Lafla değil!


Gülseren E. YENİÇAY

Gülseren E. YENİÇAY

10 Ekim 2019, 08:59

Son zamanlarda 'Mucize Doktor'u merakla izliyorum. Çünkü; engelsiz bir dünya isteyenlerdenim. Çoğunluk gibi lafta değil, özde. Sakın bu konuda yetkililerle karıştırmayın beni. Son mektup beni yine yürekten yaraladı.
Robert Cem Osborne, 'Down sendromluyum, üniversiteye gitmek istiyorum!' diyor. Cem, gerekli düzenlemeler yapılmadığı için üniversiteye gidemiyor. Bu kampanyayı Down Sendromu Derneği de destekliyor.
'Peki ya sen?' diye soruyorlar, bana. Ben de size soruyorum: 'Ya siz?'
Bu arada belirteyim: Robert Cem Osborne, 'Üniversiteye gidersem hayatım bambaşka olacak. Ben yapabilirim, becerebilirim, biliyorum.' diyor. Haklı istek ve dileği biz duyduk.
Ya yetkililer!
Örneğin;  Yüksek Öğretim Kurumu, TBMM, Milli Eğitim Bakanlığı falan filan... Bunların işi değil mi!
Robert Cem Osborne bakın ne diyor? 'Ben üniversiteye gidersem; Hayatım bambaşka olacak. Mutlu olacağım. Arkadaşlarımla eğleneceğim. Derslere gireceğim, hepsini öğreneceğim. Çünkü derslerde iyi hissediyorum. Testleri yapıp, başarılı oluyorum. Çabalıyorum ve beceriyorum. Ben yapabilirim, becerebilirim, biliyorum. Ben hallederim. Bütün sınavlarımı çalışır yaparım.
O kadar... Ben üniversiteye gitmek istiyorum.'
Yine ağzından kendisini tanıyalım:  '25 yaşındayım, down sendromluyum. Enka Lisesi mezunuyum, fotoğrafçılık okumak istiyorum, 5 fotoğraf sergim var.'

Hak arayışındalar

Down Sendromu Derneği, Robert Cem'in ve aynı hayale sahip gençlerin hak arayışlarında tüm destekleri olarak yanlarında olduklarını açıkladılar.
Hadi bu Dernekten gelen destek tamam.
Bornova Küçükpark'tan; Hikmet Kumuk, Necat Yiğit, Süleyman Can, Nevzat Karagülle başta olmak üzere tüm semt sakinleri de 'destekliyoruz' diyorlar. Bana da, 'Peki ya sen?' diyorlar...
Ben de sizlere soruyorum: 'Ya siz?'
Biliyorsunuz; eğitim dahil her alanda engelli bireylerin haklarına erişebilmeleri için devletin gerekli düzenlemeleri yapma zorunluluğuna ve Anayasa'nın eşitlik ilkesine rağmen... Gerekli düzenlemeler yapılmadığı için zihinsel engelli gençlerin üniversiteye giremediğini ve eğitimde eşitlik haklarının ihlal edildiğini biliyor musun?
Bu gençlerin üniversiteye girme çabasının hala bir hayalmiş gibi göründüğünü biliyor musun?
Gel, Cem gibi istekli ve yetenekli gençler için üniversite bir hayal olarak kalmasın, gerekli düzenlemeler yapılsın, senin de desteğinle sesleri duyulsun.

KURDELA

Üç alternatif yol uygulaması olmalı:
1- Sadece yetenek sınavı: Yetenek sınavıyla alınan bölümlere girişte YGS aranmamalı, sadece bu sınavla alınmalı. Bu yetenek sınavı zihinsel engelli öğrenciler için ayrı bir sınav ve kontenjan şeklinde olmalı.
2- Zihinsel engelli bireyler için ayrı YGS sınavı: Burada basitleştirilmiş sorular sorulmalı. 12 yıl boyunca hiç karşılaşmadıkları bir müfredata ait soruları çözmeleri beklenmemeli. Sınavda ek süre, okutman ve işaretleyici olarak özel eğitim öğretmeni atanması, yanlışların doğruları götürmemesi şeklinde sınav düzenlemeleri yapılmalı. Bu sınav sonucunda belli bölümlere kontenjan dahilinde yerleştirme yapılmalı.
3- Klasik YGS sınavı: Sınavda ek süre, okutman ve işaretleyici olarak özel eğitim öğretmeni atanması, yanlışların doğruları götürmemesi şeklinde sınav düzenlemeleri burada da yapılmalı. Üniversite sınavına girme hakkı vermeyen (yarım!) diploma uygulaması kaldırılmalı.
Zihinsel engelli bireyler de kendi müfredatlarını hakkıyla çalışıp, sınavlarını verdikleri unutulmamalı.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.