Özel izin verilmeli


Gülseren E. YENİÇAY

Gülseren E. YENİÇAY

25 Mart 2020, 08:50

Bahar Öztop Boranalp, benim de önemsediğim, yetkililerin de mutlaka dikkate alması gereken önemli bir haber göndermiş. Seferihisar’da, ‘Seferi Kadınlar Kooperatifi’ var.  Bu kooperatif yönetimi bilgi ile birlikte uyarı yapan bir açıklama yaptı. Şimdi haberi birlikte, dikkatle okuyalım;

Tarım üretimi etkilenecek

Seferi Kadınlar Kooperatifi, Korona ile mücadele kapsamında 65 yaş üstüne gelen sokağa çıkma yasağından tarım üretiminin büyük ölçüde etkileneceğine dikkat çekti. Seferi Kadınlar Kooperatifi Başkanı Tuğba Karahanoğlu, yasak sonrası üreticilerin tarlaya gidemediğini, jandarma tarafından eve geri gönderildiğini belirterek konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı: Ülkemizde Korona için alınan önlemler son derece akılcı ve başarılı. Ancak, her önlem yeni bir soruna sebep oluyor. Ve biliyoruz ki, yetkililer her soruna karşı yeni bir çözüm üretme çalışmasında. Bizler de, bizleri doğrudan ilgilendiren bazı sorunlar için çözüm önerilerimizi sunmayı vatandaşlık görevi olarak görüyoruz.

Yaş ortalaması

Ülkemizde çiftçi yaş ortalaması 60. Bu üreticilerin kaçının 65 yaş üstü olduğu konusunda kesin bir bilgimiz yok.  ncak, Seferi Kadınlar Kooperatifi’nde birlikte çalıştığımız üreticilerimizin yüzde 30'u 65 yaş üstü. ün alınan 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağının ardından, üreticilerimiz tarlalarına gidemedi. izim tarlalarımız küçük, bu yüzden teknolojik hasat yapılmıyor. t ilacı kullanılmadığı için, hasat ısırgan otları içinden yapılıyor. Dolayısı ile işçi de hem küçük hem otlu bu tarlalarda çalıştırılamıyor. Sonuç olarak, çoğu karı koca çalışan 65 yaş üstü, ruhu 15 yaşındaki üreticilerimizin ürünleri tarlalarda kaldı. Bir iki hafta ıspanaksız kalabiliriz belki, ama mart ayı sonunda fide ekimlerinin başlaması gerekiyor. Eğer çiftçilerimiz tarlalarına ulaşamazsa yaz ürünlerimiz de tehlikeye girecek.

Özel izin sorunu çözer

Dünya üstünde neredeyse bütün ülkelerin Korona ile mücadele sürdürdüğünü hatırlatan Başkan Tuğba Karahanoğlu, “Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı 65 yaş üstü çiftçilerimizin en azından tarlalarına gidebilmeleri için özel izin çıkarılması yönünde yetkilililere seslenmek istiyoruz. Çünkü, her yıl olduğu gibi tarımsal ürün ithalatı da gerçekleştiremeyeceğiz. Bu nedenle kendimize yetebilmek için, acil bir tarım önlem planı oluşturmalıyız” dedi.

Gençleri geri getirmek için çalışıyoruz

Seferi Kadınlar Kooperatifi olarak, küçük arazilerde büyük ailelerin yıllık geçimini sağlayacak üretim modelleri üzerine çalıştıklarının da altını çizen Karahanoğlu, “Köyden şehre göç eden gençleri tekrar kazanabilmek istiyoruz. Yaşlanan çiftçilerimiz, deneyimlerini gençlere aktarabilir ve üretimde artık gençler aktif olarak yer alabilirse, tarımsal üretimde büyük verim artışı sağlayabiliriz” şeklinde konuştu.

KURDELA

Geç oldu ama oldu

Mustafa Yılmaz Pazar gecesi önemli bir konuya dikkat çekti. Söylediği şuydu: Noter personelleri korona vürüsüne karsı savunmasız kaldı.Tüm resmi kurumlarda idari izinle önlem alınırken, bir çok kurumda işlem yapılmazken, Dini bayramlarda 10 gün tatil edilirken, Noterlik mesleğinde yıllarını vermiş Türkiye genelinde 1983 noter bulunurken noter ve noter çalışanları ve aileleriyle birlikte 65.000 insan risk altında. Bulaşıcı oranı yüksek olan corono vürüsüyle nasıl mücadele edeceği? Yakın mesafe, küçük bir alanda, araç satısı ve bir çok işlemler için gün içinde kalabalık olan noterler de ortalama 45 ile 60/yaş arasında çalışan bulunmakta, bunların içinde kronik rahatsızlığı bulunan şeker hastası tansiyon gibi devamlılık gösteren hastalıkları bulunan personelleri bulaşırsa sorumluluğu kimler alacak?’ Ve sesini herhalde bize olduğu gibi Ankara’ya duyurdu ki, bu yazıyı kaleme alırken, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül basın toplantısı yaptı. Bakan Gül, bu konuda önemli bir kararı açıkladı: ‘Noterler, tek ve çift nöbet sistemine geçecek!’ Yani bir gün çalışılacak, diğer gün kapalı kalacak. Bu arada bir çağrı da vatandaşlara yapıldı: Mecburiyet yoksa lütfen Noterlere ve Adliyelere gitmeyin!’

Adliyeler de nöbet sisteminde

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Noterler gibi Adliyelerin de nöbet sistemine geçirildiğini, yeterli elemanın bulunduğunu açıkladı. Mahkemelerde hâkim ve savcılar birer ya da ikişer gün ara ile görev yapacaklar.Geçen hafta Çağlayan Adliyesinde 6. Sulh Hukuk Mahkemesi hakiminin testi pozitif çıkınca çalışanlar da ailesi de karantinaya alınmış, mahkeme kapatılmıştı. Bugün ise 17. Ağır Ceza Mahkemesinde bir hâkimin testi pozitif çıkınca mahkeme kapatıldı ve hâkim ile ilişkisi olanlar da karantinaya çekildi. Güvenlik ve tedbir açısından yeni tutuklu ve hükümlüler önce karantinada tutuluyor. Yeni yargı paketi üzerindeki çalışmalar da sürüyor.Yakında Meclis’te görüşülecek ve binlerce kişi serbest bırakılarak hükümlerini evlerinde, karantinada çekecekler.


 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.