Kocaoğlu'ndan AKP'li vekile yanıt

1 yılı aşkın süredir Örnekköy’e stat yapabilmek için uğraştığını ancak Ankara’dan hiçbir olumlu adım göremediğini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Ben Örnekköy’e yapılacak yeni stada değil, o stadın yapımı için Alsancak Stadı’nın pazarlık konusu yapılmasına karşıyım. Asıl istemezükçü, bize Örnekköy Stadı’nı yaptırmayan zihniyettir” diye konuştu

Kocaoğlu'ndan AKP'li vekile yanıt
08 Haziran 2012 Cuma 14:02

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Örnekköy’e yapılacak yeni stat karşılığında Alsancak Stadı’nın TOKİ’ye devredilmesine karşı duruşunun, AKP İzmir milletvekilleri tarafından kasıtlı olarak çarpıtıldığını söyledi. Örnekköy Stadı’nın yapılması gerekliliğini herkesten önce kendilerinin ortaya koyduğunu hatırlatan Başkan Kocaoğlu, “Basın toplantısında da açık açık söyledim ama herhalde anlamak istemiyorlar: ‘Örnekköy Stadı’nı yapayım’ diyorum, yaptırmıyorsunuz. ‘Parasının yarısını vereyim’ diyorum, ‘olmaz’ diyorsunuz. ‘Araziyi bize tahsis edin, ben yapayım, size devredeyim’ diyorum, cevap bile vermiyorsunuz. Biz 1 yılı aşkın bir süredir Örnekköy Stadı üzerinde çalışıyoruz ama tüm iyi niyetimize rağmen sonuç alamıyoruz. İktidar partisinin milletvekilleri de, sanki bu süreci bilmiyormuş gibi, beni istemezükçü ilan ediyor. Asıl istemezükçü, bana Örnekköy Stadı’nı yaptırmayan zihniyettir” diye konuştu.

 
“Daha önceleri neredeydiniz?”


Alsancak Stadı’nın TOKİ’ye devredildiği ve Örnekköy’e yapılacak stat karşılığında arazisi üzerine AVM yapılacağı haberlerini basından öğrendiklerini söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, bu haberlere hiç kimsenin itiraz etmediğini, tekzip yollamadığını hatırlattı. Düzenlediği basın toplantısı sonrasında ortaya çıkan AKP İzmir milletvekillerinin, “Alsancak arazisine AVM yapılacağını nereden çıkardı?” türünden yaklaşımlarını gayriciddi bulduğunu kaydeden Başkan Aziz Kocaoğlu şöyle devam etti:

“Bu kentin yerel yönetimi olarak, İzmir’i ve İzmirlileri yakından ilgilendiren böylesine önemli bir konuyu gazete sütunlarından öğrenmemiz hiç şık olmadı. Yetkili merciler tarafından yalanlanmadığına göre, bu protokolün varlığını kabul etmek zorundayız. Yine de Adalet ve Kalkınma Partisi İzmir milletvekillerini ‘Alsancak Stadı arazisine AVM yapılmasına biz de karşıyız’ açıklamaları için kutluyorum. Keşke bu açıklamayı, kentin milletvekilleri olarak, bizim basın toplantımız sonrasında değil de ‘TOKİ ile protokol haberleri’ ortaya çıktığında yapsalardı. Keşke değerli milletvekilleri, Alsancak Stadı’na yapılacak AVM’ye karşı tepkilerini o zaman dillendirselerdi. Bugünkü tepkilerini görünce, insanın aklına ister istemez sormak geliyor: Daha önceleri neredeydiniz diye..”

İzmir’e yapılacak yeni stat ya da statlara karşı olmadığının altını çizen Başkan Aziz Kocaoğlu, “Kimse sözlerimi lastik gibi çekiştirmesin. Biz Örnekköy’e yapılacak yeni stada değil, o stadın yapımı için Alsancak Stadı’nın pazarlık konusu yapılmasına karşıyız. Biz, tüm iyi niyetimize rağmen, bize Örnekköy Stadı’nı yaptırmayan zihniyete karşıyız. Biz bir kamu alanının, TOKİ eliyle AVM’ye çevrilmesine ve bunun İzmirlilere bir hizmetmiş, bir lütufmuş gibi sunulmasına karşıyız. Bana ‘daha önce neden stat yapmadı’ diyorlar. Stat yapmak benim değil ilgili bakanlığın görevidir. Buna rağmen çaba içindeyiz ve Örnekköy’e stat sözümüzün de arkasındayız” dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.