Erdoğan'dan 'Ermeni Soykırımı' açıklaması: Bir kulağımızdan girer...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kazakistan’a hareketinden önce açıklamalarda bulundu. Erdoğan Avrupa parlamentosu'nun sözde Ermeni soykırımı ile ilgili toplantısı hakkındaki soruya, "AP hangi kararı alırsa alsın bir kulağımızdan girer diğerinden çıkar" cevabını verdi

Erdoğan'dan 'Ermeni Soykırımı' açıklaması: Bir kulağımızdan girer...
15 Nisan 2015 Çarşamba 12:00

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan'a gitti. Erdoğan gitmeden önce gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sözde Ermeni Soykırımı ile ilgili Avrupa Parlamentosu'nun toplantısını değerlendiren Erdoğan, hangi karar alınırsa alınsın bir kulağından girip diğerinden çıkacağını söyledi. Cumhurbaşkanı olarak savunma derdinin olmadığını belirten Erdoğan, soykırım diye bir leke üzerimizde yok diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kazakistan’a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu.  Avrupa Parlamentosu'nda bugün görüşülecek olan 'Ermeni Soykırımı' tasarısı ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Avrupa Parlamentosu bugün ne tür bir karar alır bilemem. Hangi tür kararı alırsa alsın bir kulağımızdan girer öbür kulağımızdan çıkar. Çünkü Türkiye'nin böyle bir suçu asla kabul etmesi mümkün değildir. Bunu bir defa herkesin bilmesi lazım" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Cumhurbaşkanı'nın davetine icabetle Kazakistan'a hareket edeceğiz. Ziyaretimizde Dışişleri Bakanımız, Enerji Bakanımız, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız, Kültür ve Turizm Bakanımız, Milli Savunma Bakanımız, şu anda iş adamlarımızla diğer uçakta bulunan Ekonomi Bakanımız bulunacaklar. Malum Kazakistan Türkiye’nin sadece dostu kardeşi değil aynı zamanda stratejik bir ortağıdır. Bunun yanında bildiğiniz üzere, 2009'daki ziyarette tarihi bir adım atmış stratejik ortaklık anlaşmasını o zaman imzalamıştık. Tabi bununla kalmadık 2012’de de yüksek düzeyli stratejik işbirliği konseyini ihdas ettik. İlk toplantıyı da ülkemizde düzenlemiştik. Konseyin ikinci toplantısını da yapacağız. Görüşmelerimizde Kazakistan ile ilişkilerimizin daha ileri götürülmesi, hedeflere süratle ulaşılması, işbirliği imkanlarımızın geliştirilmesi noktasında neler yapabiliriz bunları görüşme imkanımız olacak. Ayrıca gündemdeki meseleleri mütalaa edeceğiz. Kazakistan Orta Asya’da en önemli ortaklarımızdan biri. Nazarbayev ile son derece yakın bir dostluğumuz söz konusu. Son yıllarda Kazakistan ile olan bağlarımız kuvvetleniyor, işbirliğimiz gelişiyor. İş adamlarımız Kazakistan’da göğsümüzü kabartan işlere imza atıyorlar. Biz de onları her platformda desteklemenin, önlerindeki engelleri kaldırmanın gayreti içerisindeyiz. İnşallah bu ziyaretimiz kapsamında yine iş adamlarımızla bir araya gelecek, Türk kazak iş forumuna katılacağız. Hoca Ahmet Yesevi’nin kabrini de ziyaret etme fırsatı bulacağız. Toplam 3 bin kişi kapasiteli caminin açılışını da gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

"MİLLET OLARAK NİÇİN SAVUNMADA DURUYORUZ?"

Avrupa Parlamentosu bugün görüşülecek olan 'Ermeni Soykırımı' tasarısı ile ilgili soruya Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Önce bir şeyi belirlememiz lazım. Tabi burada ne tür bir karar verirler veya verecekler şu anda onu bilemem. Fakat benim bildiğim ve inandığım bir şey var. Biz niye millet olarak veya medyamız niçin savunmada duruyoruz. Bunu anlamakta zorlanıyorum. Benim Cumhurbaşkanı olarak bir savunma derdim yok. Çünkü bizim bir defa 'Soykırım' diye üzerimizde bir leke bir gölge söz konusu değil" dedi.

"ÜLKEMİZDE HALA MİSAFİR EDİYORUZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz her zaman şu anda dahil olmak üzere Ermenistan başta olmak üzere parlamentolarının kapısını onlara açan milletlere sesleniyorum... Şu anda benim ülkemde vatandaş olan ve vatandaş olmayan olmak üzere 100 bine yakın Ermeni var. Acaba kendi ülkelerinde kaç Ermeni var ? Biz ülkemizde Ermeni vatandaşlarımıza karşı bugüne kadar herhangi bir tersliğimiz onlara karşı diğer vatandaşlarımızdan farklı ve olumsuz bir muamelemiz oldu mu? Şu anda bizim dininde ve yaşamında her türlü ülkemizin imkanlarından istifadede gerek vatandaş olan Ermeni vatandaşlarımız gerekse olamayan ama ülkemizde kendi ülkelerinden kaçıp gelerek bulunan Ermeniler noktasında ...Biz bunları deport edebiliriz. Etmedik. Ama biz bunları ülkemizde hala misafir ediyoruz. Bunu gösteren bir ülkeye karşı bu tavrı anlamak mümkün değil" diye konuştu.

"BAŞKA YERLERDE BU TÜR TALEPLERİ OLDU VE BİZ BU TALEPLERİ KARŞILADIK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Her zaman söylüyorum. Van'da Akdamar Adası'nda oradaki biliyorsunuz Ermeni Ortodoks kilisesinin restorasyonunu her şeyini biz devletin kesesinden kasasından yaptık. Orada gelip ayinlerini yapıyorlar. Başka yerlerde bu tür talepleri oldu ve biz bu talepleri karşıladık. Bütün bunları yapan bir ülkeye karşı böyle bir tavrın içerisine girmek kabullenebilecek bir şey değildir.

"BİR KULAĞIMIZDAN GİRER ÖBÜR KULAĞIMIZDAN ÇIKAR"

'Avrupa Parlamentosu bugün ne tür bir karar alır bilemem' diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözleri şöyle sürdürdü; "Hangi tür kararı alırsa alsın bir kulağımızdan girer öbür kulağımızdan çıkar. Çünkü Türkiye'nin böyle bir suçu asla kabul etmesi mümkün değildir. Bunu bir defa herkesin bilmesi lazım. Şu anda Amerika ne der ? Amerika ile ilişkiler noktasında bunları her zaman konuşuyoruz. Geçenlerde AB'de Parlamento Başkanı buradaydı. Kendileriyle konuştuk. O da bize kendi düşüncelerini söyledi. Sizin sorduğunuz soru istikametinde bize cevap vermedi. 'Tam aksine bende sizin gibi düşünüyorum. Türkiye için böyle bir şey söz konusu olamaz' dedi. Bunu bize söyledi. Şimdi arkadan çok farklı bir şey çıkarsa ne olur ? Çıktığı zaman gereken cevabı yine veririz. O ayrı mesele ama dediğim gibi bizim böyle bir sorunumuz böyle bir derdimiz yok. Bunu açık ve net bir şekilde söyleyeyim."

"O RAPORLARLA PEK İLGİLENMİYORUM"

İmralı Heyeti'nin bugün açıkladığı 'Ağrı' raporu ile ilgili soruya Cumhurbaşkanı Erdoğan, "O raporlarla pek ilgilenmiyorum. Ben devletin kurumlarının bana vermiş olduğu raporlarla ilgileniyorum. O raporlara baktığımızda bütün kayıtlarıyla, görüntüleriyle ve fotoğraflarıyla her şey önümüzde. Bir defa onların anlattığı gibi ve televizyonlardan dinlediğimiz kadarıyla böyle bir şey asla söz konusu değil. Devletin tüm kurumlarının gerek polis gerek asker gerek jandarma tüm güvenlik güçlerinin ülkemizin dört bir yanında her an istim olması onun görevidir. Ağrı Diyadin'de olsa bu böyledir, Edirne'nin en ücra köşesinde de olsa bu böyledir. Bunları yerine getirmek durumundadır. Her an istim halinde olması lazım. Burada da alınan istihbaratlarla orada asker görevini yapmıştır ve tedbirini almıştır. Ama tedbirini alan askerlerimize ilk silahlı müdahale bölücü terör örgütü tarafından gelmiş ve ilk etapta biri ağır olmak üzere 4 askerimiz yaralanmıştır. Şimdi 4 askerimiz orada yaralanırken ne yapacaklar ne yapacaklar ? Sessiz mi kalacaklar ? Ona gereken cevabı vermeyecekler mi ? Onlar da gereken cevabı verdiler ve 5 tane bölücü terör örgütünün elemanı orada öldü, ayrıca onlardan da bir tane yaralı var" dedi.

"BUNLARIN ÇÖZÜM SÜRECİ DİYE BİR DERDİ YOK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz yaralılarımızı orada bırakmışız, yaralıları da partilerinin mensupları alıp gelmiş. Böyle bir şey söz konusu değil. Helikopterler almak için gittiler, bu helikopterlerimizden bir tanesini de taradılar. Çekilmek zorunda kaldı. Bunların çözüm süreci diye bir derdi yok. Bunların bu ülkede refah ve huzur diye bir derdi yok. Biz bunları 6-7-8 Ekim olaylarında çok daha yakından tanıdık. En son olay olarak söylüyorum. Bugüne kadar olan süreçleri konuşmamıza gerek yok" diye konuştu.

"SEN İŞİNE BAK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı; "Şu anda 7 Haziran seçimleri yaklaşıyor. 'Acaba biz seçimi ve barajı nasıl garantiye alırız?' diye yine terör estirmeye başladılar. Baskı oluşturmaya başladılar ve bu baskılarla birlikte kendileri için bir zemin oluşturmanın gayreti içerisindeler. Olay budur. Nitekim Eş Başkan olarak meydanda dolaşan zat kalkıp şahsıma da meydan okumalar yapıyor. Öbür tarafta iktidara meydan okumalar yapıyor. Sen işine bak. Önce bir siyasi partini başı olarak yapman gerekeni yap. Ama bir bakıyorsunuz ki işi arkasında kendileri çıkıyor. Bu açıklamaları bu şekilde yapan 'HDP'liler geldi yaralıları kurtardı' dediğin zaman kendini ele verirsin. Bunun hemen alternatifi de orada söylenir. Nedir bunun alternatifi. Orada sivil köy korucularının olduğu vatandaşlarımız onlar da devreye girmiştir ama orada asıl olan askerlerimiz, jandarmalarımız birlikte yaralılarımızı oradan kurtarmıştır. Olayın aslı budur ?"


Kaynak: DHA

Etiketler; #erdoğan
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
asadur yaman - 5 yıl önce
hep böyle devam edin 100 senedir bir kulaginizdan girsin öbüründen ciksin. devam:::kendisini dev aynasinda gören inkarci bir politikaya hep birlikte devam:tüm dünya parlamentolari hangi karari alsalar veya almasalar yine devam,,,,hic barismak diye bir sey duydunuz mu??? böyle bir lügat var mi parlamentonuzda???? hala halkin gözünün icine baka baka yalan mi konusacaksiniz???gercekleri saklamak sizi nereye götürür???tüm dünya devletleri halklari ve parlamentolari aptal:::bir tek akilli olan sizmisiniz?????hep böyle kalin:::devam:::devam