Gençlerde gizli kalbe dikkat!

Medical Park Antalya Kalp Hastanesi Direktörü Prof. Dr. Hüseyin Okutan, kalp hastalığına karşı uyardı

Gençlerde gizli kalbe dikkat!
01 Nisan 2015 Çarşamba 13:13

Medical Park Antalya Kalp Hastanesi Direktörü Prof. Dr. Hüseyin Okutan gizli kalbe dikkat çekti. Daha önce kalp rahatsızlığı olmayan kişilerin aniden ölmesi durumuna gizli kalp dediklerini belirten Okutan, bu vakaların erken yaşlarda da görülebildiğini söyledi.

“Önceden kalp hastalığı teşhisi olmayan özellikle genç ve orta yaşlı erkek ile kadınlarda görülen ölümlerin nedeni gizli kalp olarak karşımıza çıkıyor. Bu ani ölümlerden sonra tanı koymak da ancak otopsiyle gerçekleşebiliyor” dedi. Gizli kalbin çok geniş bir yelpazeyi içerdiğini belirten Medical Park Antalya Kalp Hastanesi Direktörü Prof. Dr. Hüseyin Okutan, “Daha önceden kalp rahatsızlığı olduğu bilinmeyen bir kişinin aniden karşılaşması ve sıklıkla da ölmesi durumuna gizli kalp diyoruz. Bu tip vakalar erken yaşlarda olduğu gibi hem ailenin hem de toplumun dikkatini çekiyor. Böylece kişilerde, ‘Acaba bende de çıkabilir mi?’ düşüncesini ortaya çıkarıyor” diye konuştu.

“DAMAR SERTLİĞİ NEDENİYLE ANİ YIRTILMALAR OLABİLİR”

Gizli kalp ve buna bağlı ölümlerin sıklıkla nedeninin koroner arter hastalığı olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Okutan, “Erkeklerde 35 yaş, kadınlarda da 40 yaş üstündeysek, ailemizde koroner kalp hastalığı, şeker hastalığı hikayesi, tansiyon, kolesterol varsa, sigara içiyorsak, stresli bir yaşamımız varsa yani kısacası damar sertliği için önemli bir risk faktörü taşıyorsak; bizde de tanı konulmamış kalp hastalığı olabilir. Bu hastalıkta damar sertliği nedeniyle ani yırtılmalar yaşanabilmekte ve ilk seferinde bile ölüme yol açabilmektedir” şeklinde konuştu.

“GİZLİ KALP, GENÇLERDE DE GÖRÜLEBİLİYOR”

Gizli kalbin koroner kalp hastalığının yanı sıra ölümcül ritim bozukluklarıyla da ortaya çıkabildiğini belirten Prof. Dr. Okutan, “Özellikle nabız oluşturamayacak yani vücuda ve beyne yeterince kan basmayacak derecede ritim bozukluğu olursa; ani ölümler olabiliyor. Gizli kalbin diğer nedeniyse aort anevrizmasıdır. Bu rahatsızlık gençlerde de görülebiliyor. Sıklıkla nedeni tansiyon olarak karşımıza çıkıyor. Tansiyon varsa ve bu tansiyon kontrolsüzse, aortta yırtıklar olabiliyor. Bu yırtıklar da ani ölüme yol açabiliyor” dedi.

“RİSK FAKTÖRLERİNİN ÇOKLUĞU İHTİMALİ ARTTIRIYOR”

Kişilerin hangi yaş grubunda olursa olsun taşıdığı risk faktörlerini gözden geçirmesi gerektiğine vurgu yapan Prof. Dr. Okutan, şunları söyledi: “Kadınlar 40 yaşın üzerindeyse ve erken menopoza girmişse, mutlaka risk faktörleri gözden geçirilmeli. Bu durum erkeklerde de 35 yaşından sonra geçerli. Ne kadar çok risk faktörü taşıyorsak, gizli kalbe yakalanma ihtimalimiz o kadar artıyor demektir. Futbolcu ya da ağır spor yapanlarda ani ölümlerin başında koroner damar yırtıkları geliyor.”

“AĞIR SPOR YAPANLARDA DA ORTAYA ÇIKABİLİYOR”

Ağır egzersize bağlı olarak normal ya da plaklı bir koroner damarın yırtılıp orada pıhtı birikebildiğini aktaran Prof. Dr. Okutan, “Ağır spor yapanlarda ritim bozukluğu varsa yüklenmeye bağlı ritim bozukluğu ortaya çıkıyor ve gizli kalple ölümlere yol açabiliyor. Gizli kalp, dolaşımın sisteminde kalpten başlayan kalp, koroner damarlar ve ana damarlardaki hastalıklara bağlı olabiliyor. En sık görülen nedeni de damar sertliği yani damarın erken kireçlenmesine bağlı oluşan yırtılmalardır” ifadelerini kullandı. Gizli kalbin en sık görülen nedenin damar sertliği yani damarın erken kireçlenmesine bağlı oluşan yırtılmalar olduğunu söyleyen Prof. Dr. Okutan, “Bunların yanı sıra; pıhtıyla tıkanma, ritim bozuklukları ve ana damarın kendiliğinden yırtılması olarak karşımıza çıkabiliyor” dedi.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.