Rakam çok büyük


Gülseren E. YENİÇAY

Gülseren E. YENİÇAY

02 Haziran 2021, 08:13

Eşimize, dostumuza her ‘merhaba’dan sonra, ‘Kendine dikkat et!’, ya da ‘Sağlıkla’ diyerek vedalaşıyoruz…

‘Sağlıkla kal, sağlıklı yaşa!’ genelde ağzımızdan düşmüyor…
Ama gerekeni yapıyor muyuz?
‘31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’ idi, kaçımız biliyor ki!
Yeşilay da, ümitsiz de olsa şu çağrıyı yaptı;
‘Sağlıklı yaşama adım atın, sigarayı bırakın!’
Bu istek ve dilek yerine getirilse tiryakilerin ifadesine göre, sigarayı bırakan kazanır ama devlet kaybeder?
Nasıl mı?
Sigara ve içkiden yani bunların vergilerinden devlet büyük kazanç sağlıyor…
Bu da hastane ya da okul yapımına gidiyor…
Her sigaradaki 7 binden fazla toksik ve 69 kanserojen kimyasal; solunum kapasitesinin düşmesi, işitme kaybı, körlük ve nefes darlığı gibi işlev bozukluklarına; katarakt ve diş kaybı gibi yapısal hasarlara ve çeşitli kanser türlerinin gelişimine neden oluyor.
Tütün bağımlılığıyla mücadelesini aralıksız sürdüren Yeşilay, tütün ürünlerinin zararlarını hatırlatarak sigarayı bırakma çağrısında bulunuyor.
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her yıl 8 milyondan fazla insan tütün kullanımı nedeniyle hayatını kaybediyor.
Tütün, kullanıcılarının yarısını öldürürken, tütün kullanımından ortaya çıkan duman, kullanmayanlar için de ölümcül sonuçlar doğuruyor.
Pasif içicilik; kalp hastalığına, kansere ve diğer kronik hastalıkların yanı sıra her yıl 1,2 milyon ölüme neden oluyor.
Bu rakamları, Yeşilay İzmir Şube Başkanı Ümit Ülkü’nün açıklamalarından öğrendim.
Bu arada belirteyim:
Yeşilay, sigara bağımlılığından kurtulmak isteyenlere Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) bünyesinde ücretsiz destek sağlıyor. YEDAM’da görev yapan uzmanlar tarafından oluşturulmuş “Tütün Bağımlılığı Müdahale Programı” ile adım adım sigara bırakma planı uygulanıyor.

‘Dumansız' ürünler

Doç. Dr. Hür Hassoy, ‘Pasif içicilik de öldürmektedir. Tütün ve ürünleriyle mücadelenin önemi ve değeri pandemi ile daha da berraklaştı. Bu süreçte, tütün ürünlerinin her türünün hastalıkların ortaya çıkmasını nasıl kolaylaştırdığı, insandan insana hastalık bulaşını nasıl artırdığı, toplumsal korunma önlemlerine nasıl zarar verdiği COVID-19 hastalığı ile bir kez daha gözler önüne serildi.
Son dönemde popülerlik kazanan ‘Dumansız’ ürünler ya da elektronik sigaranın riski azaltılmış ürünler olarak lanse edilmesi çabaları da yerle bir oldu.
Hiçbir tütün ürünü bir diğerinden daha az riskli ya da daha sağlıklı değildir’ diyor.

Her 5 kişiden 1'i KOAH

Sigara ve diğer tütün ürünlerinin, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) için önemli bir risk faktörü olduğunu hatırlatan Doç. Dr. Hassoy, ‘Sigara içen ya da diğer tütün ürünlerini kullanan 40 yaş üzeri bireylerde öksürük, balgam çıkarma ve nefes darlığı varsa KOAH düşünülmeli ve tanı için nefes ölçümü yapılmalıdır.
Ülkemizde de sigara içen her 5 kişiden 1 ‘i KOAH’lıdır.
KOAH hastalarında COVİD-19 daha sık görülmemekle birlikte, ağır COVİD-19 hastalığı riskinin bu hastalarda 5 kat arttığı bildirilmiştir.
KOAH hastalarının bu infeksiyondan korunmak için sigarayı bırakmak başta olmak üzere, alınması gereken önlemlere uymaları mevcut tedavilerini düzenli kullanmaları, tedaviye ara vermemeleri ya da tedavilerini bırakmamaları son derece önemli’ diye konuştu.
Söylenenlerin hepsi doğru ve güzel de, ben de bu arada ‘Fakat’ diyerek ekleme yapayım:
Üniversiteler dahil, ‘hangi sigara bırakma polikliniğinde’ her başvuruya olumlu ya da zamanında yanıt veriliyor?
Ya da ‘Bugün git, yarın gel!’ denilmiyor!
Nedense sigara içme yaşının kaça indiğinden ve nedenlerinden söz edenler de yok!

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.