Karşıyaka'nın tarihi yazıldı

Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak'ın Cumhuriyet dönemini de kapsayan dönemden bu yana Karşıyaka Tarihi'nin yazılmasını teklifi üzerine, Karşıyaka Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü, Prof. Dr. Engin Berber ve Yrd. Doç. Dr. Erkan Serçe 'Karşıyaka'nın Tarihi' isimli kitabın tanıtımı yapıldı

Karşıyaka'nın tarihi yazıldı
16 Aralık 2011 Cuma 15:44

Özkan Pekçalışkan-Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak'ın Karşıyaka Belediyesi'nin Cumhuriyet Dönemindeki etkinliklerini de içeren bir 'Karşıyaka Tarihi' yazma teklifinde bulunması üzerine, 5,5 yıl önce hazırlıkları ve çalışmaları başlayan kitap, İstanbul'daki Başbakanlık Osmanlı Arşivi ile Ankara'daki Cumhuriyet Arşivi'nden derlenen belgelerin transkripsiyonu yapılarak tamamlandı. Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ve kitabın yazarlarından Yrd. Doç. Dr. Erkan Serçe'nin düzenlediği basın toplantısıyla tanıtılan kitap ilerleyen süreçte yayın evlerindeki raflarda da yerini alacak. Kitabın yazarlarından Yrd. Doç.Dr. Erkan Serçe, kitap hazırlanırken Karşıyaka'nın her yerinin istisnasız gezildiğine değinerek "Yeni belge ve bulgular ortaya çıkıp biriktikçe, her yerleşim merkezi için geçerli olduğu gibi, Karşıyaka'nın tarihi de yeniden yazılacaktır, yazılmalıdır. Bu bağlamda ürettiğimiz çalışmanın başka araştırmacı ve yazarları, Karşıyaka'nın geçmişini yeniden yazmaya yüreklendirir diye düşünüyoruz" şeklinde konuştu. Belediye Başkanı Cevat Durak ise geçmiş dönemlerde tarihinin genişliği ve belgelerin dağınıklığı nedeniyle Karşıyaka Tarihinin hiç yazılmadığını söyleyerek, emeği geçen herkese teşekkür etti.


1000 adet özel olarak basıldı

Karşıyaka'nın sosyal yaşamının yanı sıra fiziki özelliklerinin de kitapta yer aldığını belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, önemli gördükleri her olay ve olguyu kitaba aldıklarını da belirterek, "Karşıyaka Kent Müzesinden de yararlandık. Resimlerde dâhil olmak üzere kitabı hazırlamak hiçbir aşamada kolay olmadı. Her şeyin bedeli vardı ve bizde bedelleri ödeyerek en sağlıklı biçimde hazırladık. İlk basım dağıtılmak üzere bin adet basıldı. Bu aşamadan sonra sponsor sayımız artarsa Türkiye'nin her yerinde yayınevlerinde raflarda yerini almak üzere diğer basımlara geçilecek. Bu ilk basım olduğu için özel bir basım. Daha sonraki basımlarda farklı şekillerde yansıtacağız. Belediyecilikte sıradan işleri hep yaparsınız. Ama belediyeler kültür ve sanata da yatırım yapmalıdırlar. Biz insana yapılan her türlü yatırıma varız" dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.