İşte “sağlıklı yaşlanmanın” sırları

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ege Üniversitesi işbirliği ile “Sağlıklı ve Başarılı Yaşlanma Paneli”ne ev sahipliği yaptı. Panele katılan uzman konuşmacılar, sağlıklı yaşlanmanın koşullarını dengeli beslenme, stresten uzak durma, sevdikleriyle vakit geçirme, temizlik ve egzersiz olarak açıkladı

İşte “sağlıklı yaşlanmanın” sırları
14 Aralık 2013 Cumartesi 09:42

Kentte giderek artan yaşlı nüfusunu dikkate alarak bir dizi proje üreten ve Uluslararası İstanbul Yaşlılık Girişimi Fuarı’nda “Yaşlı Dostu Kent” ödülüne layık görülen İzmir Büyükşehir Belediyesi, sağlıklı ve mutlu yaş alma ile ilgili önemli bir etkinliğe daha ev sahipliği yaptı.  İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Ege Üniversitesi işbirliği ile Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde “Sağlıklı ve Başarılı Yaşlanma Paneli”  düzenlendi. Moderatörlüğünü Ege Üniversitesi İç Hastalıkları Geriatri Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fehmi Akçiçek’in üstlendiği, E.Ü Sosyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Hale Okçay, E.Ü Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı’ndan Doç. Dr. Sibel Eyigör, E.Ü İç Hastalıkları Geriatri Bilim Dalı’ndan Uzm. Dr. Sevnaz Şahin, E.Ü. Tıp Fakültesi Hastanesi Baş Diyetisyeni Dilay Kurtoğlu,  Fizyoterapist Sinem Yıldırım, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Geriatri Ana Bilim Dalı’nda Prof. Dr. Ahmet Turhan Işık’ın panelist olarak katıldığı panelin açılış konuşmasını, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu yaptı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin geçtiğimiz Ekim ayında İstanbul Yaşlılık Girişimi Fuarı’nda “Yaşlı Dostu Kent” ödülüne layık görüldüğü hatırlatan Kocaoğlu, yaşlanmanın ana rahminden başlayıp son nefesi verinceye kadar devam ettiğini söyledi.

 
Yaşlanmak için yaşamak gerek

Dünyada ve İzmir’de yaşlı nüfusunun giderek arttığına dikkat çeken Kocaoğlu, “Yaşlılık kaçınılmaz olduğu için sağlıklı yaşlanmaya çalışmak ve beraberinde gelen sorunları dayanışarak üstesinden gelmek zorundayız. Yaşlanmak için yaşamak gerek. Yaşamak hepimizin paylaşacağı bir deneyimdir. Yaşlılık yerine ‘yaş alma’ demek daha iyi geliyor. Önemli olan nasıl yaş aldığımız” diye konuştu. Yaşlılık konusunda farkındalığı arttırmak için bu tür panelleri düzenlediklerini belirten Kocaoğlu, daha sonra  Büyükşehir Belediyesi’nin yaşlılara yönelik diğer hizmetleri hakkında bilgi verdi.

Panelin moderatörlüğünü yapan Prof. Dr. Fehmi Ayçiçek, dünyadaki yaşlı nüfusu hakkında bilgi verdiği konuşmasında, “Kim daha bilgiliyse, daha uzun yaşıyor. Kim daha bilgiliyse, daha az hasta oluyor. Bu yüzden bu paneller önemli. Sağlığımızı etkileyen iki önemli faktör beslenme ve eksersiz. Panelde bu konulara değineceğiz” dedi.

 
Yaşlıları geç fark ettik

Geç de olsa yaşlıları yeniden fark edilmeye başlandığını ifade eden Doç. Dr. Hale Okçay ise şöyle konuştu:

“Yaşam dediğimiz bir süreçle karşı karşıyayız. Yaşlanmak, yaş almak kavramı bizim için önemli bir tanım. Yaşlanmak sürecin bir parçası. Bütün toplumlar yönünü yaşlılara çevirmeye başladı. Yaşam ömrü uzadı. Aslında geç bile kaldık. Binlerce yıldır yaşlılar ailelerin yetişkin tecrübeli insanları olarak evlerin baş köşesinde otururdu. Kentleşme dediğimiz günümüz dünyası bizi başka yönlere savurdu. Yaşlıların istedikleri atmosferde yer almaları için elimizden geleni yapmalıyız. Yaşlıları yeniden keşfetmeye başladık. Unutmamalıyız ki, toplumsal alanda hepimiz bir zincirin parçasıyız.”

 
Sağlıklı yaşlanmanın sırları

İleri yaşlarda yapılması gereken egzersizler hakkında bilgiler aktaran Doç. Dr. Sibel Eyigör sağlıklı yaşlanma hakkında ipuçları verdi. Doç. Dr. Eyigör, beslenme, stresten uzak durma, sevdiklerimizle vakit geçirme, temizlik ve egzersizin sağlık yaşlanmanın olmazsa olmazları olduğunu söyledi. İleri yaşlarda koordinasyon ve dengenin önemli olduğuna değinen Doç. Dr. Eyigör, sorduğu sorularla dinleyicilere “düşme testi” yaptı. Fizyoterapist Sinem Yıldırım da,  panelde öğrenilen egzersiz bilgilerinin günlük hayatta nasıl uygulanacağını sahneye davet ettiği dinleyicilerle uygulamalı olarak gösterdi.

Dengeli beslenmeye dikkat

“21. yüzyılın en büyük başarılarından bir tanesi insan yaşamına eklenen yıllardır” diyerek konuşmasına başlayan Uzm. Dr. Sevnaz Şahin Sevnaz Şahin ise, “Dengeli beslenmeye dikkat etmeliyiz. Ne aşırı ne de az beslenme sağlıklı değil. Yaşlılıkta obeziteden daha çok beslenme yetersizliğini görüyoruz. İlerleyen yaşla birlikte beslenme piramidine su ekleniyor, kalori ihtiyacı düşüyor, D vitamini ihtiyacı artıyor. Yağ, şeker ve tuz mümkün olduğunca az tüketilmeli. Yaşlı kadınların yüzde 80’i, erkeklerin yüzde 70’inde yüksek tansiyon görülüyor. Katı yağlar yerine sıvı yağlar alalım. Koyu yeşil renkli sebzeleri tercih edelim” dedi.

 
Menü planlama ilkeleri

Diyetisyen Dilay Kurtoğlu, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi aşçılarının hazırladığı yemeklerin videoları eşliğinde, yaşlılıkta menü planlama ilkeleri hakkında bilgi verdi. Kurtoğlu, sağlıklı beslenmeye sağlıklı yaşlanmanın sağlanabileceğinin altını çizdi. Alzheimer konusundaki çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Ahmet Turhan Işık da, geriatri bilimiyle uğraşanlar olarak kendilerini yaşlanmakta olan bir toplumu bilinçlendirmek gibi önemli bu konuya adadıklarını söyledi.

Konuşmaların ardından Dr. Türkegül Kocaoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Pervin Şenel Genç, İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Serpil Keskin ile Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Daire Başkanı Ferhan Şirvan panelistlere plaket verdi. Panelin sonunda dinleyicilerden Hıfzı Kenan Çetiner’in kendi yazdığı ve okuduğu “Bayrak” isimli şiiri ayakta alkışlandı.

Katılımcılar daha sonra, Fotoğrafçı Emir Kokal’in çektiği İzmir Zübeyde Hanım Huzurevi sakinlerinin siyah-beyaz fotoğraflarından oluşan “Yıllara İnat” adlı fotoğraf sergisini gezdi.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.