Bakan Yıldırım: İzmir EXPO 2020’ye bir adım daha yaklaştı

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 2020 yılındaki EXPO Fuar Organizasyonu için aday olan İzmir’de, fuarın İnciraltı’nda kurulmasına yönelik kanun tasarısının TBMM Genel Kurulu’ndan geçtiğini açıkladı. Yıldırım, “Bu kanunla İzmir, EXPO 2020 yolunda önemli bir engeli daha aşmış oldu. İzmir, EXPO 2020’ye bir adım daha yaklaştı.” dedi

Bakan Yıldırım: İzmir EXPO 2020’ye bir adım daha yaklaştı
06 Haziran 2012 Çarşamba 15:32

Bakan Yıldırım’ın desteğiyle hazırlanarak TBMM’ye sunulan EXPO Fuar Organizasyonu’nun usûl ve esaslarını belirleyen tasarı, onaylanarak kanunlaştı. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Yıldırım, İzmir İnciraltı Turizm Merkezi'nin İnciraltı kesiminde, büyük kentsel yeşil alan olarak planlanan alanda EXPO’nun yapılacağını açıkladı. Yıldırım, söz konusu kanuna göre EXPO alanındaki imar uygulamalarının İzmir Büyükşehir ve Balçova belediyelerince yapılacağını belirterek, “Belirlenen EXPO alanı dışında kalan kısımlar sağlık, turizm ve nitelikli konut amaçlı planlanacak. İmar planlamalarında ihtiyaç duyulan yol düzenlemeleri için yeterli alan ayrılacak. Kanuna göre İnciraltı’na yapılacak fuar alanına ilişkin ruhsat işlemleri, jeolojik, jeofizik ve jeoteknik etütlerse mahalli idare tarafından tanzim ve takip edilecek.” şeklinde konuştu.

Yıldırım, kanun kapsamında EXPO alanında inşa edilecek yapılar için Büyükşehir ve Balçova belediyelerinin görüşünün alınacağının altını çizdi. Fuar alanının EXPO 2020 İzmir Yönlendirme Kurulu tarafından hazırlanan, Kültür ve Turizm ile Çevre ve Şehircilik bakanlıkları tarafından uygun görülen vaziyet planları doğrultusunda yapılacağını belirten Yıldırım, “Fuar alanı, sabit olmayan ve sökülüp takılabilir nitelikte, geçici yapı elemanları kullanılarak yapılacak. Organizasyonun bitimini takip eden bir yıl içinde bu yapılar kaldırılarak, EXPO alanı büyük kentsel yeşil alan olarak düzenlenecek ancak alanın yüzde 3'ünü geçmemek kaydıyla EXPO'ya ilişkin simgesel yapılar korunabilecek.” dedi.

Kaynak: Cihan
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.