyecek. KESK Dönem Yürütücüsü Abdullah Tunalı, Hükümet’in öğretmen ve doktorları da taşeronlaştırmaya çalıştığını öne sürerek, 1 Mayıs’ta buna tepki göstereceklerini anlattı.

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ferdan Çiftçi, 1 Mayıs’ta saat 10.30’da Cumhuriyet Meydanı’nda toplanıp alana yürüyeceklerini belirterek, “Bağımsız demokratik bir hayat, kardeşçe birarada yaşayan, kimsenin aç yatağa girmediği, emeğin karşılığının alındığı ve muhalif kesimlerin üzerinden yürütülen baskıların son bulduğu bir Türkiye için taleplerimizi hep birlikte alandan en güçlü şekilde dile getireceğiz" dedi.

Kaynak: DHA
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.