Madde bağımlılığından korunmada kilit rol annede

İzmir Valiliği şemsiyesi altında, İzmir Ticaret Borsası (İTB) desteğiyle, Yaşar Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen Madde Bağımlılığıyla Mücadele İletişim Kampanyası kapsamında, 12- 18 yaş arası çocuk sahibi 403 anne üzerinde yapılan ankette, önemli bulgular elde edildi. Anneler, madde bağımlılığı konusunda okul çevresini yüzde 60.8, İzmir'i yüzde 53.3 ve mahallelerini yüzde 29.5 oranında güvenilir bulmadıklarını belirtti

Madde bağımlılığından korunmada kilit rol annede
26 Haziran 2015 Cuma 11:49

Kampanya Akademik Koordinatörü Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ümit Atabek, 26 Haziran Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü'nde, anket sonuçlarını paylaştı. Bağımlılık riski olan gençleri ve ailelerini bilinçlendirmeyi hedefleyen doğru bir iletişim kampanyası oluşturabilmek için anketi uyguladıklarını belirten Prof. Dr. Ümit Atabek, "Kampanyamızı, hızla artan tehlike karşısında annelerin farkındalıklarının artırılması üzerine oluşturduk. Araştırmalarımız, annenin, en önemli iletişim ve koruma noktası olduğunu gösteriyor. Tüm ailevi sorunlara karşı, anneler hala çocukla ilişkide en güvenli dayanak. Türkiye'de hızla değişen kentsel yaşamda, aile içi ilişkiler önemli ölçüde yıpranıyor. Ancak buna rağmen anneler çocuklarla iletişimi sürdürmede güvenebileceğimiz en önemli kişi. Bu sonuçlar, benzer sorunlarla daha çarpıcı bir şekilde karşılaşan Batılı toplumlarla kıyaslandığında, Türkiye'nin bir şansı diye düşünüyorum. Bize düşen görev, annenin tehlikenin farkında olmasını sağlamak ve bilincini artırmak" dedi.

VATAN GÖREVİ

İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ise madde bağımlılığı ile mücadeleyi, bir vatan görevi olarak gördüklerini söyledi. Daha sağlıklı nesiller için, gençliği kemiren zararlı alışkanlıklarla mücadelenin hayati önemde olduğunu vurgulayan Kestelli, "Elde edilen bulgular, madde bağımlılığı ile mücadelenin ne denli önemli bir sorun olduğunu ve toplumsal bilinci artırmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koydu" diye konuştu.

Gençleri tehdit eden böylesine önemli bir konuda, güçlü bir sosyal sorumluluk örneği göstererek kampanyayı destekleyen İTB'ye ve Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli'ye teşekkür eden Prof. Dr. Atabek, "Ayrıca, İzmir Valiliği, Emniyet Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü'nden uzmanlar da projede yer alıyor. Bu önemli kurumsal destekler sayesinde yetkin bir kampanya gerçekleştireceğimize inanıyoruz" dedi.

403 ANNEYLE YÜZ YÜZE GÖRÜŞÜLDÜ

Yaşar Üniversitesi akademisyenleri Prof. Dr. Gülseren Atabek, araştırma görevlileri Deniz Bilge, Göker Gülay ve Ezgi Albayrakoğlu'nun uygulayıcısı olduğu araştırmanın iki aşamada gerçekleştirildiğini kaydeden Ümit Atabek, "Birinci aşamada, risk gurubunda olan 12-18 yaş arası çocuk sahibi 6 anne ile bir odak grup çalışması yapıldı. İkinci aşamada ise odak grup çalışmasından elde edilen verilerden hareketle, yine 12-18 yaş arasında çocuğu olan ve farklı sosyo-ekonomik gruplardan annelere yönelik bir anket çalışması gerçekleştirildi. İzmir kent nüfusuna yönelik, 403 anneyle yüz yüze gerçekleştirilen ankette 38 soru yer aldı" diye konuştu.

İŞTE O SONUÇLAR

Katılımcıların çok büyük kısmı, madde bağımlılığı ile aile sorumluluğu arasında ilişki kuruyor. Madde bağımlılığının giderek daha yaygınlaştığı kanaati yaygın. Madde bağımlılığının, daha çok ailevi sorunları olan çocuklarda görüleceğini düşünürken madde bağımlısı olmayacakları konusunda ise kendi çocuklarına büyük ölçüde güveniyorlar. Annelerin, babalara göre çocuklara daha yakın olduğu düşünülüyor. Annelerin yüzde 64.3'ü, madde bağımlılığıyla ilgili yeterli bilgilerinin olduğunu söylerken bu oran sentetik uyuşturucular için yüzde 52.3'e düşüyor. Çocuklarıyla sık sık konuştuklarını belirten annelerin oranı yüzde 61.5'de kalırken yüzde 7.6'sı ise çocuklarıyla hiç konuşmuyor ya da nadiren konuşuyor. Çocukların öğretmenleriyle nadiren ya da hiç iletişimi olmayan annelerin oranı yüzde 29.3. Ancak, annelerin gelir ve eğitim düzeyi arttıkça, çocuklarla, çocukların arkadaşlarıyla ve öğretmenleriyle iletişimleri de artıyor. Anneler, okul çevresini yüzde 60.8, İzmir'i 53.3 ve mahallelerini yüzde 29.5 oranında, madde bağımlılığı konusunda güvenilir bulmuyor. Annelerin yüzde 83.9'u madde bağımlılığı bakımından çocuklarını yakından izlediklerini, yüzde 49.9'u ise sosyal medya hesaplarını da takip ettiklerini belirtiyor. Bilgilenme için birincil haber kaynağı yüzde 65 oranla televizyon olurken, internet yüzde 16 ile ikinci sırada geliyor. Eğitim arttıkça televizyon kullanımı azalıyor.

KAMPANYA ANKETE GÖRE ŞEKİLLENECEK

Madde Bağımlılığıyla Mücadele İletişim Kampanyası'nın araştırma sonuçlarına göre şekilleneceğini ifade eden Prof. Dr. Ümit Atabek, "Yaratıcı ekiplerin hazırlayacağı afişler, televizyon ve radyo spotları, belki oyunlar ile kampanyamız devam edecek. Bu aşamalara, gençlerimizi de dahil etmek istiyoruz ve onların gözünden de projeler üretmeyi hedefliyoruz. son aşamada ise ebeveynlere yönelik çevrimiçi bir eğitim portalı hazırlanmasıyla kampanya sonuçlandırılacak" dedi.

Kaynak: DHA
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.