Özel: Soma raporu korkak bir dille kaleme alındı

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel ve CHP'nin Soma Maden Faciasını Araştırma Komisyonu üyeleri, komisyon raporuna ilişkin yazdıkları muhalefet şerhiyle ilgili Meclis'te basın toplantısı düzenledi

Özel: Soma raporu korkak bir dille kaleme alındı
09 Aralık 2014 Salı 14:25

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Soma Maden Faciasını Araştırma Komisyonu raporunun, "Mahcup ifadelerle, gerçek sorumlulara dokunmayan, korkak bir dille kaleme alındığını" savundu.

CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, Soma maden faciasını "emek tarihinin en derin siyasi katliamı" olarak niteledi.

Soma Komisyonunun 908 sayfayı bulan raporunun, gerçek sorumluları ve Soma’nın asıl sorunları ile taleplerini açıklamaktan kaçındığını savunan Öz, şunları söyledi: "Devletin en tepesinden bakanlara ve kurumlara, oradan Soma’da yerel siyasete kadar batağa saplanmış bu sorumlulara değinmeyen rapor, sustuğu her satırda, siyasi utanç belgesine dönüşmüştür. Madenciliğin denetiminde tüm ilke ve kuralları siyasi yandaşlıklar uğruna yıkan Bakanları anmayan; rodövans ve hizmet sözleşmelerinin, özelleştirmenin nasıl hile hurdalarla dolu bir yolsuzluk ve usulsüzlük düzeni kurduğunu açığa vuramayan komisyon raporu ürkektir. Asıl siyasi sorumlular, dönemin Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2 saatte bir katil soğukkanlılığıyla ölümlerin sayısını açıklayan Bakanlar Taner Yıldız ve Faruk Çelik, Maden İşleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Ege Linyit ana yönetim kadrolarıdır. Soma’da, gerekse Ermenek’te işletmeleri devralırken yaptırmaları gereken düzenli etüt, risk değerlendirme, projelendirme, sondaj, jeoteknik etüt süreçleri, asıl sorumlular olan Bakanlık ve genel müdürlükler tarafından yeterince denetlenmemiştir. Bu komisyon raporu, bazı tespitleri dışında, bir araştırma komisyonu değil, hakikatleri uyuşturma komisyonudur. İhmallerde açıkça payı olan siyasi sorumluları ortaya koymayarak Türkiye’yi oyalamakta, gereksiz detaylarla sözü uzatıp katliamın özünü gözden kaçıracağını sanmaktadır."

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, muhalefet şerhleri olmadan komisyon raporunun açılanmasının usulen hatalı, etik olarak sorunlu olduğunu kaydetti. Raporun, mahcup ifadelerle, gerçek sorumlulara dokunmayan, korkak bir dille kaleme alındığını savunan Özel, "Yazılması gereken rapor yazılmadı. Bir daha böyle faciaların yaşanmaması için nelerin yapılması gerektiği söylenmedi" dedi. Özel, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik hakkında soruşturma komisyonu kurulmasını teklif edeceklerini, imzaların tamamlandıktan sonra bu başvuruyu TBMM Başkanlığı'na sunacaklarını bildirdi.

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, Soma faciası olmadan önce komisyon kurulmasını teklif ettiklerini, ancak bunun kabul edilmediğini belirterek, "Daha önce bu komisyon kurulsaydı belki facia önlenebilirdi" diye konuştu. Raporla ilgili "Ne yazık ki dağ fare doğurdu" ifadesini kullanan Ören, komisyon raporunun teknik bilgileri içermesinin, konuyu savsaklamaya, başka yere çekmeye yönelik olduğunu savundu. Olayın azmettiricisinin TKİ ve ona emir veren Enerji Bakanlığı yetkililerinin olduğunu söyleyen Ören, Bakanlar Taner Yıldız ve Faruk Çelik için Meclis soruşturma komisyonunun kurulması için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini ifade etti.

CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, komisyonun, siyasi sorumlulukların üzerini örtmek gibi bir çaba içinde olduğunu öne sürdü. Soma faciasından sonra kazalarda 40 vatandaşın daha hayatını kaybettiğini belirten Havutça, tedbir alınmazsa bundan sonra da kazaların devam edeceğini kaydetti. "Sağlıklı işleyen demokrasilerde siyasi sorumluların derhal istifa etmesi gerekirdi" diyen Havutça, komisyon raporundaki teknik analizlerle siyasi sorumluluğun yok sayıldığını savundu.

Havutça, "Eğer siyasal sorumlular hesap vermezse madenlerde ölümler devam edecektir" dedi.

Kaynak: DHA
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.