Konumuz boşanmalar!


Nurşen HACIEYÜPOĞLU

Nurşen HACIEYÜPOĞLU

07 Kasım 2019, 08:53

İzmir 'emekliler kenti' olarak biliniyor. Ama İzmir'in rekorları arasında bir de evlilik müessesi var. En fazla boşanma İzmir'de...
İyi veya kötü. Bunu irdelemeyeceğim, çünkü herkese göre yorumu başka. Ama size avukat Elvan Kılıç ve avukat Yasemin Temer'in kaleminden, 'anlaşmalı ve çekişmeli boşanma arasındaki farklar'ı vermeye çalışacağım...

Medeni Kanuna göre 

Medeni Kanunca belirlenmiş olan boşanma sebepleri arasında zina, karşı tarafın hayatına kast etme, kötü davranış, suç işleme, terk, akıl rahatsızlığı ve evliliğin devam edemeyecek duruma gelmesi, yani birliğin bozulması vardır. Bu nedenle eşlerin ilk olarak boşanmayı hangi sebebe dayandıracağını belirlemesi gerekir. Daha sonra avukat vasıtasıyla süreç başlatılır ve hukuka uygun şekilde devam ettirilir.
Bu süreçte eşlerin anlaşmalı mı yoksa çekişmeli mi boşanacakları kararlaştırılır. Çünkü bu ayrım, yapılacak olan yargılamayı etkileyecektir.
Bazı durumlarda taraflar anlaşarak boşanmaya karar verseler de ortaya konan bir velayet veya mal varlığı söz konusu olduğunda taraflar fikirlerini değiştirerek anlaşmalı boşanmayı çekişmeliye çevirebilmektedir.

Anlaşmalıdaki prosedür

Medeni Kanun'da anlaşmalı boşanma 166. Maddenin 3. Fıkrasında hüküm altına alınmıştır. Bu maddeye göre, eşlerin anlaşmalı olarak boşanabilmeleri için bazı şartlar aranmaktadır.
Bu şartlar şunlardır:
Evlilik en az bir yıl sürmüş olmalıdır. Tarafların birlikte bir anlaşma protokolü düzenleyerek mahkemeye başvurmuş olmaları gerekir. Birlikte başvurmasalar bile, başvuran eşin davasını diğer eş kabul etmelidir.
Hazırlanan protokolde tarafların mal varlığı, velayet, ortak konut, nafaka, tazminat, ev eşyaları gibi konularda anlaşmış olduklarını gösterir beyanları bulunması gerekir. Çünkü yargılamada hâkim, bu protokolü dikkate alır. Duruşma gününde hâkim tarafları dinleyerek ortak iradelerinin serbest bir şekilde açıklandığına kanaat getirmelidir.  Yani taraflar anlaşmalı boşanmaya yönelik iradelerini özgür bir biçimde mahkemede açıklamalıdır.

Çekişmeli boşanmalar

Çekişmeli boşanma davalarında yukarıda belirtilen hususlar konusunda anlaşmaya varılamazsa, tarafları uzun bir yargılama süreci bekler. Özellikle çiftlerin en çok anlaşamadığı konu çocukların velayetidir. Ayrılmaya karar veren eşler karşılıklı olarak bu velayeti isterler.
Bu konuda kararı, çocuğun yaşam standartlarını ve geleceğini göz önünde bulundurarak hakim verir. Sadece velayet konusunda değil aynı zamanda eşlerden biri mal paylaşımı veya nafaka gibi durumlarda da anlaşmazlık çıkarabilir.
Karşı taraftan farklı taleplerin bulunulduğu çekişmeli boşanma davalarında yargılama uzun sürmektedir.
Anlaşmalı boşanma gibi tek celsede tamamlanmaz, birkaç duruşma sürebilir. Süreç boyunca takip edilmesi gereken birtakım detaylar bulunur. Bu detayların takibi için konusunda uzman bir avukatla ilerlemek gerekir.

Hâkim önlemler alabilir mi?

Boşanma davası açıldıktan sonra hakim dava süresince ortaya çıkabilecek olumsuz durumlara karşı geçici önlemler almak zorundadır. Bu geçici önlemler arasında eşlerin barınma, geçinme, müşterek çocukların eğitim vs. masrafları için nafaka tedbiri yer almaktadır.
Eşler arasında şiddet durumu söz konusu ise, hakim 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunu'na göre uzaklaştırma kararı ve geçici koruma tedbirleri verebilir.
Ayrıca dava sonucunda tazminata veya paylaşıma konu olacak malların yönetimine ilişkin de tedbir kararı verilebilir.

HAFTANIN HABERLERİ

Ara tatil, talep artırdı!

Milli Eğitim Bakanlığı'nın aldığı kararla okulların ilk kez 18-22 Kasım tarihleri arasında ara tatile girmesiyle birlikte online üzerinden yapılan tatil satışlarında talep patlaması yaşandı.

Ara tatili hafta sonu ile birleştirerek 9 günlük tatili fırsat bilen aileler, online üzerinden yurt içinde ve yurt dışında kültür turlarını tercih ettiler. Her 10 tur satışından 6'sı ise online üzerinden gerçekleşti.

Ücretsiz masal evi

Kadınların istihdamına yönelik çalışmalarını sürdüren Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, tarım sektöründe çalışan kadınların çocuklarının daha hijyenik ve huzurlu bir ortamda vakit geçirebilmeleri için Deppo Efes bünyesinde Masal Evini hayata geçirdi.
Tarım sektöründe çalışan kadınlar, bundan böyle çocuklarını tarlada, bahçede yanlarında götürmeyip, oldukça güvenli bir ortam sağlanan Masal Evine bırakabilecekler.

Kaşıbeyaz'ın renkli dünyasında

İlk et restoranını 1974 yılında Aksaray'da açan, 1987'den bu yana Florya'da hizmet vermeyi sürdüren Güneydoğu mutfağının lezzet ustası Kaşıbeyaz Lezzet Grubu'nun bünyesinde Kaşıbeyaz Florya, Kaşıbeyaz Akvaryum, Watergarden Kaşıbeyaz Ataşehir, Yeniköy Kaşıbeyaz Bosphorus, Kaşıbeyaz Vadistanbul, Gala Kaşıbeyaz, AOÇ Kaşıbeyaz Ankara bulunmaktadır.
Kebabın marka ismi Kaşıbeyaz Lezzet Grubu, ara tatilde de ailelerin vazgeçilmezi olmaya hazır! Birbirinden lezzetli menüsünde çocuklara da özel yiyecekler sunan Kaşıbeyaz'da, hobi enstrümanlarından eğitici kitaplara, tabletten renkli oyun alanlarına kadar çocukların eğlenceli vakit geçirmeleri için her şey düşünüldü.  

Beyaz Baretli Kadınlar Projesi

İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi tarafından İnşaat Mühendisliği Bölümünde lisans öğrenimine devam eden kadın öğrencileri; öğrenim bursu, teknik ve sosyal mühendislik eğitimi, mentörlük, toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi ile birçok yönden desteklemek amacıyla başlatılan Beyaz Baretli Kadınlar projesinin tanıtım toplantısı yapıldı.

Lösemili çocuklar için motivasyon

Lösemi hastalığına farkındalık yaratmak amacıyla her yıl 2-8 Kasım tarihleri arasında düzenlenen etkinlikler kapsamında EÜ ÖZEM, 1 No'lu Öğrenci Yemekhanesi önünde "Maskemi Takarım Farkındalık Yaratırım" etkinliğini düzenledi.
Doç. Dr. Pelin Piştav Akmeşe, 'Çocukları maskeyle gördüğümüzde toplumda bir tedirginlik oluyor. Oysaki bulaşıcı bir hastalık değil. Etkinlik kapsamında dağıttığımız maskelerle, herkesin, tüm gün maskeyle yaşamanın zorluğunun farkına varmasını istiyoruz." diye konuştu.

Deniz yosunundan alzheimer ilacı

Çinli yetkililer Alzheimer hastalığının tedavisinde kullanılabilecek bir ilacın sürümüne onay verdiler.
Oligomannate adı verilen deniz yosunu esaslı ilaç, Çin İlaç Güvenliği Dairesi'nin açıklamasına göre, hafif ile orta ileri Alzheimer vakalarında kullanılabilecek.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.