MS için toplardamar açma tedavisi deneniyor

Bu soruyu farklı ülkelerden, pek çok bilim adamı araştırıyor. Bu fikirde olanlar, MS hastalarında beyin ve omuriliği besleyen, boynun iki yanı ve kalbin arkasındaki büyük toplardamarları açmaya yönelik tedavileri deniyor. Umut ve heyecan verici sonuçlar da alınıyor. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden nöroradyoloji uzmanı Prof. Dr. Sait Albayram, Türkiye'de bu tedaviye inanan ve uygulayan tek hekim

MS için toplardamar açma tedavisi deneniyor
03 Nisan 2011 Pazar 20:15

Prof. Dr. Sait Albayram'la nöroloji uzmanı Prof. Dr. Aksel Siva 2007'de yeni bir MR teknolojisiyle MS'li hastaların beyinlerindeki demir birikimini araştırırken, beyin toplardamarlarında bir anormallik gördüler. Bunun üzerine "Acaba boyun damarlarında bir sorun mu var?" diye sordular. Literatürde bunun yanıtı henüz yoktu. Sadece İtalya'da, eşi MS hastası olan bir damar uzmanı Dr. Paolo Zamboni, başka yöntemlerle MS hastalarının boyun toplardamarlarıyla ve kalbin arkasındaki omuriliğin pis kanını alan azigos adlı toplardamarlarda tıkanıklık saptadığını yayınlamıştı.

Cerrahpaşa'da 30 hastaya yapıldı

Sözkonusu üç toplardamar tıkalı olduğu için beyindeki pis kan kalbe dönemiyor ve temizlenemiyor. Kılcal damarlardan beyne sızan pis kan burada toplanarak, beyinde birikiyor. Dr. Zamboniye göre bu MS'in nedeniydi. Prof. Dr. Albayram'a göre nedeni olmasa bile hastalıkla birlikte görülen bir durum. Aklın yolu bir olmuştu; damarlar açılırsa, MS'te de düzelme görülebilirdi. Bundan sonrası çorap söküğü gibi geldi. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde de üç yıl boyunca yöntem üzerinde çalışıldı ve geliştirildi. MS hastalarının tıkalı toplardamarları bildik bir yöntem olan balon anjiyoplastiyle genişletilmeye başlandı.
Albayram şunları söylüyor: "Konu araştırılmaya, denenmeye ve uygulanmaya değer. Şimdiye kadar 30 MS hastasının toplardamarlarını anjiyoplastiyle açtım. 10 hastada sonuçlar çok iyi. 12 hastada yüzde 60-70 dolayında biyolojik fonksiyonlarında toparlanma oldu. Sekiz hastadaysa işlemden sonra değişiklik oldu ama damarlar tekrar tıkandı. Hastalarımdan kullandıkları MS ilaçlarına devam etmelerini istiyorum. Çünkü hastalığın kesin nedenini bilmiyoruz. İlaç tedavisine yanıt veren hastaların bu iyi etkisini kesmek yerine, bizim yöntemle birlikte kullanmayı tercih ediyoruz. Dört-beş yılda araştırmalar netleşecek ve MS'le ilgili çok farklı bir noktaya gelinecek."
Konu MS derneklerinin yaptığı 6 milyon dolarlık bağışla ABD ve Kanada'da 12 merkezde araştırılmaya başlandı bile. İtalya'da da araştırmalar sürüyor. Slovakya, Polonya, Romanya, Bulgaristan, Mısır ve Kuveyt gibi ülkelerdeyse kliniklerde uygulanıyor.

MS entelektüelleri seviyor

MS genç erişkinlerde görülen (genellikle 20-40 yaşlarında başlıyor), beyin ve omuriliği etkileyen bir hastalık. Modern toplumların hastalığı, İngiltere, ABD, Kanada ve Norveç gibi ülkelerde daha sık görülüyor. Türkiye'de 30 bin kadar MS hastası bulunuyor. Kadınların daha sık yakalandığı hastalığın kesin nedeni henüz anlaşılamadı. Ataklar halinde seyreden hastalıkta kullanılan bazı ilaçlar var. Ancak daha etkili ve kökten tedavi edici ilaç ve yöntem arayışları sürüyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
perihan agcabay - 8 yıl önce
eşime 2003 yılında ms teşhisi konuldu fakat doktorlar daha önceye dayandığını söylediler. ilk atağı da 1987 yılında geçirdi. uyuşma, halsizlik, dilinde ağırlaşma oldu bir süre sonra geçti. 2003'te de kesin teşhis konuldu. atakları uzun aralıklarla oluyordu. fakat son iki yılda atak geçirmediği halde iyice kötüleşti. elleri titriyor, yürüyemiyor, yemek yiyemiyor, altına kaçırıyor. şuan da durumu çok kötü. sizin bir yakınınızla karşılaştık eşimi görünce sizinle görüşmemizi söyledi. cerrahpaşa tıp fakültesinde misiniz hala? hastayı getirsek bir şeyler yapılabilir mi? bize dönmenizi rica ediyorum.
Avatar
fatma çelilk - 10 yıl önce
annem ms hastası yaklaşık 13 yıl önce sol ayağında hafif cansızlıkla baş gösteren bu hastalık şimdilerde annemi bir destekle yürüme aşamasına getirdi...sizinle bu konu hakkında irtibat kurmak istiyorum nasıl yardımcı olabilirsiniz?
Avatar
İrfan Kızıldeniz - 10 yıl önce
Bu yöntem önceden oluşmuş lezyonları tamamen iyileştiriyormu? bazı ms hastalarında sadece beyinde değil boyun ve yakın dört disk bölgelerinde de bildiğim kadarıyla lezyon oluşmakta bahsini ettiğim bölgelerede toplardamar (bu balon sistemi) uygulanabilirmi? Bildiğim ve takip ettiğim üzre şu ana değin ms için bulunan ilaçların tümü lezyon oluşumlarını ve atak seyirlerini durdurmak ya da geciktirmek amaçlıdır. Acaba yukarıda da belirttiğim gibi oluşmuş plağı temizleyip o bölgeyi eski haline getireb
Avatar
ELVİDE PULATKAN - 10 yıl önce
Şu anda Göztepe Arastırma Hastanesinde tedavi görmekteyim.Damar açma yöntemiyle yaptığınız tedavi hakkında bilgi edinmek için ve size ulaşabilmek için ne yapmalıyız.
Avatar
veysel samet palan - 10 yıl önce
oglum 14 yasında teşhis konarak ms hastası oldugunu öğrendik.şimdi 20 yaşında teşhis konduğundan beri 6 ayda bir atakları oluyor.perednol tedavisi yapılıyor.olmadı mitosankron mavi bir ilaç,damardan 4 kere 3 ayda bir verildi.kalp kapakçığı bozuluyor bu şlaçla dendi kestik.bir ay sonra tekrar atak oldu.prednol tedavisi tekrar.şimdi ayda bir1000mg prednol alsın dendi.ama artık sürekli atak geçirmesiçoçugumuzu olumsuz piskolojik olarak etkiliyor.okulunu dondurdu.dilim uyusuyor,gözlerim bulanık dıyo