Konu sağlık olunca


Gülseren E. YENİÇAY

Gülseren E. YENİÇAY

15 Mart 2021, 08:16

Görmezden, duymazdan olanlardan olamam…

İzmir Diş Hekimleri odası 14 Mart Tıp Bayramı ile ilgili olarak hafta sonu bir açıklama yaptılar.
‘Toplum sağlığı ve diş hekimleri için hakkımızı arıyoruz!’ diye başlayan açıklamada çok ama çok önemli bir noktaya dikkat çekiyorlar.
Son 10 yıldır birbiri ardına açılan diş hekimliği fakülteleri ve mezun diş hekimi sayısındaki artışın kaygı verici olduğunun anlatıldığı açıklamada yıllardır Diş Hekimliği mesleğinin çözülemeyen sorunlarına artık çözüm getirilmesinin gerektiği vurgulandı.

Açıklama Şöyle;
‘Diş hekimleri olarak mesleğimizin içinde bulunduğu durumdan hem kendi adımıza hem de toplum sağlığı adına endişe duymaktayız.
Süre gelen yanlış sağlık politikaları ve sağlam temellere oturtulmadan alınan kararlar mevcut sorunlarımıza zemin hazırlarken acil önlem alınmadığı takdirde bu sorunlar yakın gelecekte içinden çıkılmaz bir hal alacaktır.
Serbest ve kamu çalışanı meslektaşlarımız kimi müşterek kimi kendine özgü pek çok sorunla mücadele etmekte, bununla beraber tüm zorluklara rağmen toplum sağlığı için canla başla görevlerini icra etmektedirler.
Son 10 yıldır birbiri ardına açılan diş hekimliği fakülteleri ve mezun diş hekimi sayısındaki kaygı verici artış önlem alınmadığı takdirde önümüzdeki yıllarda karşılaşacağımız vahim tablonun habercisidir.
2020 yılında 79 adet diş hekimliği fakültesine toplamda 7441 öğrenci kayıt yaptırmıştır.
Açılması planlanan yeni diş hekimliği fakülteleri de göz önüne alındığında söz konusu rakamlar acilen yeni düzenlemeler yapılması ve tedbirler alınması gerekliliğini açıkça ortaya koymaktadır.
Fakültelerdeki teknolojik donanımın ve özellikle yeni açılan fakültelerdeki akademik kadronun yetersizliği eğitimin kalitesini düşürmüştür.
Mezun sayısının artması ve kamuda diş hekimlerinin yetersiz istihdamı nedeniyle yeni mezun diş hekimlerinin çalışma olanakları azalmış, kimi genç meslektaşlarımız son derece komik ücretlere razı olarak çalışmak zorunda bırakılmıştır.

Söylemesi son derece üzücü ama bu koşullarda bile iş bulamayan genç meslektaşlarımız mevcuttur.
Mesleğimizin kanayan yarası sahte diş hekimleri bu dönemde farklı bir şekil almış, diş hekimi olmayan kişilerce açılan poliklinikler aracılığıyla yaşam alanı bulmuştur.
Bütün bunlar diş hekimlerinin çalışma biçimlerinde zafiyet ve dejenerasyonların ortaya çıkmasına sebep olarak etik değerleri zayıflatmış ve piyasa koşulları mesleğimize hâkim olmaya başlamıştır. Adil olmayan koşullardaki rekabet ve reklamlar mesleği dürüst bir şekilde uygulayan diş hekimlerinin haksızlığa uğramasına sebep olmuştur.
Diş hekimleri olmayan kişilerce poliklinik açılıyor olabilmesi toplum sağlığı açısından ciddi riskler barındırmaktadır.’
Herhalde bu sorunları yetkililer ya da siyasiler de biliyordur.
Eğitim eksik olursa sonucu, sıkıntısı çok ama çok büyük olur.
Umarım siyasiler ya da karar vericiler de, ‘günü kurtarmaktan çok’, geleceğimizi düşünürler…

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.