Lozan Barış Antlaşması'nın 90. yılı kutlandı

Lozan Barış Antlaşması'nın 90'ıncı yılında konuşan Türkiye Cumhuriyeti'nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün kızı Özden Toker "O antlaşma ülkemizin bağımsızlığının sembolüdür. Parçalanırsak, sınırlarımız değişirse Lozan'da biter, özgürlüğümüz de gider." diyerek toplumun cumhuriyetin temel değerlerine sahip çıkması gerektiğini belirtti

Lozan Barış Antlaşması'nın 90. yılı kutlandı
09 Mayıs 2013 Perşembe 17:06

Yaşar Üniversitesi ve İnönü Vakfı işbirliği ile düzenlenen "90. Yılında Devletimizin Kuruluş Belgesi Lozan Barış Antlaşması" konulu panelde tarihi antlaşmanın önemi anlatıldı. Panele konuşmacı olarak katılan İsmet İnönü'nün kızı ve İnönü Vakfı Başkanı Özden Toker babasını, "İzmir'e her zaman sevgilisine kavuşan delikanlı heyecanı ile gelirdi" sözleriyle yad etti. Toker, "Sınırlarımızı değiştirecek ve özgürlüğümüzü yani bağımsızlığımızı her hangi bir şekilde kaybedecek olursak o zaman hakikaten Lozan Barış Antlaşması sona ermiş olacaktır. Şimdilik antlaşma devam ediyor. Sayenizde devam edeceğine de eminim" dedi.

Şimdilik devam ediyor


Panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren İsmet İnönü'nün kızı Özden Toker İzmir'in ailesi için önemli bir yeri olduğunu söyledi. İsmet İnönü'nün İzmir'de dünyaya geldiğini hatırlatan Toker, panelde gençlere Lozan Antlaşması'nın Türkiye'nin bağımsızlığı için önemini anlattı. Toker, şöyle konuştu:

"Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra yapılan tüm antlaşmalar arasında yalnızca Lozan Barış Antlaşması devam etmektedir. Bunun da devam etmemesi için bir zaman kısıtlaması yoktur. Ancak sınırlarımızı değiştirecek ve özgürlüğümüzü yani bağımsızlığımızı her hangi bir şekilde kaybedecek olursak o zaman hakikaten Lozan Barış Antlaşması sona ermiş olacaktır. Şimdilik antlaşma devam ediyor. Sayenizde devam edeceğine de eminim."

Lozan'ı unutturmayacağız

İnönü Vakfı olarak antlaşmanın 90'ıncı yıldönümünde tüm Türkiye genelinde seferberlik başlattıklarını belirten Toker, "Biz 90'ıncı yıldönümünün bir ayrıcalığı olsun istedik. Artık bir takım şeyler hatırlanmıyor. İstedik ki o günleri bizlerin hatırladığı gibi hatırlatalım. Bir takım bilgileri gençlerle paylaşalım. Vakıf olarak böyle bir seferberlik başlattık. Lozan'ı Türkiye'nin üniversitelerinde akademik olarak açıklamak ve tartışmak istedik" dedi.

İnönü Anısına Çello Dinletisi


Panelde Milli Şef İsmet İnönü'nün klasik müziğe olan tutkusu bir kez daha dile getirildi. Hitler Almanya'sından kaçarak Türkiye'ye sığınan Prof. David Zirkin'den 50'li yaşlarında çello dersi aldığı bilinen İnönü anısına müzik dinletisi gerçekleştirildi. Dinleti Prof. Dr. Zirkin'in emeğinin izlerini taşıyan Nejat Tekebaş'ın yetiştirdiği 2 çello sanatçısı, Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik Bölümü Öğretim Görevlileri Serdar Mamaç, Aylin Aybek ve Müzik Bölümü öğrencileri tarafından gerçekleştirildi.

Hukuki ve Tarihsel Tartışma

Panelde ayrıca Yaşar Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Aylin Güney'in moderatörlüğünde Emekli Büyükelçi Ertuğrul Apakan, Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Işıl Özkan ve Dokuz Eylül Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kemal Arı konuşmacı olarak katıldılar. Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, Rektör Prof.Dr.Murat Barkan ve çok sayıda davetli de paneli izledi.

Lozan Antlaşması'nın önemi

24 Temmuz 1923'de imzalanan Lozan Antlaşması ile Türkiye Cumhuriyeti'nin sınırları çizildi, kapitülasyonlar kaldırıldı.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.