Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a mektup

Kemal Kılıçdaroğlu Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki hakkındaki yolsuzluk iddialarıyla ilgili Başbakan Erdoğan'a bir mektup ile belgeleri gönderdi.

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a mektup
14 Mart 2011 Pazartesi 10:41

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, hakkında yolsuzluk iddialarını ortaya atan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu aleyhine 100 bin liralık manevi tazminat davası açmıştı.


BELGEDE İSİM LİSTESİ VAR

Kılıçdaroğlu, mektubunda, “Amacım, rüşveti, yolsuzluğu ihbar eden kişi tarafından kendi el yazısıyla yazılmış defteri göndererek kimseyi zan altında bırakmak, suçlu yaratmak değil. Amacım, varsa suçu ortaya çıkarmak, suçluyu da yargıya teslim ettirmek,” dedi. Mektuba iliştirilen, rüşveti ihbar ettiği iddia edilen Hacı Ali Hamurcu’nun el yazısıyla yazdığı defterde rüşvetin kimden alındığı, kime verildiği ve rüşvete adı karışanların isim isim belirtildiği duyuruldu.

CHP liderinin, Başbakan Erdoğan’a gönderdiği mektupta şu ifadeler yer aldı:

“Sayın  Recep Tayyip Erdoğan Başbakan

Sayın Başbakan,

13.12.2010 tarihinde, TBMM Genel Kurulu’nda, 2011 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu tasarısının tümü üzerinde görüşlerimi açıklarken ve 24 Şubat 2011 günü CHP Parti Meclisi toplantısı öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, Kayseri Belediyesi’ndeki yolsuzluğa dikkat çekmiş,  rüşvetin kime ve nasıl dağıtıldığını gösteren defteri size  göndereceğimi   belirtmiştim.

Bu mektup ile birlikte, Hacı Ali Hamurcu’nun el yazısıyla rüşvet dökümünü gösteren defteri ekte bilginize sunuyorum.

Sayın Başbakan,

Unutulmaması gereken önemli bir ayrıntı daha var. Rüşvet belediyenin makbuzu ve mühürü kullanılarak toplanmıştır. Ancak, toplanan paraların hiçbiri belediye kasasına girmemiş ve kayıtlarında yer almamıştır.

Amacım, rüşveti, yolsuzluğu ihbar eden kişi tarafından kendi el yazısıyla yazılmış defteri göndererek kimseyi zan altında bırakmak, suçlu yaratmak değil.

Amacım, varsa suçu ortaya çıkarmak, suçluyu da yargıya teslim ettirmek.

Amacım, rüşvetin kimlerden ne kadar alındığını ve kimlere hangi miktarda verildiğini gösteren el yazılı defteri soğukkanlılıkla incelemeniz, birilerini kayırma çabasına girmeden iki müfettiş görevlendirerek araştırılmasını, soruşturulmasını sağlamanız.

Çünkü, böyle bir rüşvet defteri varken idari soruşturma başlatılmamasını doğal olarak çok yadırgıyorum.

Bu defterde kayıtlı, dökümü  belli  rüşvet dağılımını sizin de sorumlu ve sağduyulu bir yaklaşımla incelemeniz halinde, bu defter savcının gözünden nasıl kaçmış diye şaşıracağınıza inanmak istiyorum.

Sayın Başbakan,

Diyelim ki, savcı bu defteri  görmedi, veya görmek istemedi, peki Vali’de mi görmedi?

Hiçbir adli veya mülki görevlinin böylesine bir iddiayı, el yazısıyla, isim isim ortaya konulmuş rüşvet dökümünü görmemiş olması sizce de normal mi?

Daha açık sormak gerekirse, sizin veya sizin talimatınızla görev yapanların, Kayseri’deki yolsuzluğu ortaya çıkarmak, varsa sorumlularını yargıya teslim etmek gibi bir niyetiniz var mı?

Bunu gerçekten görmek istiyorum.

Bu yolsuzluk dosyasını hem vali, hem de müsteşar olarak kapatan birinin tarafsız İçişleri Bakanı olarak görevlendirildiğini de hatırlamanızı isterim.

Tüm bunlara rağmen, hukuk ve yolsuzluklarla mücadele adına bu adımı atmanızı istiyor ve diliyorum.

Saygılarımla

Kemal Kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı

EK ; Rüşveti itiraf eden Hacı Ali Hamurcu’nun el yazılı defteri....”


"RÜŞVETİ TOPLAYAN KİŞİNİN DEFTERİ SAYIN BAŞBAKAN'A GÖNDERDİM”

        
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,  Kayseri'deki yolsuzluk iddiasıyla ilgili, “Kayseri'deki rüşveti toplayan kişinin  kendi el yazısıyla tuttuğu defteri Sayın Başbakan'a gönderdim” dedi.

Kılıçdaroğlu, gazetelerin Ankara temsilcileriyle Göksu Restoran'da bir  araya gelerek CHP'nin sivil toplum kuruluşlarına yönelik görüşleri ve projeleri  hakkında bilgi verdi.

Toplantıdan ayrılırken bir gazetecinin, “Kayseri'deki yolsuzluk  iddialarınıza ilişkin yeni gelişmeler yaşanıyor. Neler oldu?” sorusu üzerine  Kılıçdaroğlu, “Kayseri'deki savcılığın görmediği dosyadan rüşveti toplayan  kişinin kendi el yazısıyla tuttuğu defteri Sayın Başbakan'a gönderdim. Umuyorum  Sayın Başbakan, 2 mülkiye müfettişi görevlendirip olayın aydınlığa kavuşmasını  sağlar” yanıtını verdi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.