AIDS, en çok düşük gelirlileri vuruyor

AIDS, 2010 yılında dünya genelinde 1,8 milyon kişinin yaşamına mal olurken, bu amansız hastalığın özellikle düşük ve orta gelirli ülkeleri esir alması dikkat çekiyor. Dünyada 34 milyon AIDS'li olduğu tahmin ediliyor

AIDS, en çok düşük gelirlileri vuruyor
01 Aralık 2011 Perşembe 11:30

Sercan Özipekçi- HIV virüsünün yayılması ve AIDS hastalığının artışına karşı bilincin yükseltilmesi ve farkındalığın artırılabilmesi amacıyla 1 Aralık'ta "Dünya AIDS Günü" olarak kabul edildi. Bu çerçevede dünya genelinde birçok etkinlik düzenleniyor. Her yıl çok sayıda kişinin ölümüne neden olan HIV-AIDS, İnsan İmmun Yetmezlik Virüsü ve bu virüsün oluşturduğu Edinilmiş Bağışıklık Yetmezliği Sendromu olarak tanımlanıyor. Açıklanan 2011 Dünya AIDS Raporu verilerine göre, dünya genelinde 34 milyon kişi HIV ile yaşarken, bunların 30,1 milyonunu yetişkin, 16,8 milyonunu kadın ve 3,4 milyonunu 15 yaş altındakiler oluşturuyor. 2010 yılında yeni enfekte olan 2,7 milyon kişinin 2,3 milyonu çocuk ve 390 bini 15 yaş altı çocuktan oluşuyor. 2010 yılında dünya genelinde 1,8 milyon kişi AIDS nedeniyle yaşamını kaybederken bu kişilerin 1,5 milyonu yetişkin, 250 bini ise 15 yaş altı çocuklardan oluşuyor.
  
En çok Afrika'da görülüyor

Bölgesel salgın açısından bakıldığında, 2010'da tüm HIV ile yaşayan kişilerin yüzde 68'inin Sahra-altı Afrika bölgesinde olduğu tahmin ediliyor. Bu bölge küresel nüfusun sadece yüzde 12'sini oluşturuyor. Güney Afrika, dünyada en fazla HIV ile yaşayan kişinin olduğu ülke olarak gösterilirken, bu oranın 5,6 milyon olduğu öngörülüyor. 2010'da bölge, tüm yeni HIV enfeksiyonlarının yüzde 70'ine sahip olması ile dikkati çekiyor. Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da da son 10 yılda HIV ile yaşayan kişi sayısı artış gösterdi. Yeni enfeksiyon ve AIDS ile ilişkili ölüm sayıları yükseldi. Bölgedeki HIV yaygınlığı 2010'da yüzde 0,2 ile düşük kaldı. Dijibouti ve Güney Sudan hariç ulusal HIV yaygınlığı yüzde 1'i geçti. Son on yılda AIDS ölümlerinde belirgin artış oldu. Ölenlerin sayısı 2001 yılında 7 bin 800 iken, bu sayı 2010'da 90 bine yükseldi. Ölümlerde etkili olan enjekte ilaç kullanımı, hala ana neden olmaya devam etti.

Günde 7 bin enfeksiyon
    
Verilere göre, 2010'da günde 7 bin yeni enfeksiyon görülüyor. Bunun, yüzde 97'si düşük ve orta gelirli ülkelerde kendini gösteriyor. Bu sayının yaklaşık bini 15 yaş altı çocuklardan, ortalama 6 bini 15 yaş üstü yetişkinlerden oluşuyor. Yeni enfeksiyonunun yüzde 48' e yakını kadınlar arasında, yüzde 42'si 15-24 arasındaki gençlerde görülüyor. Raporda, ülkelerin akıllıca yatırım yapmaları halinde AIDS epidemisinin sonlandırılmasının mümkün olduğu vurgulanıyor. 2010'da donör ülkelerden fonlar yüzde 10 oranında azaldı. Bu nedenle, zor ekonomi şartlarında paranın en fazla etki yapacağı yere gitmesi tavsiye ediliyor. Birleşmiş Milletler AIDS'le Mücadele Programı'nın (UNAIDS) yeni yatırım çerçevesinin ülkeleri 2015 hedeflerine ulaştırabileceği vurgulanıyor. UNAIDS'in, yüksek etkili, kanıt temelli, yüksek değerli stratejilere odaklanan yeni bir çerçeve haritasına sahip olduğu belirtiliyor. Hedefe ulaşılabilmesi için kaynaklarda 2015'e kadar 22-24 milyar dolar bir artışa ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekiliyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.