BDP'den, tutuklu 5 vekili için tahliye başvurusu

Diyarbakır'daki 5 ve 6'ıncı Ağır Ceza Mahkemelerinde tutuklu yargılanan BDP milletvekilleri Selma Irmak, Gülser Yıldırım, Faysal Sarıyıldız, İbrahim Binici ve Kemal Aktaş'ın avukatları tahliye başvurusunu bugün her iki mahkemeye sundular

BDP'den, tutuklu 5 vekili için tahliye başvurusu
06 Aralık 2013 Cuma 14:23

BDP Genel Başkan Yardımcısı Avukat Meral Danış Beştaş, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, avukatlar Nahit Eren ile Cihan Aydın tarafından her iki mahkemeye sunulan tahliye taleplerinde, şöyle denildi:

"Müvekillerimizin yargılama devam ederken Anayasa Mahkemesi 04.07.2013 tarih ve 2012/100 sayılı kararıyla CMK'nın 102'inci maddesinde yazılı azami tutuklama süresini aynı yasanın 250'inci madde ile yetkili mahkemelerin görev alanına giren suçlar bakımından iki kat olarak düzenleyen TMK 10'uncu maddeyi Anayasa hükümlerine aykırı bulmuştur. Bu arada Anayasa Mahkemesi İzmir Milletvekili olan ve 5 yıla yakın bir süredir başka bir davadan tutuklu olarak yargılanan Mustafa Balbay'ın tutuklama süresine ve seçilme hakkının ihlaline ilişkin kişisel şikayetini karara bağlamıştır. Anayasa Mahkemesi 04.12.2013 tarih ve 2012 /1272 sayılı bu kararında; 5 yıllık bir tutuklama süresinin makul bir süre olmadığını ve bu uygulamanın Anayasanın 19'uncu maddesinin ihlalini oluşturduğuna hükmetmiştir. Mahkeme aynı kararında başvurucu milletvekilinin tutukluluk durumu nedeniyle yasama faaliyetine katılamadığı gerekçesiyle Anayasanın 67'inci maddesinde korunan 'seçilme hakkının' da ihlal edildiğine karar vermiştir. Her ne kadar henüz Anayasa Mahkemesinin gerekçeli kararı Resmi Gazetede yayınlanmamış ise de; Anayasanın 153/son maddesi uyarınca Anayasa Mahkemesi kararları yasama, yürütme ve yargı organlarını bağlar. Keza 6216 sayılı Anayasa Mahkemesinin Kuruluş ve Yargılama Usulüne Dair Kanunun 50'inci maddesi uyarınca da Anayasa Mahkemesi'nin kararlarının gereğinin yerine getirilmesi gerekmektedir."

Avukatların, tahliye taleplerini içeren dilekçelerinde, Türkiye'nin taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) öngördüğü bir yargılama mekanizması olan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi(nin (AİHM) kararlarının icrası ve gerekse Anayasa Mahkemesinin bir uygulamayı Anayasal hükümlere aykırı bulan kararlarının yerine getirilmesi bakımından 'bireysel giderimin' yanı sıra, kararın işaret ettiği genel uygulama sorununun da giderilmesi ve gerekli önlemlerin alınması gerektiği vurgulandı.Dilekçede, "Anayasa Mahkemesi'nin Balbay'ın şikayeti bağlamında, uzun tutukluluk süresini anayasanın 19'uncu maddesine aykırı bulduğu gibi, tutukluluk durumu nedeniyle anayasanın 67'inci maddesinin düzenlediği seçilme hakkının da ihlal edildiğine karar verdiğine göre, bu karar uyarınca ihlalin giderilmesi ancak tutukluluk durumunun sona ermesiyle mümkündür. Bu nedenle mezkur Anayasa Mahkemesi karaları uyarınca tutuklu milletvekili müvekkillerimizin derhal tahliye edilmeleri gerektiği" denildi.

Dilekçenin sonuç ve talep bölümünde, "Yukarda sunulan nedenlerle, milletvekili müvekkillerimizin 5 yıla yakın bir süredir tutuklu olmaları, delilleri etkileme ve yargılamadan kaçınmalarını gösterir bir olgunun olmaması, Anayasa Mahkemesi'nin yargılama sırasında azami tutuklama süresine ilişkin 04.07.2013 tarih ve 2012/100 sayılı kararı ile tutuklamada makul süre ve seçilme hakkına ilişkin 04.12.2013 tarih ve 2012/1272 sayılı kararları karşısında müvekkillerimizin duruşma tarihi beklenmeksizin derhal tahliyesine karar verilmesi saygılarımızla talep olunur" denildi.

Avukatlar, tahliye taleplerini içiren dilekçelerini iki mahkemeye sunurken, mahkemelerin önümüzdeki hafta savcılardan mütaala aldıktan sonra bir karar verecekleri belirtildi.

Kaynak: DHA
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.