Kocaoğlu: Çamur atmakla bir şey elde edemezsiniz

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu “İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni karalamakla, çamur atmakla, manipülasyon yapmakla ve üstümüze topla tüfekle gelmekle hiçbir şey elde edemezsiniz, edemediniz, edemeyeceksiniz.” dedi

Kocaoğlu: Çamur atmakla bir şey elde edemezsiniz
01 Ağustos 2014 Cuma 13:54

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, çok fonksiyonlu 45 adet araç ve iş makinesinin hizmete girmesi nedeniyle tören düzenledi. Karabağlar İZSU Kanal Daire Başkanlığı’nda düzenlenen törene katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’in şu anda bir su sıkıntısı olmadığını ama gelecek yılların ne göstereceğinin iklim değişikliklerine bağlı olduğunu vurguladı. İklim şartlarının giderek suyun aleyhine geliştiğini kaydeden Başkan Kocaoğlu, “Küresel ısınmaya karşı hepimiz ağaç dikeceğiz, yeşillendireceğiz, suyu karada tutmaya çalışacağız ve tasarruf edeceğiz. Ayrıca tarım suyunda da vahşi sulamayı bırakıp damla sulamaya geçeceğiz. Yoksa İzmir, Ege ve Akdeniz bölgeleri başta olmak üzere bir su krizinin beklediğinin hepimiz bilincindeyiz” dedi.

Bakanlık, master plan yapmak zorunda


Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın mutlaka, Türkiye’deki su kaynaklarının kullanımıyla ilgili bir master plan yapmak zorunda olduğunun altını çizen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak biz kendi sınırlarımız ölçeğinde bunu başlattık. Ve suyumuzu korumaya, tasarruf etmeye çalışıyoruz. 2008 yılında yaptığımız kampanyada İzmirli hemşehrilerimiz çok büyük duyarlılık göstermişti. Aynı kampanyayı önümüzdeki günlerde tekrar başlatmak ve sürekli kampanyalarla hatırlatarak yaşam biçimi haline getirmek istiyoruz. Su koruma refleksiyle hareket etmek bilincini edinmemiz gerektiğine inanıyoruz” diye konuştu.

Eski ilçeler ne yaptığımızı biliyor


Yeni bağlanan ilçelerin büyük çoğunluğunda su şebekelerinin değiştiğini, kanalizasyon sistemlerini yenilediklerini kaydeden Başkan Kocaoğlu, “Tüm İzmir’i adeta arıtmalarla donattık. Eksiklerimiz elbette var; bunlar keyfe keder, 30-40 bin kişinin ihtiyacını karşılayacak arıtmalar. Bunların da çeşitli bürokratik sıkıntılardan kaynaklandığını biliyoruz. Önümüzde 9 yeni ilçe var. Bir kısmının su kaynakları iyi, bir kısmı çok kötü. Su tesisatından, şebeke yenilenmesinden, kanalizasyon yenilenmesinden, arıtmaların yapılmasına ve büyük derelerin ıslahına kadar bir çok çalışma gerçekleştiriyoruz ve gerçekleştireceğiz. İzmir Büyükşehir Belediyesi, stratejik planını yaparak 30 Mart’tan yıl sonuna kadar nerede ne yapacağını, bunu nasıl, hangi takvimde ve hangi kaynakla yapacağını açık ve net belirleyip İzmirlinin önüne koyacaktır. 2004-2009 ve 2009-2014 dönemlerinde yaptık, şimdi de yapacağız. Yeni bağlanan ilçelerdeki insanlar heyecanlanıyorlar ve bir an önce hizmet istiyorlar. Çubuğu sokup da kumun üstüne arıtma resmi çizip, arıtma yapıldığını gördünüz mü? Bunlar kolay olmuyor. 10 ilçe ve eski 11 ilçe ne yaptığımızı gayet iyi biliyor” dedi.Suyun korunmasıyla ilgili tarımda yaptıkları çalışmaların damla sulama yatırımlarıyla bu dönem ciddi bir performans kazanacağının altını çizen Başkan Kocaoğlu, diğer yatırımları da özetledi.

Başkan Kocaoğlu şöyle devam etti:
“4. faz arıtmamızın zorlu ihalesi bitti ve yakında yer teslimi yapıp temel atacağız. Türkiye’nin modül olarak en büyük arıtmasıdır. Bunu da en kısa zamanda bitirince, 2000 yılından bu yana rezerv arıtmamız olmadığından bakımını yapamadığımız üç faz arıtmanın da bakımını yapıp daha rantabl çalışmasını sağlayacağız, hem de körfeze daha sağlıklı ve temizlenmiş su vereceğiz. Arıtma suyunun Kuş Cenneti’ne verilmesiyle de cennetin tatlı su ihtiyacını da buradan karşılanacak. Körfezin ÇED raporunda son aşamaya geldik.  Çıkınca İZSU arazisinde rehabilite edeceğimiz kum ve alüvyonu da bu artıma suyuyla tuzdan arındırarak geri dönüşüm malzemesi olarak kullanacağız. Çamur çürütme ve kurutma tesisimiz bitti, önümüzdeki günlerde tam kapasiteyle çalışmaya başlayacak. Meles çayından ve Arap Deresi’nden gelen organik maddelerin çökertilmesi için de büyük bir çalışma yapıyoruz. Ayrıca Meles girişinde yatağın genişletilmesi söz konusu.”

Homa Dalyanı’nda çocuklar balık tutacak


Kentler ve sistemlerin birer canlı organizma gibi olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Yaşadıkça, gördükçe, ihtiyaç oldukça düzelterek yerine daha iyilerini koyarak yolumuza devam ediyoruz. Homa Dalyanı’na körfezden yanaşmak için çalışıyoruz. Homa Dalyanı’nı tekrar balık üretecek noktaya getirmek ve çocuklar tarafından oltayla tutularak deniz sevgisi aşılamak ve İzmirliyi denizle barıştıracak proje için start veriyoruz. Bunun için izinlerimiz alındı. Evsel atıkların bertarafıyla ilgili yaptığımız yer arayış çalışmaları da hızlı bir şekilde devam ediyor. Diğer işlerimizde olduğu gibi, bu evsel atıkların nasıl değerlendirileceğini, nasıl ekonomiye kazandırılacağını, sürdürülebilir bir tarım politikasının nasıl olacağını dünya aleme göstereceğiz” diye konuştu.

Rantçı sistemin borazanlığı

İzin alınamadığı için geciken bazı işlerin kent ekonomisine ve insanların yaşam standartının yükselmesine olumsuz yansıdığını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu,   “Kentin hem kuzeyini hem güneyini işgal eden Gürsel Aksel ve Karşıyaka statları yerine yeni bir stat yapılmak istiyoruz. Bu konuda bilgili, bilgisiz herkes bir şeyler söylüyor, ürettiğini sanıyor. Bir milletvekilimiz,  dere yatağına stat yapılmaz diyor. Dereyi, dere yatağını, onun mesleği bilmez; İZSU bilir, jeoloji jeofizik mühendisleri bilir, inşaatçılar bilir. Bütün mesele, kentin trafiğini, yaşamını kirletmek ve rantını yemek üzerine kurulan bir sistemin borazanlığını yapmaktan başka bir şey değildir. Kente, yeşile, doğaya, kentliye nasıl baktığını daha önceden beri mesleki görüş perspektifinden çok iyi bildiğimiz bir arkadaştır. Onun nasıl, bizim de nasıl yoğurt yediğimizi de dünya alem biliyor” dedi.

Garip bir telaş içindeler


Metronun uzunca bir süreden sonra nihayet bittiğini söyleyen Başkan Kocaoğlu, “Sırtımızda taşıdığımız bu yükünü ‘oh’ diyerek attık. Bir şeyi daha başardık. Diğer kentler gibi, ‘Biz bunu yapamıyoruz, bu bizim görevimiz değil, bunu Ulaştırma Bakanlığı yapar’ demedik. Başladığımız işi yüzümüzün akıyla bitirdik. Bizim bitirdiğimiz ve gerekli tedbirleri aldığımız bir raporu açma aşamasında kullanmaya çalıştılar. Bu işleri bilen, bir çok gecikmelerle iş yapan ve İzmir metrosu için ‘Bundan sonra bitse ne olur, bitmese ne olur’ diye konuşan bir eski Bakan var. Bu yakışmıyor. Şimdi de Poligon’daki yanaşma, malzeme taşıma şaftlarını haber yapıyorlar.  Ben bunlara üzülmüyorum, bunlar beni kamçılıyor. Okuyorum ve doğru iş yaptığımızın, doğru yolda olduğumuzun farkına daha çok varıyorum ve tasdik ediyorum. Çünkü bir garip telaş içindeler” diye konuştu.

Bu nasıl ötekileştirme!

10 senedir kendi göbeğini kesen, kaynak kullanımında öncelik, doğruluk ve doğru yönetme  kabiliyeti olan, çalışan, üreten ve bütün belediyelerle kıyaslanacak bir belediye olduklarını vurgulayan Başkan Kocaoğlu, “Bu konularda Türkiye’nin bir numaralı kuruluşu olan İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni karalamakla, çamur atmakla, manipülasyon yapmakla ve üstümüze topla tüfekle gelmekle hiçbir şey elde edemezsiniz, edemediniz, edemeyeceksiniz. Çünkü kente, kentliye, insana, doğaya, aynı pencereden bakmıyoruz. Aramızdaki en büyük fark bu. Biz geleceğe, insana ve insanın mutluluğuna, doğanın korunmasına, yaşamın gelişmesine, kentin ve ülkenin kalkınmasına bakıyoruz, ona göre projeler üretiyoruz” dedi.

Başbakan’a seslendi


Başbakan’ın İzmir’i ziyaret edeceğini hatırlatan Başkan Kocaoğlu, “Seferihisar’da dünyanın parasını harcayarak su çıkarttığımız jeotermal kuyuları çürümeye terk edildi. Arazi tahsisini yapmadılar. Yapsınlar, tarımın kalkınması için sera bölgesini kuralım. Bunun için gücümüz var. Bu kenti, ülkeyi kalkındıralım; kaynaklarımızı boşa israf etmeyelim. Bir tarafta kenti kalkındırmak için insanıyla beraber kol kola yürümeye devam edenler var, bir tarafta sadece kendisini kalkındırmaya ve çıkar sağlamaya çalışanlar var. Bu insanlık tarihi boyunca böyle devam etti. Zaman zaman toplumlar yanlış yaptı, geriye gidişler oldu ama insanlık tarihi hiçbir zaman geriye gitmedi. Hep doğruya, iyiyi güzele koştu. Bizler de hep iyiye, güzele, doğruya hep birlikte koşacağız” şeklinde konuştu.

Var gücümüzle çalışacağız

İZSU Genel Müdürü Ahmet Alparslan ise yeni alınan iş makineleriyle hem daha hızlı hem de daha kaliteli hizmet vereceklerini belirtti. Alparslan şöyle devam etti:
“Melez ve Manda çaylarında yaptığımız çalışmalarımız devam ediyor. Derelerin sorunsuz hale getirilmesini sağlıyoruz. Dere yataklarının küresel iklim değişiklikleri nedeniyle aldığı yoğun yağışları, büyük hezeyanlarını rahatlıkla atlatabilmesi için yeni iş makinelerimiz büyük güç katacak. İl Özel İdare Müdürlüğü tarafından bize hiçbir iş makinesi verilmedi. Yeni alınan iş makinelerimizle kısa zamanda 9 ilçeyi de merkez ilçeler seviyesine getireceğiz. Var gücümüzle çalışacağız.”

Türkiye'de ilk ve tek

İZSU tarafından 21 milyon TL bedelle alınan toplam 45 adet araç ve iş makinesinin 11 adedi kombine kanal temizleme aracı. Bunlardan 4 adedi, özellikleri bakımından Türkiye’de ilk ve örneği yok. Bu araçlar, sulu ortamlarda saatte 11 bin 160 metreküp vakum yapma özelliğine sahip. Bu sayede, ana kollektör hatlarının akışını kesmeden çalışarak anında temizlik yapabiliyor.

Tüm kombine kanal temizleme araçları, önceki yıllarda alınan ve fiilen çalışan diğer araçlara göre, temizlikleri daha hızlı yapma özelliğine sahip. Bu 11 aracın en büyük özelliği ise, tank deşarj sistemi sayesinde temizliğe hiç ara vermeden devam edebilmesi. Bu sayede, temizlik anında dolan tankın boşaltılması sorunu ortadan kaldırılacak, sistem temizlik anında kendisi boşalacak. Bu araçlar sayesinde kanal temizleme süreleri 3 kat daha hızlı olacak.

15 adet araç ilçelere verildi

İZSU Kanalizasyon Dairesi Başkanlığı tarafından alınan ekipmanlardan 6 adet kepçe, 3 adet ekskavatör kepçe, 6 adet kombine kanal temizleme aracı, Büyükşehir Belediyesi'ne yeni bağlanan ilçelere verildi.
Ayrıca 12 adet kombine temizleme aracı için, 13.6 milyon TL bedelle ihale yapıldı. Araçların teslimatının 2014 yılı sonuna kadar yapılması bekleniyor.

Araçların dağılımı


İZSU Atıksu Arıtma Tesisleri Dairesi Başkanlığı için 10 adet kamyon, İZSU Çevre ve Koruma Dairesi Başkanlığı için 3 adet traktör kepçe, 2 adet çekici kamyon, 1 adet su tankeri, 1 adet akaryakıt tankeri, 2 adet uzun bomlu ekskavatör kepçe, İZSU Kanalizasyon Dairesi Başkanlığı için 11 adet kombine kanal temizleme aracı, 5 adet ekskavatör kepçe ve 10 adet traktör kepçe.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.