Otizm Hakkında Toplum Mutlaka Daha Fazla Bilgi Sahibi Olmalı

Toplumu etkileme düzeyinin artmasına paralel olarak, konu hakkında çeşitli çalışmaların artması sonucu sıklıkla duyduğumuz otizm veya otistik sözcükleri,

Otizm Hakkında Toplum Mutlaka Daha Fazla Bilgi Sahibi Olmalı
19 Kasım 2015 Perşembe 13:28

Toplumu etkileme düzeyinin artmasına paralel olarak, konu hakkında çeşitli çalışmaların artması sonucu sıklıkla duyduğumuz otizm veya otistik sözcükleri, aslında toplumumuzu geniş bir yelpazeden ele elındığında her 1000 kişide 6 oranında etkileyen ve yanı sıra etkilenen kişi sayısıyla oldukça yüksek bir orana sahip bir kişisel bozukluktur.  Genel olarak üç yaşına kadar belirtileriyle ortaya çıkan bu bozukluk, erken teşhis ve doğru tedavi süreçlerine bağlı olarak en az zarar verecek hale getireilebildiği gibi, otizme yakalanmış bir kişinin yaşamını normal koşullarla sürdürebilecek hale gelmesi sağlanabilir. Otizm’ in tanısının konulabilmesinde en önemli etken olan çocuklarının gelişimlerini dikkatli bir şekilde izleyen ebeveynlerdir. Çocuklarında ki davranış bozuklukları, öğrenme güçlüğü ve benzeri farklılıkları dikkatli bir şekilde gözlemleyerek, teşhisin erken konulmasında çok önemli bir rol oynayan ebeveynler, bu nedenle çocuk gelişimiş ve otizm hakkında olabildiğince fazla bilgiye sahip olmalıdırlar.  Otizm ile ilgili profesyonel çalışmalar yürütmekte olan otizm merkezi, bu konuda yardıma ihtiyacı olan herkese çeşitli şekillerde ve çeşitli çözümler sunmaya devam ediyor.

Otizm teşhisinin konulmasından sonraki süreçte yaşanması gereken eğitim süreci, yaşa göre farklılık gösteren ve resmi eğitim kurumlarının da dönem dönem veya tamamen kullanılması gereken bir eğitim sürecidir. Otistik çocukların yanı sıra dönem dönem ebeveynlerinde dahil farklılıklar gösteren otizm eğitimi, okul öncesi ve yaşa göre okul dönemi olmak üzere çeşitli etaplar halinde ve profesyonel kişiler tarafından düzenlenmelidir. Otistik çocuğun tüm yaşamını ve dolayısıyla toplum yaşamını doğrudan etkileyecek profesyonel yaklaşımlara sahip eğitim merkezleri ve bu konuda danışmanlık hizmetleri sunan kurumlar, ebeveynler tarafından çocuğun erken yaşlarından itibaren değerlendirilmesi gereken önemli konulardır. Otizm ile ilgili olarak danışmanlık, profesyonel yardım, bilgilenme ve ebnzeri olarak her konuda destek alabileceğiniz İstanbul otizm web platformu, aynı zamanda otistik kişilerle ilgili eğitim çalışmalarımız hakkında da detaylı bilgilere ulaşabileceğiniz şekilde özel olarak hazırlanmıştır. Uluslar arası düzeyde tüm toplumları doğrudan ilgilendiren otizm ile ilgili, özellikle anne ve baba adayları ile yeni anne ve baba olmuş kişilerin bilgilenmesi büyük önem taşımaktadır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.