Günay, İzmir'den aday olacak mı?

Kültür ve Turizm eski Bakanı, AK Parti İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay, İzmir teşkilatlarını ziyarette 'bakan gibi' karşılandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için 'Hayır' diyen Günay, çözüm sürecini Aşık Veysel’in dizeleriyle yanıtladı

Günay, İzmir'den aday olacak mı?
25 Nisan 2013 Perşembe 16:46

Kültür ve Turizm eski Bakanı, AK Parti İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay, partisinin İzmir İl Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenledi. Toplantıda İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay ile yan yana oturan Günay, Akay’ın "Sayın Bakan, koltuğunuz benden alçakta kaldı. Kaldırayım ya da ben aşağıya indireyim" dedi. Günay da, "Yok, hayır. Yüksekte oturma gayreti çok yaramıyor" diye konuştu.

Kültür ve Turizm eski Bakanı Ertuğrul Günay, partisinin İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, çözüm sürecinde barışın suçlanacak bir şey olmadığını anlatmaya çalıştıklarını belirterek, "Türkiye evlatlarına kıyılan bir ülkeydi. Kardeş kavgası yaşanıyordu. Şimdi bu yarayı sarmaya çalışıyoruz. Bunu anlayışla karşılayanlar olduğu gibi karşılamayanlar da var. Niyetimizin iyi olduğunu barışın suçlanacak karalanacak bir şey olmadığını anlatmaya çalışıyoruz. Niyetimiz hayırdır, inşallah akıbetimiz de hayır olacak" dedi.

Bakan Günay, çözüm sürecindeki itirazların az olduğunu, büyük bir kitlenin süreci dikkatle izlediğini belirterek, pazarlık etmediklerini şöyle anlattı:

"Anlatmak için sabırla tahammülle gayret gösteriyoruz. Ne yaptığımız ortada. 1984 yılından alırsak 30 yıllık kanayan yarayı sarmaya çalışıyoruz. Silahlarını bıraksın, ülkeden çıksınlar. Kaynaklarımız kalkınma, eğitim, sağlık ve sosyal gelişme için kullanmaya çalışalım. Biz bunu yapıyoruz, anlayan anlıyor. Salonda 500 bin kişi var. 10 kişi kalkıp itiraz ediyor, itirazını da biraz kaba biçimde yapıyor. Onların sükuneti, dikkati haber olmuyor, itiraz, kaba davranış haber oluyor. Bunu milletin takdirine sunuyoruz. Basında olumsuz olan ekrana gelir ya da gazeteye çıkar. Küçük olumsuzlukları nazara almayın. Çok büyük kitle bizi dikkatle dinliyor. Silah kullananların artık silah kullanmayacaklarını söylemesi kimin itiraz edeceği bir şey olabilir. Hiçbir şey pazarlık etmiyoruz. Biz inkar politikasını yok ettik. Birilerini yok sayma politikasını reddettik. 2009 yılının birinci günü TRT Kürtçe yayın yapmaya başladı, kıyamet koptu ama bugüne kadar geldik herhangi bir olumsuzluk olmadı. Bakanlığım dönemimde, Ahmet Hani’nin kitabını hem Kürtçe hem Türkçe bastım kıyamet kopmadı çok da güzel oldu. Molla Ahmed-i Ceziri’nin kitabını yayınladım. Bir Süryani kitabı yayınladım. Bu adımlar tarlayı kuruttu. 30 yıldır silahı eline alanlar silah bırakma işine geldiler. Biz altı yıldır o tarlayı kurutmaya çalışıyoruz."

AŞIK VEYSEL’Lİ YANIT: BU DÜĞÜMÜ KİM ÇÖZERDİ

Ertuğrul Günay, tek vatan tek millet anlayışının kırmızı çizgilerden olduğunu belirterek, Aşık Veysel’in, "Güzelliğin on para etmez" şiirinin dizeleriyle yanıt verdi:

"İzmir’in ismi latince’den geliyor. İsimler, Latince’den Rumca’dan, Kürtçe’den gelebilir. Biz bu inkarcılıkları ortadan kaldırdığımız için bu eşiğe geldik. Bunun pazarlıkla ilgisi yok. AKP vatanını herkes kadar seviyor. Bizi itiraz edenlerden daha fazla seviyoruz. Bir şey olsa biz isyan ederiz. Başbakan 'Bir bayrağımız bir devletimiz var' diye ısrarla bunu söylüyor. Bizim bundan geriye adım atmamız mümkün olmaz. Tek devlet modelinden vazgeçmeye kalkmayız. Bunlar bizim kırmızı çizgilerimiz. Herkes bundan emin olsun. Biz doğru bir şey yapıyoruz. Bağıracak demokrasi bu. 'Kim okurdu kim yazardı. Bu düğümü kim çözerdi. Koyun kurt ile gezerdi. Fikir başka başk’olmasa' diyor Aşık Veysel. İtirazlarında haklılık varsa orada da kendimizi revize etmeye hazırız. 10 yıldır halktan destek alan bir siyasi parti halktan desteğini yitirecek Biz aklımızı mı yitirdik? Bu istismardan herkes vazgeçsin. Bize yardımcı olacak bir çözüm varsa getirin."

BERÇALAN YAYLASI ENDÜLÜS GİBİ OLUR

Günay, "Çözüm sürecinin başarıya ulaşacağına inanıyor musunuz?" sorusu üzerine başarıya ulaşmayacağına dair bir endişeleri olmadığını ifade ederek, "Biz bu işi birkaç yıldır adımları atarak, yasakları kaldırarak yaptık. 2009 yılının Haziran ayında Hakkari’nin Berçalan Yaylası’na çıktım Haziranda kar var. Bu çocuklar bu dağlara kurşun atmaya değil kayak yapmaya çıksalar burayı İspanya’nın Endülüs’ü gibi yaparlar. Biz Türkiye’nin hiçbir yerinde ayrım yapmıyoruz. Halk bunlara 'yeter’ dedi. 30 yıldır silah taşıyanlar neden silah bırakma eşiğine geldiler? Silahlı mücadeleden çözüm çıkmayacağını herkes anlamaya başladı" yanıtını verdi.

İZMİR AZİZ ŞEHİR

AK Parti’nin İzmir Büyükşehir Belediye başkan adayı olacağı öne sürülen Günay, “Aday olacak mısınız? sorusuna espri yaparak, "Burada bir açıklama yapayım, yarın her yere manşet olsun. Hayır" diye yanıtladı. Bu yanıtı ile partililerin gülüşmesine neden olan Günay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İzmir bizim için özel ve önemli bir şehir. Bazı şehirlerimize sıfatlar veriliyor Gaziantep, Kahramanmaraş, Şanlıurfa gibi. İzmir kutsaldır, mübarektir. Kurtuluş mücadelemiz burada başladı ve burada sona erdi. Türk bayrağı çekildiği zaman biz zafere erdik. İzmir bizim için aziz bir şehirdir çok önemli şehirdir."

Günay’ın İzmir için 'Aziz şehir' demesi üzerine söze giren İl Başkanı Akay, İzmir Büyükşehir belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu ima ederek, "Aziz deyince yanlış anlaşılır" diye uyardı.

"21 İLÇEDE BİRİNCİ PARTİ OLACAĞIZ"

Günay sözlerini şöyle sürdürdü:

"Buraya doymak için gelmiş insanlar. Bu insanların daha iyi yaşamasını sağlamak bizim boynumuzun borcudur. Biz bunun için her türlü çalışmayı şiar edindik. İzmir’de çok iddialı bir yarış götüreceğiz. Geçen seçim sonuçları bizim birinci çıkmamız gerektiğini ortaya koydu. 21 ilçede birinci parti çıkalım. Diğerlerini de muhalefet alsın. Hiçbir belediye başkanımızla ilgili olumsuz ifade kullanmıyorum. İyi niyetli bir çalışma ancak yetmiyor. İzmir büyük bir potansiyeli olan şehir. Hangi arkadaşa ne görev verilecekse biz onu yapmaya çalışacağız. İzmir’in bu hizmetten yararlanması için mahalle mahalle dolaşmaya hazırım. Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı Başbakan’ın tercihi. O çok önemli. Ben çok nitelikli arkadaşlarımızın bu adaylık yarışında aday olmayı akıllarından geçirdiğini görüyorum. Bundan çok çok mutlu oluyorum. Demek ki kazanacağımıza dair inanç var. Biz bu inancı gerçeğe dönüştüreceğiz."

MELİH GÖKÇEK İMASI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı ankete göre CHP’nin İzmir’de yüzde 43.8 AK Parti’nin ise 37.7 oy oranına sahip olmasını, "Sürpriz değil" sözleriyle değerlendiren Günay, "Makasın daralmaya başladığı genel seçimlerde de görülmüştü. Sürpriz değil. Başkaları çok karışmasın. İzmir politikasını biz yürütelim. İzmirli teşkilatları yürütsün. Başkası bize akıl üretmeye kalkmazsa örneğin başka bir ilin belediye başkanı burada bize yol göstermeye kalkmasın. Biz biliriz işimizi başımız kimseye sorulmamıştır" dedi.

Kaynak: DHA
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.