Karşıyaka'nın 8 bin yıllık tarihinin kitabı hazırlandı

Karşıyaka Belediyesi'nin girişimleri sonucu Karşıyaka'nın 8 bin yıllık tarihi bir kitapta toplandı

Karşıyaka'nın 8 bin yıllık tarihinin kitabı hazırlandı
27 Mart 2011 Pazar 20:58

Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Berber ile Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Tarih Eğitim Bölümü Öğretim Üyesi Yar. Doç. Dr. Erkan Serçe tarafından üç yılda hazırlanan kitap baskıya hazır hale getirilerek Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak'a teslim edildi. Karşıyaka'nın tarihini bilimsel veriler ışığında hazırlanmasının çok önemli olduğunu belirten Belediye Başkanı Cevat Durak, "Kentimizin birikimlerini, geçmişteki güzelliklerini, sıkıntılarını, gelişim dönemlerini anlatan önemli bir eser ortaya çıktı. Karşıyaka Belediyesi olarak baskısını yapıp önümüzdeki aylarda ilgili kişi ve kurumlara ulaştıracağız. Konusunda uzmanlaşmış hocalarımız Serçe ve Berber çok titiz bir çalışma yaparak yüzlerce farklı kaynaktan belgelere ulaştılar. Kendilerine Karşıyakalılar adına teşekkür ediyorum" dedi.

Tüm bilgiler belgeli

Kitabın hazırlanmasında titiz bir çalışma gerçekleştirdiklerini belirten Prof. Dr. Engin Berber, "İşgal yıllarındaki Karşıyaka ile ilgili  Yunanistan Atina'da Genel Devlet Arşivi ile Küçük Asya Araştırmalar Merkezi'nde Yunanca dokümanları da taradık. Ayrıca 1884 yılından 2010 yılına kadar tüm basını tarayarak Karşıyaka ile ilgili yazıları biriktirdik. Kitaptaki tüm bilgiler belgelere dayanmaktadır" dedi.
Karşıyaka tarihinin 8 bin öncesine kadar dayandığını belirten Yar. Doç Dr. Erkan Serçe, bir dönem İzmir'de yaşayanların av için geldiği Karşıyaka, 1900'lü yılların başlarından itibaren kentleşmeye başladığını belirterek "Asıl 1950'li yıllarda ülkemizde başlayan kentlere göçle birlikte Karşıyaka birden gelişti ve büyüdü. Bu büyüme dönemine yönelik çok sayıda kaynaktan yararlanarak ayrıntıları bir araya getirdik. Güzel bir çalışma oldu" dedi. Kitapta birinci bölümde İlkçağlar'dan Osmanlı'ya yönetsel yapı, ikinci bölümde ise nüfus, nüfus hareketleri ve yerleşme anlatılıyor. Üçüncü bölümde belediye, dördüncü bölümde kamu hizmetleri, beşinci bölümde eğitim, sosyal yaşam ve spor, son bölümde ise geleceğe bakış yer alıyor. Kitabın baskısı Karşıyaka Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından sağlanacak.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.