Menemen FK ligin çok enteresan bir takımı. Evinde 3 galibiyet almasına karşın deplasmanda 7 kez kazanmayı başardı. Adeta taraftarına eziyet çektirmek için uğraşıyor. Anlamak mümkün değil.
Sahasında ligin sondan 2'ncisi Arnavutköy Belediye'yi konuk etti. Yine 3 puan almayı başaramadı ve 1-1 beraberlikle 1 puanla yetindi.
***
İlk yarı öyle bir maç oynandı ki, bilmeyen birine 'hangisi play-off hattı içinde hangisi küme düşme' diye sorsanız, kesinlikle bilemezdi. Oyuna konuk ekip hükmetti, 4 kadar net pozisyon buldu, atmayı başaramadı. Kalesinde golü gördü ve devre arasına geride girdi.
İkinci yarı daha etkin olan ve pozisyonlar yakalayan ev sahibiydi. İlginç bir şekilde iyi oynayan taraf varken yine rakip golü attı. Güzel oyun golü getirmedi bu maçta.
Genel olarak bakacak olursak Arnavutköy galibiyete daha yakın taraftı. Onların da amacı 3 puandı. Öyle ki beraberlik golünü attıktan sonra topu alıp hemen orta noktaya getirdiler. Maçın hemen başlamasını istediler. Çünkü küme düşme hattı dışına çıkabilmek için 7 puana ihtiyaç vardı ve ilk yarıda oynadıkları güzel oyunla bu müsabakayı kazanabileceklerine inanmışlardı. 
***
Menemen'de orta saha boş bırakıldı. Defans topu ileriye göndermek isterken pas almaya gelen ya yoktu ya da 1 kişiydi. 4 kişi forvet gibi ileride top bekledi. Merkezden kaleye pek gidemeyince kanatları kullanmak zorunda kaldı. Paslaşmalar da yavaştı. Örneğin stoperler topu aldıklarında sürüp de pas attılar. Zaman kaybedince pası alan kişilere hemen baskı geldi. Sürmeden atsalar rakip pres yapmakta geç kalacaktı. İlk yarı tamamen etkisiz bir oyun sergiledi. İkinci yarı Hüseyin Atakan Üner devreye girdi. Kendisini Altınordu'dan bilirim. İyi futbolcudur. Ancak çok kötü bir performans sergiledi. Karşı karşıya rahatça gol atabilecekken, topa bile düzgün vuramadı. Ceza alanı içerisinde hemen yakınındaki arkadaşına pas atmakta zorlandı. Bu kadar kötü bir performansı ancak halı sahalarda görebiliriz.
Aslında sol açıkların öne çıktığı maçtı. Arnavutköy'den Atalay Yıldırım da ilk yarı çok pozisyon harcadı. Biraz gününde olsa, takımının 3 puanla ayrılmasını sağlayabilirdi. Hatta skorda fark bile olabilirdi.
***
Emre Keskin ve Onat Kutay Kurt sezona Menemen FK’da başladılar ve oldukça da süre aldılar. Ama bu karşılaşmada Arnavutköy forması giyerek eski takımlarına karşı mücadele ettiler. 

Göztepe yine hata kurbanı

Lig 2'ncisi ve 4'üncüsü Çorum'da karşı karşıya geldi. Bir düello şeklinde geçen maçta Çorum FK ile Göztepe 1-1 berabere kaldı.
Düello dedim çünkü iki takım da çok koştu, çok efor sarfetti. Zaman zaman oldukça sert müdahaleler oldu, sakatlıklar yaşandı.
Yüksek tempolu maçlarda hızlı oynamak ve ayağa iyi pas yapmak olmazsa olmaz. Bu özellikler ne yazık ki ülkemizde pek mevcut değil. Dolayısıyla top kayıpları çok oluyor ve kaleye gidilmesi imkansız hale geliyor. Bu da böyle bir maçtı. Az pozisyon oldu.
Oyuna ev sahibi takım daha çok hükmetti. Topla daha çok oynadı, kaleye daha çok yaklaştı. Konuk takım hızlı hücumları sever. Topla fazla oynamaz. Pek hızlı hücum şansı yakalayamadı.
Öne çıkarabileceğim bir oyuncu olmadı. Daha çok savaşıldığından, topa hiç kimse hükmedemedi. Hükmetmeye çalışanlar faul yapılarak etkisiz hale getirildi.
***
Gollerden de bahsetmek gerekiyor.
İlk gol Göztepe'den geldi. Daha 42. saniyede Ramon-Pascal Lundqvist yaklaşık 25 metreden bir füze gönderdi. Üst direğin altına çarpan top çizgiyi geçti. Ayakta alkışlanacak bir gol oldu.
2. gol bizlere İzmir'i hatırlattı. Maç başladı ve top Göztepe stoperi Lasse Nielsen'e top geldi. Kalesine geri pası atmak istedi ve kısa düştü. Yoğun bir yağmur vardı. Yağmurun çok yağdığı ülkeden, Danimarka'dan gelen bir oyuncunun böyle bir hata yapması ilginç oldu. Araya Ahmet İlhan Özek girdi, topu alıp, arkadaşı Geraldo'ya pas attı. Daha 35. saniyede Çorum FK deplasmanda 1-0 öne geçti. Gelelim Çorum'a. Bu sefer geri pası atmak isterken kısa düşüren Ogün Bayrak oldu. Geri pası atacağını anlayan Geraldo oraya koşmaya başlamıştı çoktan. Topu aldı, kaleciyi geçti ve yine boş kaleye yuvarladı. Aynı takım ve golü atan aynı isim. İlk maçı hata yüzünden 2-1 kaybetmişti, bu sefer berabere kaldı.
***
Maçta en çok dikkatimi çeken şey ikili mücadeleler oldu. Ogün ve Geraldo... Sürekli karşı karşıya geldiler ve birbirlerine sert müdahaleler yaptılar. Aralarında faul düellosu vardı. Bunun yanı sıra sık sık kanat değiştiren Çorumlu oyuncu İsmail'e de sert bir müdahalede bulundu. Hakem Burak Olcar ikisini de ne uyardı ne de kart çıkardı. Restleşme olduğu apaçık ortadaydı ve hakemin mutlaka daha en baştan devreye girmesi gerekirdi. Büyük bir olay çıkabilirdi.
Daha çok Ogün faul yaptı ancak hatalı pasıyla Geraldo'ya da asist yapan(!) isim oldu.