CHP, torpil iddialarıyla ilgili kanun teklifinde bulundu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, torpil iddialarına ilişkin olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)'ne kanun teklifinde bulundu

CHP, torpil iddialarıyla ilgili kanun teklifinde bulundu
15 Aralık 2014 Pazartesi 12:41

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, kanun teklifi için gerekçe olarak "Devlet memurluğuna giriş için açılmış olan sınavlara girmemiş ve dolayısıyla bu sınavlarda başarılı olmamış kişilerin asli memurluk kadrolarının gerektirdiği niteliklere sahip olmadan naklen atanmış olmaları, kamu kaynaklarının etkili, verimli ve tutumlu kullanılmaması sonucunu yol açmaktadır. Dolayısıyla bu şekildeki atamaların Hazine menfaatlerini zarara uğratıcı niteliği bulunmaktadır" ifadelerini kullandı.

"ATAMALARIN HAZİNE MENFAATLERİNİ ZARARA UĞRATICI NİTELİĞİ BULUNMAKTADIR"

CHP'li Mahmut Tanal, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 59'uncu maddesinin 1'inci fıkrasının değiştirilmesine dair sunduğu kanun teklifi ile ilgili maddeye "İstisnai memur kadrosuna atananlar bu görevleri süresince başka bir devlet memuru kadrosuna atanamaz ve asli memur yapılamaz" ibaresinin eklenmesini talep etti. Mahmut Tanal'ın kanun gerekçesi ise şu şekilde: "İstisnai memurların sadece atandıkları görevde kalmaları ve başka bir kadroya geçişlerinin sağlanmasının mümkün olmaması gerekmektedir. Şöyle ki; 657 sayılı Kanunun temel ilkelerinden birisi de, liyakat ilkesidir. Anılan Kanun, Devlet kamu hizmetlerine girmeyi, sınıflar içinde ilerleme ve yükselmeyi, görevin sona erdirilmesini liyakat sistemine dayandırmış ve bu sistemin eşit imkanlarla uygulanmasında, Devlet memurlarını güvenliğe sahip kılmıştır. Açıktan istisnai memurluk kadrolarına atananların daha sonra diğer memurluk kadrolarına, Devlet memurluğuna alınma için açılmış bulunan sınava girmeden veya başarmadan naklen atanmaları durumu, naklen atandıkları görevlerin gerektirdiği niteliklere sahip olmamaları durumuna neden olabileceğinden, yukarıda ifade edilen liyakat ilkesinin ihlali anlamına da gelmektedir. Bu durumda, Devlet memurluğuna giriş için açılmış olan sınavlara girmemiş ve dolayısıyla bu sınavlarda başarılı olmamış kişilerin asli memurluk kadrolarının gerektirdiği niteliklere sahip olmadan naklen atanmış olmaları, kamu kaynaklarının etkili, verimli ve tutumlu kullanılmaması sonucunu yol açmaktadır. Dolayısıyla bu şekildeki atamaların Hazine menfaatlerini zarara uğratıcı niteliği bulunmaktadır"


Kaynak: DHA

Etiketler; #chp
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.