19 Mayıs iptali, AK Parti'nin bilinçli saldırısı

CHP İzmir İl Başkanı Tacettin Bayır, 19 Mayıs törenlerinin iptalinin cumhuriyetin kimliği ile oynanması anlamına geldiğini savundu. Bayır, "Toplumumuzu bir arada tutan değerler Ak Parti'nin saldırısı altındadır. Herkesi birlik sembollerimize sahip çıkmaya davet ediyoruz" dedi

19 Mayıs iptali, AK Parti'nin bilinçli saldırısı
16 Ocak 2012 Pazartesi 12:47

Selim Selimoğlu- Hükümetin Van depremini gerekçe gösterek 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımı'nı iptal etmesinin ardından, Milli Eğitim Bakanlığı'nın da, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı törenlerinin stadyumlarda kutlanmayarak, sadece okullarda kutlanmasına ilişkin valiliklere genelge göndermesinin, toplumumuzu birbirine bağlayan değerlere saldırı niteliği taşıdığını belirten Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanı Tacettin Bayır, "Ak Parti'nin iktidar sürecinde ve giderek artan bir biçimde, Türkiye'nin birliğini temsil eden sembollere karşı bilinçli bir saldırı kampanyası sürdürülüyor. 19 Mayıs törenlerinin iptali kararı, bu bilinçli kampanyanın sadece bir parçası olduğunu gösterir. Bu karar, Türk gençliğine emperyalizm karşısında direnme ilhamını ve cesareti veren, Milli Mücadele'ye ve Kuva-yi Milliye ruhuna yöneltilen bir saldırıdır. Bu kararı alanlar bir süre önce, 'aslında milli mücadelenin yapılmamış olduğunu, Kurtuluş Savaşı'nın ise kurmaca olduğunu' iddia edenlerdir. Bu kararı alanların akıl hocaları, Atatürkçülüğü hakaret olarak kabul edenlerdir. Cumhuriyetin bütün değerlerine faşist iftirasını atanlardır. 19 Mayıs törenlerinin iptalini, incir çekirdeğini doldurmayan ve gülünç mazeretlerle izaha kalkanların zerre kadar samimi olmadıkları açıktır. Bu törenleri iptal edenlerin derdinin sadce usulle veya içerikle ilgili olmadığını herkes tarafından çok iyi bilinmektedir. Dayanıksız ve ikna edicilikten uzak bu savunmaların peşine takılmak, asıl büyük oyunu gözden kaçırmaktır. Mesele törenlerin içeriğiyle yani usulle ilgili değildir. Mesele esasla ilgilidir. Bunların derdi 19 Mayıs'ın bizatihi kendisiyle ilgilidir. Amaç Türk halkının maneviyatını ve moral değerlerini cesaret ve kararlılığını topluca baskı altına almaktadır. Ak Parti'nin tek amacı çaresizlik duygusunu bütün topluma yaymaktır" dedi.

Ak Parti amaçlarına ulaşamayacak

Ak Parti'nin amacının referanslarından uzaklaşmış, bağımsızlık ruhunu kaybetmiş bir toplum oluşturmak olduğunu belirten Bayır, "Amaç, reflekleri yok edilmiş, direnemeyen, itiraz edemeyen bir toplum yaratmaktır. Çok iyi bilinmelidir ki; Ak Parti iktidarında 29 Ekim törenlerinin ilk olmadığı gerçeği gibi, 19 Mayıs törenlerin iptali de son olmayacaktır. Bugün; toplumumuzu bir arada tutan bütün ortak değerlerimiz, adalet duygumuz, demokrasinin değerleri, bağımsızlık bilincimiz saldırı altında olduğu gibi, beraber bir vatanı bir devleti kurabilmiş olma güvenimiz ve cesaretimiz saldırı altındadır. Herkesi bize dayatılan asıl büyük resmi görmeye davet ediyoruz. Biz halkla bütünleşerek kararlı, ilkeli mücadelemizi sürdürecek ve şer güçlerinin oyunlarını bozacağız" açıklamasında bulundu.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.