Kılıçdaroğlu: İzmir'in valisi değil, AKP'nin valisi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Aydın'ın Buharkent İlçesi'nde pazar günkü seçim öncesi miting yapmak için geldiği İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nda partililer tarafından karşılandı. Havalimanında Çiğli Belediyesi'nin Kafesan Şirketi'nde yaklaşık 30 işçi DİSK yazılı yelekler giyerek, 'Çiğli'de taşeron istemiyoruz' diye slogan attı, 'Taşeron emek sömürüsüdür' yazılı pankartlar açtı

Kılıçdaroğlu: İzmir'in valisi değil, AKP'nin valisi
28 Mayıs 2014 Çarşamba 13:01

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, il yöneticileri, ilçe belediye başkanları, milletvekilleri, Parti Meclisi üyeleri karşıladı. Kılıçdaroğlu, Büyükşehir Belediyesi tarafından tahsis edilen VIP minibüse binerken işçiler, 'Çiğli'de taşeron istemiyoruz' diye slogan atmasına rağmen o tarafa bakmadı.

Tarihi Havagazı Fabrikası'nda kırmızı halı serilerek karşılanan Kılıçdaroğlu'nu ilçe belediye başkanları tek sıra halinde dizilerek selamladı. CHP Genel Başkanı, genel başkan yardımcıları, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ilçe belediye başkanlarının katılımıyla basına kapalı toplantıya başladı. İzmir milletvekilleri toplantıya alınmadı. Kılıçdaroğlu'nun belediye başkanlarıyla yerel seçim sonuçlarını değerlendireceği ve cumhurbaşkanı adayı konusundaki görüşlerini alacağı ifade edildi.


KILIÇDAROĞLU BAHÇELİ İLE CUMA GÜNÜ GÖRÜŞECEK


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, pazar günü Aydın'ın Buharkent İlçesi'nde yenilecek seçim öncesi geldiği İzmir'de Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun eşgüdümünde 22 ilçe belediye başkanı ile basına kapalı toplantı yaptı. Toplantının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, "Belediye başkanlarımızla güzel bir toplantı yaptık. Özellikle yeni seçilen belediye başkanlarının karşılaştıkları sorunlar nelerdir o konuda görüşlerini aldım. Büyükşehir Belediye Başkanımızın eşgüdümünde bütün belediye başkanları güzel bur uyum sergiliyorlar. İzmir'e hizmet veriyorlar. Çabalarını artırarak devam edecekler. Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda da çalışacaklar. İzmirliler'in cumhurbaşkanlığı seçimine güzel katkılar yapacaklarına inanıyorum" dedi.

Kılıçdaoğlu, basın mensuplarının sorusu üzerine MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile cuma günü çatı aday konusunda görüşme yapacaklarını belirterek, "Bahçeli randevu istedi. Cuma günü görüşeceğiz. Kendisini dinleyeceğiz. Bakalım Sayın Bahçeli neler söyleyecek? Ben de merak ediyorum" dedi.

"GEÇİNİZ BUNLARI"


CHP Genel Başkanı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın HDP ve BDP'ye yaptığı, "O yavruları gidip alsanıza. Alıp gelmediğiniz taktirde bizim B planımız C planımız devreye girer" açıklamasına şu sözlerle tepki gösterdi:

"Hükümet ağlama yeri değildir. Başbakan da muhalefet partisi lideri değildir. Nasıl bir Başbakan ki yasadışı bir örgütten yardım istiyor. Allah aşkına bu ülkeyi kim yönetiyor? Küçücük çocuklar kaçırılıyor. CHP olarak biz Diyarbakır'da kurulan çadıra gittik. Milletvekillerimiz gitti, o ailelere destek verdiler. İstanbul'da aileler Mazlumder'e gitti. Oraya da CHP milletvekilleri gittiler, destek verdiler. 18 yaşını doldurmayan bir çocuğun özgür iradesi yoktur. Bu hukukun genel kuralıdır. Küçük çocukların kaçırılması suçtur. Efendim neymiş B planı varmış da C planı varmış da. Geçiniz bunları. Eğer siz bir yasadığı örgütün yardımını muhtaç hale gelmiş ve bunu dillendiriyorsanız o başbakanlık koltuğunda oturamazsınız."

"HIRSIZLIĞI İSPAT ETME OLANAĞINA KAVUŞACAĞIM"


CHP Genel Başkanı Kılıçadaroğlu, basın mensuplarının sorusu üzerine dokunulmazlığının kaldırılmasını istedi ve "17 Aralık, 25 Aralık süreci cumhuriyet tarihinin en önemli iki tarihidir, dönüm noktasıdır. Bir hükümetin bir devleti nasıl soyduğuna hep beraber tanık olduk. Benimle ilgili fezlekeler geliyor. Hiç umrunda değil, özellikle istiyorum Sayın Cemil Çiçek'ten, benim dokunulmazlığı hemen kaldırsınlar. Ben dokunulmazlığın arkasına saklanan biri değilim. Bağımsız mahkemelerin önüne çıkmak benim için onurdur, şereftir. Eğer bu yapılırsa ben bazılarının hırsızlığını ispat etme olanağına kavuşmuş olacağım" dedi.

İZMİR VALİSİ DEVLETİN DEĞİL AKP'NİN VALİSİ

Kılıçdaroğlu, İzmir Valiliği'nin İl Özel İdare'ye ait malları İzmir Büyükşehir Belediyesi yerine Hazine'ye devrettiğini hatırlatan basın mensuplarına, "O İzmir'in valisi değil, devletin de valisi değil. AKP'nin valisidir. AKP'nin valisi alınan talimatlara göre hareket ediyor. İzmir Valiliği'ne İl Genel Meclisi'ne ait olan malların belediyelere devredilmesi lazım ama vermiyor. Niçin? Burada CHP'li belediyeler olduğu için. Böyle bir şey olmaz arkadaşlar. Belediye başkanları bu konuda hukuki yollara başvuracaklar. Vali arabasında bayrak taşıyor. O bayrağın ne anlama geldiğini o valinin bilmesi lazım. Devredilecek malları Aziz Kocaoğlu kendisi kullanmayacak. İzmirliler için kullanacaktır. İzmirliler'i sözde cezalandırıyorlar. Ne kadar cezalandırırlarsa cezalandırsınlar. İstanbul ve Ankara'dan daha güzel hizmeti bizim belediyeler verecektir. Bundan herkesin özellikle İzmirliler'in emin omasını isterim" dedi.

Kılıçdaoğlu, açıklamasının ardından karayoluyla Aydın'a hareket etti.

KILIÇDAROĞLU BAŞKANLARLA SEÇİMİ KONUŞTU


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Bakanı Aziz Kocağlu'nun eşgüdümünde tarihi Havagazı Fabrikası'nda partisinin 22 ilçe belediye başkanı, genel başkan yardımcıları ve İzmir İl Başkanı Ali Engin ile basına kapalı toplantı yaptı.

Toplantıda yeni seçilen belediye başkanlarını kendilerini tanıttı, projelerini anlattı. Yeni başkanlar konuşmalarında uyumun önemine vurgu yaparak birlik ve beraberlik istedi. Edinilen bilgiye göre Kılıçdaroğlu, konuşmasına başkanlara "Hayırlı olsun" diyerek başladı. Halkçı belediyecilik kavramına vurgu yaparak, 'enkaz devraldık' söyleminden uzak durulması gerektiğini belirtti. Kültür, sanat, çevre ve park projelerine ağırlık verilmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, başkanlardan her mahalleye kreş açmalarını, öğrenci yurdu yapmalarını ve sokak çocuklarının bakımına duyarlı olmalarını istedi. Kılıçdaroğlu'nun basına kapalı toplantıda başkanlara yönelik şu konuşmayı yaptığı öğrenildi:

İZMİR'DE DAHA İYİ SONUÇ BEKLİYORDUK

"İzmir'de yerel seçim sonucu bizi tatmin etmedi, ama başarısızlık da değildi. Daha iyi sonuç bekliyorduk. Neden bazı ilçeleri kaybettiğimizi oturup düşünmemiz gerekiyor. Sonuçları sağduyu ile değerlendirmek lazım. Belediye başkanları örgütle uğraşmamalı. Sadece CHP'nin çok oy aldığı bölgelere değil bütün bölgeye hizmet verin. Bir dahaki dönem daha da fazla oy almamız için iyi geçinin. Uyum içinde çalışın. Çözüm üretin çalışan, halkçı belediye olun. Mazeret değil iş üretin. İstihdamı artıran projeler geliştirin. Sizin göstereceğiniz başarı partinin başarısıdır. İlk altı ay çok önemli. Erken kalkın. Kadınların desteğini alın. Evlere girin."

ŞAHİN'DEN AKPINAR'A TEPKİ


Yeni belediye başkanlarının kendilerini tanıtmasının ardından dördüncü dönem yeniden seçilen Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin söz istedi. Şahin, Karşıyaka Belediyesi Özel Kalem Müdürü olan kızı ile aynı belediyede İmar Müdürü olan damat adayının, yeni seçilen Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar tarafından koltuğa oturtur otunmaz bir hafta içinde görevden alındığını belirterek, "Ben dört dönemdir başkanım, önseçimden çıkarak geldim. Nezaket gereği bir sorulsaydı. Kızım ve damadım 7 Haziran'da evlenecekler. Ancak yeni başkan kendilerini başka yere sürdü. Aynı parti içinde bunlar doğru değil" dedi. Kılıçdaroğlu, Şahin'in bu şikayeti karşısında hiçbir yorum yapmadı.

AYRILANLAR DÖNMESİN


Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, yerel seçim öncesi CHP'den ayrılarak başka partilerden aday olanların partiye dönmemeleri gerektiğini söyledi. Kılıçdaroğlu da partiye ihanet edenlerin cezasız kalmaması gerektiğini belirtti.

24 İLÇE BAŞKANI DEKLERASYON YAYINLAYACAK


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, toplantının sonunda konuştu. Gündeminde İzmir İl Özel İdaresi'ne ait malların belediye yerine Hazine'ye devri konusu vardı. Kocaoğlu, "AKP iktidarı İzmir'e ve İzmir'in mallarına saldırıyor. CHP'nin 13 İzmir millevekilli bu konuda deklerasyon yayınladı. 22 CHP'li 2 MHP'li ilçe belediye başkanları da önümüzdeki günlerde bu konuda deklerasyon yayınlayacak. Yapılan bu haksızlığı İzmir kamuoyuna bildireceğiz. Kamu malları kente kazandırılmalı. Bizim kamu mallarını korumak gibi kentsel bir görevimiz var" dedi.

Bu arada Kılıçdaroğlu, Havalanında pankart açıp gösteri yapan Çiğli Belediyesi şirketi Kafesan'ın işçileri ile Belediye Başkanı Hasan Aslan'la bir süre ayrı bir masaya oturup görüştü. Kılıçdaroğlu'nun sorunların çözümü için diyaloğu sürdürmeleri uyarısında bulunduğu, taşeron sorununu iktidarın yasayla çözebileceğini söylediği öğrenildi. 

Kaynak: DHA
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.