2 yaş altı çocuklara televizyon izlettirmeyin

Çocuk Nörolojisi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Yaramış, çocukların uzun süre televizyon izlemesinin zihinsel, ruhsal ve fiziksel gelişimleri açısından birçok olumsuz etkilerinin bulunduğunu belirterek, iki yaşına kadar çocuğun büyüme ve gelişmesi ne kadar önemliyse, beyin gelişiminin de o derece önemli olduğu belirtti.

 2 yaş altı çocuklara televizyon izlettirmeyin
06 Mart 2013 Çarşamba 19:07

Çocukların diğer insanlarla iletişim kurarak öğrenmeye programlandığını, zihinsel gelişimleri için erişkinler ve diğer çocuklarla pozitif iletişime ve interaktif oyunlara ihtiyaçları olduğunu söyleyen Memorial Diyarbakır Hastanesi Çocuk Nörolojisi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Yaramış, televizyonun çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri konusunda bilgi verdi. Yaramış, "Çocukların beyinleri yaşamlarının ilk yıllarında hızla gelişir ve sadece ilk yılın sonunda doğduğu anınkinden üç katına ulaşır. Çocukların bu dönemde maruz kaldıkları uyaranların, pozitif veya negatif olarak beyin gelişimi üzerinde büyük bir etkisi vardır" dedi.  

Uyku bozukluğu ve konuşma geriliğine neden oluyor

  Prof. Dr. Ahmet Yaramış, çocuklara, özellikle beyin gelişimi sürecindeyken uzun süre televizyon izletilmesi, her çocuk için olmasa da bazı çocukların dil becerilerini, kelime dağarcıklarını, çevreleri ile olan sözel, görsel ve sosyal iletişimlerini ve motor becerilerini olumsuz yönde etkileyebildiğini söyledi. Yaramış, "Birçok anne ve babanın inanışına göre erken yaşlarda televizyon izlemenin çocuğun beyin gelişimine katkı sağladığı tezi, yapılan kontrollü çalışmalarla çürütülmüştür. Aksine yeme bozuklukları, aşırı kilo alımı, kalp rahatsızlığı, şiddete eğilim, uyku bozuklukları ve hatta konuşma geriliklerine neden olduğu gösterilmiştir" diye konuştu.  

Bebek dahi olsa onunla konuşun

  Çocukların uzun süre televizyon izlemesinin; astım, alerjik hastalığının yanı sıra hipertansiyon gibi kronik hastalıklara da eğilimi artırdığı, ayrıca ruh sağlıklarını olumsuz yönde etkilediğini hatırlatan Yaramış, "Bu nedenle aileler çocuklarıyla bebek dahi olsa sık sık konuşmalı, göz teması kurmalı, ev ortamında mümkünse renkli giysiler giyerek bebeğin dikkatini daha çok toplamaya çalışmalıdırlar. Bebekleri, kucağa alarak sevgi gösterisinde bulunulmalı, huysuzluk yapmasın diye kendi başlarına televizyon karşısında saatlerce vakit geçirmelerine izin verilmemelidir. Duygusal ve sosyal iletişimin daha sağlıklı gelişmesi için çocukları aile ortamında mümkün olduğu kadar açık bir şekilde ve geleneksel yöntemlerle yetiştirilmesi önerilmektedir" dedi.  

Çocuğunuzu şiddet içeren filmlerden uzak tutun" 

  Düzenli uykunun sağlıklı yaşamın bir parçası olduğunu anlatan  Çocuk Nörolojisi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Yaramış yapılan araştırmalarda, korku ve şiddet içeren çizgi film, sinema filmi ve dizi izleyen çocuklarda; kabus görme, uyku problemi, yalnız kalmaktan korkma gibi sorunların geliştiği belirlendiğinin uyarısında bulundu. Yaramış, "Televizyon izlenecekse, çocuğun yaşına, kişilik özelliklerine uygun programlar seçilmeli ve mümkünse ebeveynler çocuklarıyla birlikte kısa süreli televizyon izlemelidirler.  Çocukların şiddet içerikli olmasa bile televizyon, video, bilgisayar oyunları karşısında geçirdikleri sürenin günde 1-2 saatten fazla olmamasına ebeveynler ve bakıcılar tarafından dikkat edilmesi gerekmektedir. Yapılan çalışmalar; aşırı televizyon izleyen çocukların daha göbekli, kanda trigliserit seviyelerinin daha yüksek olduğu ve kalp hastalıkları ile birlikte diyabet risklerinin daha fazla olduğunu göstermiştir. Aynı zamanda bu durum çocuğun okul performansını ve eğitim başarısını da olumsuz yönde etkilemektedir" şeklinde konuştu.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.