CHP Kurultayı yaklaşık 24 kesintisiz canlı yayınlarla aktarıldı. Siyasiler, kamuoyu araştırmacıları, gazeteciler ekranlardaydı otuz sekizinci CHP kurultayında. 1366 delegeden, 812 sinin oyu ile Özgür Özel Cumhuriyet Halk Partisi başkanlığına seçildi. 

***
Sevgili okuyucularım, öncelikle bu seçimin sonucunu ben şöyle algılıyorum. Kazanan CHP oldu, Türkiye oldu. Kurultaydan bir gün önceki tabloda tüm insanlarda bir bunalım, iktidarı muhalefetiyle bir mutsuzluk, ümitsizlik hakimdi. Ancak 13 kez seçim kaybetmiş CHP ve zafer kazanmışçasına her seferinde geri gelen, değişmez biri, bir de üstüne üstük siyasi tablo içindeki kaos darmadumanlık… Elbette, bir değişim ve olumlu yaklaşım bekleyenler, kurultay neticesi en azından gördükleri bu yeni tablo ile canlandı. Artık “elim kırılsa da CHP’ye oy vermeyeceğim” diyenler, alternatif arayanlar bir araya gelebilir. Sesleri itirazları duyulmayan kırgın, küskün seçmen de heyecanlı. 

***
Yeni seçilen lideri eleştirenler, geçmiş liderin elbette yaptığı olumlu işlerin yanı sıra, terazi de ağır çekenlerini sıralıyorlar sohbetlerde. İşte birkaçı:
Atatürk isminin havaalanlarından, pek çok kurumdan cadde ve meydanlardan kaldırılmasına sessiz kaldı. Atatürk’ün kurduğu partinin geçmiş lideri, İsmini Atamızın değiştirdiği Tunceli’den Dersim diye bahsedip kendini “Dersimli Kemal” olarak lanse etmemiş miydi? 
Laik, cumhuriyetçi kesimlerin hiç onaylamadığı Cumhurbaşkanı adayı olarak “Ekmeleddin’e gidip tıpış tıpış oy verecekler” dememiş miydi.
Cumhuriyetçi kadroların yargıdan, medyadan, üniversitelerden, emniyetten uzaklaştırılmasına ve ordumuzun zayıflatılması bir şekilde itiraz etmiş miydi? 
Kılıçdaroğlu’nun söylediği 1930’ların CHP'si değiliz, nasıl bir değişime işaret eder?
Andımızın kaldırılmasına, Devlet kurumlarının tabelalarında T.C. ibaresinin kaldırılmasına hiç sesi çıkmamış, bu konuda eylemleri de olmamış mıydı?
CHP kadrolarından Atatürkçü bazı siyasetçileri tasfiye edip, CHP'nin altı okundan bihaber insanları partiye doldurmamış mıydı? En son, sosyal medyada Atatürk düşmanlığı yaptığı ifade edilen birini, danışman olarak atamamış mıydı?
Tüm bunlar bir anda aklıma gelenler. Liste böylesine uzayıp gider üstünde de düşündürür. Ben şahsen söz söyleme ve eleştirme hakkımı saklı tutuyorum Özgür Özel için, umuyorum, diliyorum, “Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz” olur, CHP’yi Cumhuriyetin temel ilkeleri rayına oturtur, kazanan bizler oluruz, ülkemiz olur. Nihayet...