Mülteciler geriye!


Gülseren E. YENİÇAY

Gülseren E. YENİÇAY

07 Mart 2020, 08:49

İki adam yolda giderken, yarım şişe şarap bulur. Ya da şarap yerine 'içki' diyebiliriz. Hikaye ya da fıkraya göre, adamlardan biri 'Ne şanslıyız, yarısı dolu!' der. Diğeri ise belki de çoğunluk gibi düşünüyor olmalı ki, 'Ne şanssızız ki, yarısı boş!' der.
Yani; Dışişleri Bakanlarının yaptığı yeni mutabakat ortada. Tabii ki, bizim ve herkes için en önemli nokta Perşembe'yi Cuma'ya bağlayan gece yarısı ateşkes ilan edilmesi. Çatışma durdu ama bu anlaşmaya terör örgütleri uyacak mı?
Bunu zaman içinde göreceğiz. Benim için ikinci önemli nokta ise mülteciler, yani Türkiye'deki Suriyelilerin geriye dönmeleri için çalışmalar yapılması. Ve de bunlar gösterilecek yere değil, önceki ikametgahlarını gidecekler. Bunlara her türlü insani yardım da yapılacak, hem de adam kayırmadan. Demek ki, Suriye'ye gidecek yardımlar, 'Bizden sizden' diye ayırım yapılmadan eşit olarak dağıtılacak. Anımsadığım kadarıyla daha öncelerde de, Esad 'Geri dönün' çağrısı yapmış ama 'korkan' ya da 'güvenmeyen' ya da 'Türkiye'de bahar havasını yakalayan' Suriyelilerin neredeyse tamamına yakını bizim misafirimiz olmaya devam etmişlerdi. Siviller korunacak deniyor, bakalım nasıl bu da sağlanacak?
Peki şimdi ne olacak? Yakında tanık olacağız! Bizimkiler konuşmalarında ısrarla 'Rejim güçleri' derken, Ruslar ise Arap Suriye devleti diyorlar. M4-M5 otoyolları ise Suriye rejim güçlerinin elinde, Ruslarla birlikte...
Biz de devriye gezeceğiz, Rus askerleriyle birlikte. Bu Özgür Suriye Ordusu'nun işine gelmeyecek.
Üstelik Suriye bunlarla mücadelesini sürdürecek. Biz de 'Bize bir saldırı olursa misliyle karşılık veririz' uyarısını yapıyoruz.
Yani rejime karşı yine hesap sorarız, diyoruz. Süleyman Demirel sık sık 'Kervan yolda düzülür' derdi. Yani şimdi mutabakatı ele alan Türk ve Rus uzmanlar, akılda kalan soruların yanıtını yeni maddelerle yaşama geçireceğe benziyorlar.
Radikal grupları yani silahlı paralı askerlerden oluşan bölgedeki unsurlar ne olacak?
Bunlarla da mücadele edilmesi kararlaştırıldı. Bunlara 'Hadi canım' denmeyeceğine göre, ya da bize ya da Ruslara bunların arasındaki riskli gruplar ateş açarsa ne olacak? Biz misliyle yanıt veririz de, Ruslar ya da rejim askerleri ne yapacak?
Bunları da yakında yaşayıp göreceğiz. Zaten bizim ve Rusların Savunma bakanlıkları yedi gün içinde yeni kuralları ve işleyişleri belirleyip açıklayacaklar. Kafalar karışık ama hepsinden önemlisi ateşkes anlaşması, bu binlerce insanımızın artık başlarını yastıklarına rahatça koymalarını sağlayacak.

Bu filmi hatırladınız mı?

Şimdi Moskova'dan İzmir'e Çeşme'ye gidelim. Haber Ekspres'te ilk günden bu yana hep okudunuz.
Şu Çeşme Projesi'nden söz ediyorum, yani bu nedenle Urla ve Çeşme'de yapılacak 'acil kamulaştırmalardan...
Yasalardan da söz ettik, açılan ve açılacak davalardan da...
Son gelişmeler üzerine Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran arka arkaya iki açıklama yaptı ve Bakan Ersoy'a 'Çeşme Projesi' siteminde bulundu.
Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un 9 Mart Pazartesi günü İzmir'e gelerek Çeşme Projesi'yle ilgili kentin kanaat önderleriyle bir araya gelecek olmasına ilişkin şu açıklamalarda bulundu:
'T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığınca 9 Mart Pazartesi günü İzmir'de tüm Sivil Toplum Kuruluşlarının ve Meslek örgütlerinin katılımıyla İzmir Ticaret Odası önderliğinde gerçekleştirilecek 'Çeşme Projesi' bilgilendirme toplantısına ne yazık ki Çeşme Belediye Başkanı olarak tarafıma bir davette bulunulmamıştır.
Çeşme'nin geleceğini ilgilendiren böyle önemli bir konuda 'Siyasilerin çağırılmadığı' gerekçesiyle açıklanmaya çalışılan bu durumu Çeşme'nin seçilmiş başkanı, 'Şehr-I Emini' olarak anlamak mümkün değildir. Çeşmeli hemşehrilerimin, Büyük Çeşme Ailesi'nin tüm fertlerini kucaklamak, Çeşme'nin geleceğini korumak ve geliştirmek için bana emanet ettiği bu onurlu görevi bugüne kadar olduğu gibi siyaset üstü bir anlayışla sürdüreceğimi bir kez daha beyan ederim.
Daha önce defalarca ifade ettiğim gibi; Çeşme'nin yararına olacak her türlü çalışmanın sonuna kadar arkasında olacağım gibi Çeşmelilere rağmen, Çeşme'nin aleyhine yaşanacak hiç bir gelişmeye kayıtsız kalmayacağımı kamuoyuna saygıyla bildiririm'
Ben de 'Bu filmi daha önce başta İstanbul olmak üzere çok yerde gördük' diyorum. Herhalde bu konu üzerinde daha çok konuşup, yazacağız.

KURDELA

Dünya gıda fiyatları düştü

Dünya gıda fiyatları, kısmen coronovirus (COVID-19) salgınının küresel talebi yavaşlatacağına dair korkulardan dolayı bitkisel yağların ihracat fiyatlarındaki keskin düşüş nedeniyle dört ay içinde ilk kez Şubat ayında düştü.
Yaygın olarak işlem gören gıda ürünlerinin uluslararası fiyatlarındaki aylık değişiklikleri izleyen FAO Gıda Fiyat Endeksi, Şubat ayında ortalama bir önceki aya göre tüm ürünlerde düşüş belirledi. Ben bu düşüşün Türkiye'yi yani bizim tüketicileri etkilemediğini düşünüyorum, siz ne diyorsunuz?
Yani ürünlerde indirim var mı?Roma'dan aldığımız habere göre stoklar çoğaldı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.