Ödemiş’i marka yapacağız!

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş04 Haziran 2020, 09:25

Gülseren E. Yeniçay - 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Ödemiş Belediye Başkanı seçilen Mehmet Eriş bir yılını anlattı. Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerle dolu ilçenin, turizm değerlerini ön plana çıkarmak için projeler üreten Başkan Eriş, ‘Ödemiş ve ülkemiz için üretmeye devam edeceğiz. İlçemizin turizm potansiyelini ortaya çıkaracağız.’ diyor

 

Ödemiş denilince aklımıza ‘efe’lik gelir. Yani Ödemişli yiğittir, doğrudur, kesinlikle eğilmez.
Mücadele denilince Ödemiş hep öndedir. Tabii ki siyasette de. İzmir’in bir ucunda Ödemiş, diğer ucunda Bergama mutlaka ve mutlaka kentin siyasetinde hep önde gitmiştir. Başbakan çıkarmıştır, bakan çıkarmıştır. Ödemişle dostunuz varsa size karada ölüm yoktur. İzmir’in eşrafı özellikle yaz aylarında ya Büyük Çiğli’yi ya da Ödemiş’i sayfiye olarak kullanırdı, demiştim. Tabii ki Gölcük Yaylası olduğunu tahmin etmişsinizdir. Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, bir yıllık çalışmalarını değerlendirmesini istediğimizde ilk olarak söze şöyle başladı:
‘Ödemiş bizim evimiz, biz büyük bir aileyiz’ Yani sloganları bu... Büyük bir aile oldukları için tabii ki sorunları da büyük, hedefleri de...

Sosyal belediyecilik

Ödemiş’te yaşayan her bireye sosyal belediyeciliği sunup, tarım ve hayvancılıkla yerelde kalkınmadan turizme, eğitime destekten spora kadar her alanda projeleri gerçekleştirmek kolay olmasa gerek. Bizlerin ‘Kumpir’ olarak severek yediğimiz sarı patatesin memleketi de tabii ki Ödemiş. Yani mümbit toprakları da var. Bak bu arada mandralarını az kalsın atlıyordum. En iyisi lafı fazla uzatmadan sözü Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş’e bırakalım. Biz soralım o anlatsın, kararı da Ödemiş halkı ile okuyucular versin. Şunları da ilave etmek istiyorum:
Ödemişli karşısındakine inanır. Öyle ki, malını mülkünü bile dostluk için hiçe sayabilir.
Bu da güvenin en büyük örneğidir. ‘Dükkan senin!’ diye bir söz vardır ya, herhalde bu yerli ödemişliler için söylenmiştir. Peki hatalı, yanlış tarafları yok mudur? Olmaz mıdır? Bir zamanlar iki aile arasındaki çekişme kenti Teksas haline getirmişti. Ama bu çok gerilerde kaldı. Şimdi herkes birlik ve beraberlik içinde başkanın da belirttiği gibi Ödemiş’in bir marka örnek kent haline gelmesi için çalışıyor.

Kutsal görev

Hedefinin her bireye sosyal belediyecilik sunmak olduğunu ve bunu gerçekleştirmek için CHP’den aday olduğunu anlatan Mehmet Eriş, geçen bir yıllık süreçte de hedeflerinin  bazılarına ulaştığını,  bazıları konusunda ise çalışmalarını titizlikle sürdürdüğünü belirtiyor.

Hak ettiği pay

Tarihi, kültürü ve doğa güzellikleriyle dolu ilçenin, turizm değerlerini ön plana çıkarmak en önemli hedefleri arasında yer aldığını anlatan Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş bu konuda şunları söyledi: ‘Birgi, Bozdağ, Gölcük gibi turistik değeri yüksek bölgelere sahip olan kentimizin, turizmden hak ettiği payı alması yönünde çalışmalar yapıyoruz. Birgi, Bozdağ ve Gölcük'ü turizm destinasyonu yapmak için TÜRSAB ile birlikte girişimlerimiz sürüyor. Gölcük Göl çevresi rekreasyon projesinin 3. etap projesinin ihalesi hazırlanıyor.  Belediye bünyesinde Turizm ve Tanıtım Ofisi oluşturacağız. Ödemiş’in gözde turizm bölgelerinden olan Bozdağ’da kayak merkezini işler hale getirip, tesislere kolay ulaşım için Teleferik Projesi’ni İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle gerçekleştireceğiz.’
Aslında bu konuya yazının girişinde değinecektim.
 Çünkü anne tarafından bir kolum da Ödemiş’e uzanıyor. Gerek mesleğim, gerekse akraba ve dostlar sayesinde Ödemiş’i ikinci kentim olarak da kabul ediyorum. Hatta Ödemiş Sahası’nın stadyum haline dönüştürülmesinde, lig takımı olmasında bir İzmir kulubü ile birleşmesinden tutun da, Göztepe Stadı’nın portatif tribünlerini 1960 yılının sonlarında bir gece nasıl söküp Ödemiş’e gazeteci büyüğüm İzmir Milletvekili Akın Simav ile nasıl taşıdığımızı da birkaç kez dillendirmiştim. Ödemiş'in spora o kadar düşkün ve önem veren ilçelerimizden biri olduğunun en önemli kanıtlarından biri de bu...

Durmak yok

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Ödemiş Belediye Başkanı seçilen Mehmet Eriş kısa sürede yaptıklarını anlatmaya devam etti: Üretimin sürekliliği için temel altyapı hizmetlerimizin yanında üreticimize ekonomik sulama suyu sağlamak için Bademli Göleti’nin işletmesini devraldık.
Bademli sulamasında tasarruf için hidrantlara sayaç takılıyor.  Mursallı Mahallesi'ne sulama hattı yapıldı. Hacıhasan-Kemer-Yılanlı mahallelerindeki üreticiler belediyemiz tarafından yapılan 5 km’lik yeni yol ile Salihli karayoluna bağlanarak 19 km tasarruf sağlandı. Köseler ve Üzümlü mahalleleri arasında yeni yol açılarak 9 km mesafe 3,5 km’ye düştü.  Alternatif ürün çeşitliliği arttırmak amacıyla belediyemizce organize edilen alanlarda lavanta, kekik ,biberiye, defne dikildi.

İpekböcekliği, incir ve kestane

‘Kadın Çiftçilerle İpek Böceği Yetiştiriciliğinin Canlandırılması Projesi’ ne belediyemizce destek sağladık. İpekböcekçiliği kadın üreticilerimizin emekleri ile canlanırken köylerimizdeki geleneksel ürünlerin de ekonomimize kazandırılması için çalışmalar yapıyoruz. Yöre ürünlerinin değerlendirilmesi ve pazar oluşturulması konusunda çeşitli festivaller düzenliyoruz.
 İpekböcekçiliği, incir ve kestane festivali yapıldı. Önümüzdeki yıllarda yörenin önemli ürünlerinden; patates, zeytin, peynir, vb. ürünlerin değerlendirildiği organizasyonları gerçekleştirmek üzere çalışmalarımızı yapıyoruz.

Bu hizmet bile yeter

Çalışan kadınların çocuk bakımına destek olmak amacıyla iki ayrı bölgede gündüz çocuk bakım evi hizmete sunuldu. Günümüzün ekonomik koşullarında aile ekonomisine katkı sunmak için çalışan annelerimizin işlerine rahatlıkla gidebileceği bir ortamı oluşturmak adına hizmete sunduğumuz Gündüz Bakım Evleri'nde 36-72 ay aralığındaki çocuklarımız eğitimcilerimiz tarafından burada gündüzleri bir aile sıcaklığıyla konuk ediliyor.

Geleceğimiz için

Geleneksel ata sporları yarış ve oyun alanında hipodrom restoran ve çevresinde ‘Tay Park’ adını verdiğimiz çocuklar için özel bir alan oluşturduk. Çocuklar; yapılan özel alanda (hobi bahçesi, etkinlik alanı, pony at binme alanları...) kaliteli zaman geçirirken aileler de dinlenme fırsatı yakalayacaklar. Aynı zamanda engellilere yönelik özel alanlar da bulunmaktadır.’

Ekip çok önemli

Ödemiş Belediye Başkanı'nın yukarıda anlattıklarının önemini ve değerini bilen biri için, arada hiç soru sormadan, ya da yorum yapmadan bu noktaya geldim. Herhalde bundan böyle, yani korona virüs belasından kurtulduktan sonra, yenidünya düzeninde birçok kent Ödemiş’in bu uygulamalarına geçecek. Bir gün nedenlerini daha detaylı anlatmaya çalışırım. Şimdi Başkan Mehmet Eriş’in ağzından gününü ve çalışmalarını dinleyelim: ‘Evden çıkmadan önce sosyal medya hesaplarımdan paylaşılanları inceliyorum. Daha sonra yerel ve ulusal gazeteleri okuyorum.
Belediyeye geldiğimde de ekibimle ve yöneticilerimler günlük değerlendirmeleri yapıyoruz.
Programa göre katılmam gereken toplantılara katılıyorum. Her fırsatta dışarıda çalışan ekiplerimizin çalışmalarını yerinde inceleyerek, vatandaşlarla bir araya gelmeye özen gösteriyorum.

Motive hizmetle oluyor

Özellikle merkeze uzak mahallelerdeki vatandaşlarımız ve muhtarlarımızla görüşmeler yapıyoruz. Onların taleplerini yerinde inceleyerek, yerine getirmeye çalışıyoruz. Gün sonunda ise aileme vakit ayırmaya çalışıyorum. Ancak son bir aydır dünya genelinde yaşanan salgınla mücadele kapsamında, vatandaşlarımızın kaygılarını bir nebzede olsun azaltmak amacıyla akşam saatlerinde sosyal medya üzerinden görüşme yapıyoruz.

Vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması, mutlu bir ortamda yaşamlarını sürdürmesi yönünde hizmetlerimizin yerine ulaşması beni motive ediyor. Şu an ise hemşehrilerimize destek olmaktan dolayı çok mutluyum.

Ödemiş bizim evimiz

Belediye Başkanı Mehmet Eriş’e, ‘Ödemiş’i özetleyerek anlatır mısın?’ diye sorduğunuzda,  üç sözcükle yanıt veriyor: ‘Tarım- hayvancılık, turizm, süs bitkileri...’ Kısa ve öz bir cümle ile devam ediyor; ‘Ödemiş  ve ülkemiz için üretmeye devam edeceğiz!’ ‘Ödemiş bizim evimiz, biz büyük bir aileyiz sloganıyla yola çıktık. Aynı inanç ve heyecan ile önümüzdeki süreçte de Ödemiş ve ülkemiz için çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz’ diyor.

Gerçekçi projeler

İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile düzenlediğimiz ‘Evde Çocuk Bakımı’ kursu ile 98 katılımcı belgesini aldı. İkinci etap kurs açılacak. Eğitime destek çalışmaları çerçevesinde Dijital Sınıf Projemizi hayata geçirdik.  Bin 500 saatlik video ders, canlı ders yayınları ve soru havuzunu içeren Dijital Sınıf ile ortaokul ve lise öğrencilerinin gelişimine destek veriliyor. 5. sınıf ile 12. sınıf arasındaki Ödemişli ortaokul ve lise öğrencileri internet üzerinden ücretsiz yararlanabiliyor. Öğrencilerimizin eğitimine destek olmak amacıyla Etüt Merkezi oluşturacağız. Merkezin hizmet vereceği alan ilçemizdeki sivil toplum kuruluşlarının işbirliği ile hazırlanıyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.