Yıldırım: Suriye ile de normal ilişkilere döneceğiz

AKP İl Başkanları toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, "Suriye ile de biz normal ilişkilere döneceğiz. Buna ihtiyacımız var. Terörle mücadelenin başarısı için Suriye ve Irak'ın istikrara kavuşması gerekiyor. Bu kaçınılmazdır" denildi

Yıldırım: Suriye ile de normal ilişkilere döneceğiz
13 Temmuz 2016 Çarşamba 11:28

Başbakan Binali Yıldırım Ak Parti il başkanları toplantısında konuştu. Yıldırım, "Türkiye'yi geçtiği girdaplardan kurtarmak için mangal gibi yürek gerekiyordu. O yürek kurucumuz, Türkiye sevdalısı Recep Tayyip Erdoğan'ın yüreğiydi. O yürek Ak parti kadrolarının yüreğiydi. Şapkasını alıp gidenlerden olmadık." dedi.

"KILIÇDAROĞLU, AYNI KİRKOR'UN GAYDASINI ÇALIYOR"

DAEŞ ile mücadele üzerinden muhalefeti eleştiren Yıldırım, "Ak Parti'yi zaafa uğratarak Türkiye'yi dize getirmek istediler. Başaramadılar. Asla başaramayacaklar. Ak Parti öncesini hatırlamak isteyenler, muhalefet partilerine dikkatlice baksın resmen iç çekişmeler ile enkaz altında kalmış vaziyetteler. Ak Parti ile beraber siyaset itibar kazanmıştır. Son günlerde adeta bir nefret suçu işler gibi bir ittifak kurulduğunu görüyoruz. Bahçeli ile Demirtaş aynı cümleleri kuruyorlar. Hele hele MHP Genel Başkanı için bu durum hiç de kabul edilebilir bir şey değildir. CHP zaten HDP çizgisine çoktan girmiş durumda. Maalesef her türlü siyasi demeçlerinde HDP ayağını kaldırıyor, CHP onun yerine basıyor. Kılıçdaroğlu bize 11 soru soruyor DAEŞ örgütüne müsamaha ile yaklaşmışız. Bunlar doğru değil. DAEŞ'i dünyada kimse bilmezken tehditlere dikkat çekerek 50 binin üzerindeki şüphelinin listesini 144 ülke ile paylaşmıştır. 3500 civarında şüpheliyi de geldikleri ülkelere e göndermiştir. 1600'nün de tutuklamış hakkında hukuki işlem başlatmıştır. Hal böyleyken sayın Kılıçdaroğlu, aynı Kirkor'un gaydasını çalıyor. 2014'te Meclis'ten Suriye tezkeresi geçiyor. Tezkerenin amacı Suriye'de DAEŞ'e, PKK'ya karşı yetki isteniyor. DAEŞ'in, PKK'nın adı geçiyor. Bizim hasret ne yapıyor? Tezkereye karşı hayır oyu veriyor, bize laf atıyor. Allah ıslah etsin. Millete havale ediyorum. Başka ne diyeyim. Her zamanki gibi tornistan alışkanlığını yine sürdürüyor" diye konuştu.


"TERÖR ÖRGÜTÜNÜN ŞEHİRLERDEKİ VARLIĞI SONA ERDİRİLMİŞTİR"

Terörün şehirdeki varlığının sona erdirildiğini kaydeden Yıldırım, "Terör örgütünün şehirlerdeki varlığı sona erdirilmiştir. Şimdi şehirler dışında, kırsal alanda da aynı şekilde tek bir terör hadisesi olmayıncaya kadar bütün güvenlik güçlerimiz didik didik her deliği, her köşeyi arayacak, milleti rahatsız eden, can ve mal güvenliğini tehdit eden bu şer odaklarının bütün yuvalarını yıkacak. Bunda kararlılığımız tamdır. Gelin oralarda teşkilatının bayrağınızı Cudi'nin dağında dalgalandırın. Ay yıldızlı bayrağı. Bu Mesele CHP'nin, MHP'nin de meselesidir. Halkın Demokrasi Partisi, bir Türkiye partisi olması için, Türk milletinden gerekli onayı alması için dimdik, terörün her türlüsüne açıkça karşı olması lazım. Bunu da milletin huzurunda, milletle paylaşması lazım. Siz onlarca masum insanın hayatına kasteden, kahpece öldüren teröristin cenazesine gitmeye devam ederseniz Türkiye'de, Türk milleti de size hak ettiğiniz cevabı verecektir. Parlamento'daki ses asla terörün sesi olamaz. yol yakınken bundan vazgeçsinler. Milletin sessizliği sonunda önünde durulamayacak bir tufana dönüşür" diye konuştu.

"CUMHURBAŞKANIMIZA MUHALEFET EDECEĞİM DİYE NEFRET TOHUMLARINI EKMEYE DEVAM EDİYOR"


Yıldırım, "Birileri yine cumhurbaşkanımıza muhalefet edeceğim diye nefret tohumlarını ekmeye devam ediyor. Vatansız, evsiz kalmış sığınacak bir liman arayan onurlu şerefli insanlara dönük maalesef bu merhametsizce suçlamalar ifadeler Türk milletinin ne genlerinde ne de geleneğinde vardır" dedi.

"VATANDAŞLIKLA İLGİLİ KONUYU MAALESEF YERLİ YERSİZ TARTIŞIYORLAR"

Suriyelilere verilecek olan vatandaşlık tartışmalarına ilişkin Yıldırım, "Bu vatandaşlıkla ilgili konuyu maalesef yerli yersiz tartışıyorlar. Bu konuda gereken açıklamalar yapılmasına rağmen bir art niyetin olduğu, kimsenin derdinin Suriyelilerin geleceğinin ne olacağı olmadığı bir kez daha ortaya çıkmıştır. Vatandaşlık bizim keşfettiğimiz bir şey değil. Yıllardır insanlık tarihinden beri var olan bir şeydir. Ülkeler vatandaşlığa kabul ederler, vatandaşlıktan çıkarırlar. Bunların kuralları, standartları, şartları vardır. Elbetteki bu şartları sağlayan herkes vatandaşlığa alınır. Ancak belirli suçlara karışmış, terör suçuna karışmış veya başka şekilde kanun dışı işlemleri olanların asla ve asla vatandaşlığa alınması söz konusu olmaz. Vatandaşlığa almak demek insan gücüne değer katmak demek. Bu ülkede doğan insanı seni tanımıyorum demek insanlığa sığar mı? Bir açık yakaladık Ak Parti'ye saldıralım. Tartışmasının ötesinde bir şey değildir. Bizim gönlümüz ganidir. Bu memleketin aşını, ekmeğini nasıl bölüştüysek, ekmeğini büyütmek için gerekirse nüfusumuzu da artıracağız, vatandaşlarımızın sayısını da artıracağız" açıklamasında bulundu.

"SURİYE İLE DE BİZ NORMAL İLİŞKİLERE DÖNECEĞİZ BUNA İHTİYACIMIZ VAR"

Yıldırım, "Dostluk halkasını olabildiğince genişleteceğiz. Hedefimiz budur. İçeride ve dışarıda dostluk çemberini genişleteceğiz. Dışarıda bunu yapmaya başladık. Suriye ile değil düzeltiyorum. İsrail ve Rusya ile ilişkilerimizi normale döndürdük. Ama eminim ki Suriye ile de biz normal ilişkilere döneceğiz. Buna ihtiyacımız var. Terörle mücadelenin başarısı için Suriye ve Irak'ın istikrara kavuşması gerekiyor. Bu kaçınılmazdır"

Fatih Sultan Mehmet gemleri karadan yürüttü. Onun torunları Recep Tayyip Erdoğan ve ekibi de trenleri, arabaları denizin altında geçiriyor" dedi.

"İÇTÜZÜK MUTLAKA DEĞİŞMELİ. BULUŞURLAR, BULUŞMAZLAR, BİZDEN GÜNAH GİTTİ"

Yıldırım, "Mecliste de adalet lazım. Milletin verdiği hakkı, herkesin hakkına razı olarak kullanması lazım. Bu içtüzüğün mutlaka değişmesi lazım. Aksi halde verimsiz bir şekilde Meclis çalışmaları devam ediyor. Bu, sürdürülebilir bir şey değil. İnşallah bu sefer son bir fırsat bir araya gelecekler, konuşacaklar ve bir ortak zeminde buluşurlar. İster buluşurlar ister buluşmazlar, bizden günah gitti. İsteriz ki buluşsunlar, anlaşsınlar, bunu tercih ederiz ama değilse bile bu hal, hal değildir, sürdürülebilir değildir. Mutlaka bunun normal şartlara gelmesi lazım" dedi.

"BAHÇELİ'Yİ TEBRİK EDİYORUM SAVCIYA İFADESİNİ VERİYOR, ÖRNEK DAVRANIŞ"

Hakkında hazırlanan fezlekelerle ilgili MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin bugün ifade verecek olmasına ilişkin Yıldırım, "Sayın Bahçeli'yi tebrik ediyorum. Daveti aldı ve bugün gitti savcıya ifadesini veriyor, örnek davranış. Afra tafra yapan, milleti sokağa çağıran diğer muhalefet liderlerine söylüyorum; Hukuktan, Türk adaletinden korkmayın. Haklıysanız, sonunda istediğiniz olacak. Hukuka meydan okuyarak, sokağa davetiye çıkararak ülkeye örnek olamazsınız. İktidar alternatifi olamazsınız. Eğer Türkiye bir hukuk devleti olacaksa, demokrasiyi daha da ileriye götürecekse en önce siz örnek olacaksınız. Gideceksiniz, davet edilen yerde savunmanızı, ifadenizi vereceksiniz. Ondan sonra da sen sağ, ben selamet. Onun için kimse provokatif hareketlere girişmesin ve Türk adaletinden kendisini üstün görmesin" diye konuştu.


Kaynak: DHA
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.