Başbakan'dan BDP'ye sert sözler

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Elazığ'da katıldığı açılış töreninde BDP'lilere sert eleştirilerde bulundu

Başbakan'dan BDP'ye sert sözler
20 Ekim 2012 Cumartesi 16:06

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Elazığ'da Elazığ Havalimanı'nın yeni terminal binası ile 11 okulun toplu açılışına Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile katıldı. Tören alanında Başbakan Erdoğan'ın gelişi öncesi özel eğitimli köpeklerle bomba araması yapılarak, sıkı güvenlik önlemleri alındı. Tören alanında yaklaşık 500 kişiye konuşan Erdoğan, Elazıspor atkısını da boynuna astı.

'TERÖRÜN, ŞİDDETİN SİLAHIN DEVRİ KAPANMIŞTIR'

Erdoğan, bölücü terör örgütünün Diyarbakır'da, Tunceli'de, Şırnak'ta olay çıkarıp ulusararası yatırımcıyı ürkütmeye, kaçırmaya sürekli olarak gayret ettiğini belirterek, şöyle dedi:

"İstiyor ki bölge insanı huzursuz, mutsuz olsun. Onlar insana, insanımıza yaşamı zehir etmek için uğraşıyor, biz ise insanımızı mutlu mesut bir yaşam sunmak için uğraşıyoruz. Bölgesel bir güç haline gelen Türkiye'nin önündeki engelleri birlik ve beraberlik ruhuyla aşacağız. Terör başta olmak üzere kronik sorunları ancak kardeşlik ruhuyla dayanışma halinde aşacağız. Bize husumet besleyen her çevrenin dilediği gibi kullandığı bu kuklayı, bu maşayı Allah'ın izniyle bertaraf etmek için çok boyutlu ve kararlı bir mücadele yürütüyoruz. Elazığ'ın mayası sağlamdır, Türkiye'nin mayası sağlamdır. Bizim mayamız sevgiyle, kardeşlikle çalınmıştır. Bizim hamurumuz vatan, bayrak sevgisiyle yoğrulmuştur. Biz terörle mücadele şehit verdiğimiz bir tek canımızı dünyalara değişmeyiz. Terör ögrütünün topu bir tek şehidimizin tırnağı etmez. Ama şunu da cümle alem bilsin ki, millet olarak bu mücadelenin bedelini ödemekten çekinmedik, bundan sonra da çekinmeyiz. Kimse arkasına aldığı destek, bulduğu mihraklara güvenip bu millete efelik taslamaya kalkmasın. Şimdide ne o maşalara, ne de o maşaları kullananlara asla bu milletin boyun eğmeyeceğini bugüne kadar ki kararlı duruşla bu millet göstermiştir. Terör örgütünün son dönemde izlediği stratejilerin hepsi boşa çıkarılmıştır. Ne halkımız bu örgütün provokasyonlarına gelmiştir, ne de kırsalda bir karış toprak üstünde hakimiyet kurmuşlardır. Bunlar dezenformasyondur, boşa çabalardır. Terörün, şiddetin silahın devri kapanmıştır. Bu yollarla netice alınmadığı bugüne kadar görülmüştür."

'IĞDIR'DA HALK KARŞILARINDA DURDU'

Erdoğan, Türkiye'nin demokrasi ve özgürlükler konusunda 30 yıl öncesinin karanlık günlerini geride bıraktığını, onlarca yıldır şikayet edilen konuları bir bir geride bıraktığını söyledi. Sorunların çözüm yoluna konulduğunu belirten Erdoğan, "Bunların amacı benim Kürt kardeşimin hakkını hukkunu savunmak değildir. Öyle olsaydı içinde yavrularımız varken okulları ateşe vermezler, çoluk çocuğun olduğu caddelerde bomba patlatmazlardı. Bunların vaad ettiği ölümdür, kandır, bunalımdır, çiledir. İşte geçenlerde bunlar okuldan öğretmenlerimizi kaçırdılar Iğdır'da. Ne oldu işte kongrede söylediğim gibi Kürt kardeşlerimin halkımızın bizim yanımızda olması çağrısını yaptım ve 6 öğretmenimiz kaçırılırken karşılarına dikildi halkımız ve öğretmenlerimizi bunların elinden aldı. İşte devlet millet kaynaşması bu" dedi.

'ÖZGÜRLÜKLER SINIRSIZ DEĞİLDİR'


"Terör örgütünün eylemlerine doğrudan veya dolayı desek veren ülkeler de bu silahın bir gün kendilerine döneceğini unutumamalıdır" diyen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Terör örgütünü şımartan gafiller bizden bu gayri meşrulara müsamaha göstermemizi istemesinler. Gitsinler herhangi bir ülkenin toprak bütünlüğüne bir eylem yapsınlar da göreyim. İşte o zaman kendilerini hemen ya cezavinde ya sınır dışında buluyorlar, hep birlikte görürüz. Ama konu Türkiye olunca içeride de dışarda da herkes sınırsız demokrasi, özgürlük aşkına tutuluyor. Yok öyle yağma. İleri demokrasiye evet, ama sınırsız demokrisiye hayır. Özgürlük sınırsız değildir. Özgürlük bir başkasının özgürlük sınırına kadardır. Bir başkasının arazisine girmek gibidir. Onu nasıl yapapıyorsanız özgürlük alanına da müdahale edemezsiniz. Türkiye'nin toprak bütünlüğü milli birliği hiç bir ülkeninkinden daha değersiz değildir. Benim vatandaşımın canı kanı hiç bir ülkeninden daha değersiz değildir. Tam tersine bizim tarihsel kültürümüzde çok daha büyük hassasiyet vardır. Buna karşılık bizim tarihimizde, kültürümüzde olan onlardan farklı sırf öteki olduğu için, sırf inancı kökeni farklı olduğu için hiç bir kesimin dışlanması iması da yoktur. Zira biz bütün insanları eşrefi mahlukat olarak gören yaradılmışların en şereflisi olarak gören bir anlayışa sahibiz. Böyle bir anlayışın ülkenin bir bölümündeki insanları da farklı muameleye tabi tutması mümkün müdür? Gemişte kamu hizmetleri konusunda görülmüş olan ihmaller farklı bir şey. Bu ihmaller belli bölgelere mahsusta değildir. Balıkesir'le, Ankara'yla, Diyarbakır'ın, Hakkari'nin inanın bir farkı yoktur."


'TERÖRİSTLE KUCAKLAŞANLARLA KONUŞACAK HİÇ BİR ŞEYİMİZ YOK'


Başbakan Erdoğan, "Silahla, kanla hiç makul kabul edilebilir talep olamaz" diyerek, şöyle konuştu:

"Terör örgütü bunun farkında olduğu için bizim çözüm çabamızı boşa çıkarmanın gayreti içinde, neyle silahla. Biz anlatarak konuşuyoruz, onlar silahla konuşuyor. Bir sorunu demokrasiyle, siyaset yoluyla çözmenin gayreti içindeyken bizler, onlar terör eylemlerini arttırarak aslında gerçek gayelerini arkalarındaki asıl efendilerini açığa çıkarıyorlar. Elindeki silahı benim güvenlik güçlerime, masum vatandaşıma, öğretmenime, öğrencime, din görevlime, vatandaşıma, kardeşime yöneltmiş olan hiç kimse asla maruz gösterilemez. Elinde silahı olan karşısında sadece benim güvenlik güçlerimi bulur. Bulacaktır. Ama şunu da yine açıkça söylüyorum. Demokrasi içinde siyasetin sağladığı imkanlar dahilinde bizimle görüşmek, konuşmak isteyenler tabii teröristle kucaklaşanları kast etmiyorum. Teröristle kucaklaşanlarla bizim konuşacak hiç bir şeyimiz yoktur. Biz demokratik ortamda her şeyi çok açık net herkesle konuştuk, konuşuyoruz ve asla kapımız o insanlara kapalı değil. Yeter ki terörle irtibatını kessin ve bu konuda samimi olsun. Fakat bölücü terör örgütünün parlamentodaki uzantısı bir defa söz sahibi de değildir, yetki sahibi de değildir. Onlar sadece şu anda maşadırlar. Bugüne kadar bu konuda bir iyi niyet bir irade görmedik. Farklı bir tavra sahip olmadık."

YATIRIMIN ÖNÜNDEKİ TEK ENGEL TERÖR

Başbakan Erdoğan, tek dertlerinin Türkiye'yi terör belasından biran önce kurtarmak olduğunu belirtti. 2023 hedefine doğru yürüyüşü hızlandırmak istediklerini belirten erdoğan, ülkeyi ayağındaki terör prangasından tümüyle kurtarmak istediklerini söyledi.

Terör örgütünün bölgedeki yaşayanların bir kısmını kandırarak, çoğunu ise baskıyla sindirerek varlığını sürdürmek istediğini ifade eden Erdoğan şöyle devam etti:

"Ama bizim aldığımız tedbirle, daha doğru bölge halkının artık yeter diyerek, bölge halkına tavır almasıyla, direniş göstermesiyle bu dönem sona eriyor. Bölgedeki vatandaşımıza gelin hep beraber geleceğimize sahip çıkalım diyorum. Geri kalmışlık zincirini nasıl hep beraber kırdıksa, bu terör belasını da geride bırakalım diyorum. Bana tek bir kişi bile gösteremezsiniz ki terör eylemleri konusunda daha fazla hak, daha fazla özgürlük sahibi bulunmuş olsun. Bana tek bir kişi bile terör eylemleri sebebiyle hayat kalitesi daha yükselmiş olsun. Tam tersine terör bizim bu yöndeki çabalarımızın hepsinin önündeki en büyük engeldir. Eğer bugün bütün teşviklere rağmen Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne yatırımcı gitmiyorsa sağda, solda bunu aramınıza gerek yok. Bunun tek sebebi terördür. İşsizlik bu bölgede, diğer bölgelere göre daha fazlaysa bunun tek sebesi terör belasıdır. Bu terör belasını estirenler bundan rahatsız mı? Değil. Onlar çok memnunlar. Onlar buralarda yatırım yapılmasını bile istemiyorlar."

'KÜRT KARDEŞİM TERÖRİSTE TAVRINI KOY'


Hakkari, Şırnak'ta havaalanı yaptıklarını ancak yapılmasının istenmediğini ve iş makinelerini yakıldığını anlatan Erdoğan, "Teröristlere rağmen biz bu havaalanını yapacağız. Durmak yok yola devam dedik, devam edeceğiz. Terör ile demokrasi bir arada yaşayamaz. Şırnak'ta havalimanı yapıyoruz, orada da aynı şeyi yapıyorlar. Orada gelip iş makinalarını yakıyorlar işçileri kaçırıyorlar. Müteahhit firmalardan haraç istiyorlar. Yahu senin derdin ne? Sen hizmet istemiyor musun? Şırnak'ta havalimanı, hastane olacak istemez. Ben de diyorum ki sevgili Kürt kardeşim bu teröriste tavrını koy, oralarda abad olsun diyorum. Çünkü bunlar seni insan yerine koymuyor. Ama biz seni yaradılanı severiz yaradandan ötürü anlayışıya seviyoruz. Bunların yaradanla zaten ilgisi yok" dedi.

BUNLAR ZERDÜŞT

Başbakan Erdoğan, bu teröristlerin yerinin belli olduğunu söyleyerek, "Bunlar Zerdüşt. İşte şimdi kendileri Yezidilikten bahsediyorlar. Bak neler çıkıyor neler, onlardan öğreniyoruz. Bu tür ayinleri yapıyorlar. Biz Yezidi de olsa teröre bulaşmadığı sürece insana insan olduğu için yine değer veririz. Bizim farkımız bu ama bunların böyle bir derdi yok. Terörle kalkınma gelişme bir arada olmaz. Terörün olduğu yerde aydınlık bir gelecek söz konusu olmaz. Terör ve terörden beslenerek kendilerine saltanat düzeni kuranları aradan çıkarttığımızda geride çözülemeyecek bir sorun kalmayacağını açıkça söylüyoruz. İnşallah önümüzdeki dönemde terör konusunun çözülmesi konusunda tüm yolları kullanarak çabalarımızı vermeye devam edeceğiz" diye konuştu.

Kaynak: DHA
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.