Sağlık çalışanlarına 1.5 yılda 14 bin saldırı

Sağlık Bakanlığı Beyaz Kod Birimi verilerine göre son 1,5 yılda sağlık çalışanlarına yönelik 14 bin 130 sözlü ve fiziki saldırı yapıldı

Sağlık çalışanlarına 1.5 yılda 14 bin saldırı
15 Kasım 2013 Cuma 10:45

Bunlardan 9 bin 386 tanesi adli mercilere intikal etti, 476 tanesi sonuçlandı. 2012 yılı sonu rakamlarına göre 698 bin 519 çalışanı bulunan Sağlık Bakanlığı’nın, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Beyaz Kod Birimi'ne 14 Mayıs 2012 ile 7 Kasım 2013 arasında, çalışanlar tarafından 14 bin 130 şiddet bildiriminde bulunuldu. Bunlardan 4 bin 603 tanesi fiziki, 9 bin 527 tanesi ise sözlü şiddet şikayetiydi. İzmir’de ise 2013 yılında İl Sağlık Müdürlüğü Beyaz Kod Birimi'ne, 672’si sözlü ve 316’sı fiziki olmak üzere 988 şiddet bildirimi yapıldı. Bunlardan yaklaşık 120 olaya ilişkin dava açıldı.

BEYAZ KOD BİRİMİ NASIL ÇALIŞIYOR?

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarını takip etmek üzere kurulan "Beyaz Kod" birimi, 24 saat hizmet veren "113" numaralı telefon ve "www.beyazkod.saglik.gov.tr" internet sitesi aracılığıyla kullanılıyor. Kamu ve özel bütün sağlık kurum ve kuruluşlarındaki şiddet olayları, bu birime bildiriliyor. Çalışanın şahsi şikayeti olmaksızın olay, hemen adli mercilere intikal ettiriliyor. Gerekli hallerde bakanlığın hukuk müşavirliği, şiddete uğrayan personele davalarda hukuki yardımda bulunuyor.

İzmir Tabip Odası Hukuk Bürosu da hekimlere yönelik şiddet olaylarıyla ilgili gerekli hukuki girişimleri yapıyor. 506–235 26 86 numaralı acil durum hattı aracılığıyla alınan şikayetler, anında değerlendiriliyor ve hekimlere hukuki destek sağlanıyor. Odanın avukatları Mithat Kara ve Abdullah Hızal aracılığıyla şu anda hekimlere yönelik şiddet olaylarıyla ilgili 36 dava takip ediliyor. Son olarak Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde görev yapan bir hekimin, 28 Eylül 2010 tarihinde bir hasta yakınının fiili saldırısına uğrayıp kolunun kırılmasıyla ilgili dava sonuçlandı. İzmir Tabip Odası Hukuk Bürosu tarafından takip edilen hukuki süreç sonunda sanığın kamu görevlisine karşı kasten yaralama suçundan aldığı 1 yıl 13 ay hapis cezası, Yargıtay tarafından da onandı. Av. Kara, kararın ertelenmediğini ve para cezasına da çevrilmediğini hatırlatarak, yaşanabilecek şiddet olayları açısından caydırıcı nitelik taşıdığını söyledi.

ŞİDDET MUTLAKA İHBAR EDİLMELİ

Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Ruhan Erdem ise sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarını genel şiddetten ayrı düşünmemek gerektiğini belirterek, “Sağlık çalışanı olarak kutsal bir meslek icra ediyor olmaları ayrı bir duyarlılık yaratıyor ancak ayrı bir suç tipi olarak değerlendirmek mümkün değil, çünkü suç tipleri düzenlenirken Türk Ceza Kanunu'nda hekime ya da başkasına karşı ayrımı yok. Kasten yaralama ve hakaret, kamu görevlisine karşı yapıldığında ağırlaştırıcı unsurlar oluyor. Şiddetin mutlaka kolluk birimine, kovuşturma organlarına intikal etmesi gerekli. Kurumların duyarlılığını arttırmak da önemli.” dedi. Prof. Dr. Erdem, şiddet olaylarının ardından açılan ceza davalarını hatırlatarak, “Ceza Kanunu'nu tek seçenek olarak görmemek lazım. Tazminat davası açılabilir. Eğer şiddet uygulayan kamu görevlisiyse disiplin cezası da gerekir.” şeklinde konuştu.

Öte yandan Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi, sağlık çalışanlarına yönelik şiddete dikkat çekmek için İzmir Tabip Odası ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi işbirliğiyle 23 Kasım 2013 Cumartesi günü, “Sağlıkta Şiddet Sorunu” başlıklı sempozyum düzenleyecek. Dekan Erdem, sempozyumda sağlık çalışanlarına yönelik şiddet, yapılması gerekenler, hukuki düzenlemelerin son durumu gibi konuların her yönüyle tartışılacağını söyledi.

Kaynak: Cihan
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.