Hiçbir insanı ötekinden ayırmayacağız

Ertuğrul Günay, "Türkiye'de konser de tiyatro da güzel sanatlar da ülkenin her yerine gidecek" dedi

Hiçbir insanı ötekinden ayırmayacağız
05 Aralık 2011 Pazartesi 16:25

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, bakanlığının geçmiş yıllarda bölgelerdeki etnik yapılara göre etkinlikler düzenlediğini belirterek, "Türkiye'de konser de tiyatro da güzel sanatlar da ülkenin her yerine gidecek. Biz Türkiye'nin hiçbir coğrafyasının hiçbir insanını ötekinden ayırmayacağız" dedi.

Bakan Ertuğrul Günay, Adapazarı'nda Belediye tarafından yaptırılan Orhan Gazi Kültür Merkezi'nin açılışına katıldı. Açılış sonrasında konuşan Bakan Günay, "Adapazarı uzun yıllardır gelmekte ihmal ettiğim bir yerdi" dedi. Bakan Günay konuşmasına şöyle devam etti:

"Mum dibine ışık vermez misali yakında olmasına rağmen çok fazla gelip gidemedim. 1999 depreminde burada bulunmuştum. Şimdi arabada gelirken yine fark ettim. Geçmiş yıllardan beri burada yerleşim yanlışları yapılmış. Ovalarda tarım, yamaçlarda ise şehir kurmamanın bedelini geçmiş depremlerde çok ağır ödemişiz. Depremde Adapazarı'na geldim. Buranın o acılı halini çok iyi biliyorum. Ama bugün o depremden dersler çıkartıyoruz. 1967 depreminden çıkarmadığımız dersleri 1999 depreminden çıkartıyoruz. İnşallah Sakarya'da daha güçlü binalar ile kurulacak bir şehir 7 değil 9 şiddetinde bir depreme bile dayanır duruma gelecek."

Bakan Günay güzel sanatlar alanında standartları yükselttiklerini belirterek bakanlığına bağlı kurumların konser programlarının sayısının arttığını söyleyerek şunları söyledi:  "Türkiye, yaşlanan Avrupa'nın hemen yanı başında Yükselen bir ülke konumunda. Böyle bir ülkenin mensubu olmak, idarecisi olmak hatta vatandaşı olmak insana gurur veriyor. Bu gelişmenin insanımızın yaşamına yansıması gerekiyor. Türkiye gelişiyor ve bu gelişme de yavaş yavaş halkımızın hayat standartlarını yükseğe çekiyor. Bizim yapmaya çalıştığımız şeyde bu. Güzel Sanatlar alanında halkımızın standartlarını yükseğe çekiyoruz. Şu an devlet tiyatrosu sayımızı 60'a çıkartacağız. 57'nciyi Denizli'ye, 58'yi Manisa'ya, 59'uncuyu Kayseri'ye açtık ve 60'ncıyı da memleketim Ordu'ya açacağız. Örneğin daha önce Sakarya'ya devlet tiyatrolarının turneleri gelmiyordu. Buradan söz veriyorum artık her ay devlet tiyatrosunu Sakarya'da göreceksiniz."

Bakan Günay, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın konserlerinin daha önceleri bölgelerdeki etnik yapıya göre verildiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Şimdiye kadar ne yapmışlar? Elazığ'da, Sivas'da Türk Halk Müziği konseri. Peki çok sesli Türk müziğinden Türkiye'nin doğusunun haberi olmayacak mı? Hiç olmamış. Mersin'de Ankara'da olmuş. Madem ki insanların sanatla tanışması gerekiyor, tiyatro, konser Türkiye'nin her yerine gidecek. Hangi kökenden gelirse gelsin. Hangi kültürden gelirse gelsin. Madem ki Türkiye Cumhuriyeti yurtaşıyız o zaman hepimiz aynı haklara sahibiz. Türkiye'de konser de tiyatro da güzel sanatlar da ülkenin her yerine gidecek. Biz Türkiye'nin hiçbir coğrafyasının hiçbir insanını ötekinden ayırmıyoruz. İnsanımız hangi kökenden gelmiş olursa olsun; ister Alevi kültüründe ister Kürt kültüründe yetişmiş olsun madem nüfus cüzdanlarımızda Türkiye Cumhuriyeti yazıyor o halde hepimiz eşitiz. Aynı haklara ve eşit güvencelere sahibiz. Şimdi bizim yapmaya çalıştığımız şey aslında hu. Bu yapmaya çalıştığımız 50 yıl önce yapılmış olsa idi, bugün yaşadığımız sıkıntıların çoğunu yaşamazdık. Geçmiş yıllarda toplum kategorilere ayrılmış. Ayrılıklar üzerinden siyaset üretilmeye çalışılmış. İnsanların inançları ve etnik kökenleri istismar edilmiş. ve bu istismarlardan dolayı acı çeken insanlarımızın üzerinden Ankara'da birçok insan sefa sürmüş. Biz şimdi tüm kültürler bizimdir diyerek Türkiye'nin geleceğini barış içinde kurmaya çalışıyoruz."
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.