Şah damarından girip kalp kapakçığını değiştirdiler

Şifa Üniversitesi Kardiyoloji ve Kalp Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı, halk arasında kansız kapak değişimi olarak bilinen TAVI (Transcatheter Aortic Valve Implantation-Kateter Yöntemiyle Aort Kapak Takılması) işlemini, Türkiye’de ilk kez "transaortik" yöntemle uyguladı

Şah damarından girip kalp kapakçığını değiştirdiler
09 Aralık 2013 Pazartesi 12:20

85 yaşındaki bir hastanın, damarları tıkalı olduğu için kasık bölgesi yerine doğrudan göğsünde yaklaşık 1 santimetrelik kesi yapılarak, kalpten çıkan şah damarına girildi ve kalp kapağı değiştirildi.

Kanser hastası olan, vücut fonksiyonları açık kalp ameliyatını kaldıramayacak durumdaki Ö.E.B. isimli hastaya TAVI ile kalp kapağı takılması kararı alındı. Halk arasında kansız kalp kapağı ameliyatı olarak da bilinen TAVI yönteminde, hastanın kasık bölgesinden damara girilerek anjiyo benzeri bir işlemle kalp kapağı değiştiriliyor ancak Ö.E.B.’nin damarlarının da tıkalı olması karşısında, konsey kararıyla Türkiye’de ilk kez transaortik yöntem uygulandı. Hastanın kasığı yerine göğsünde kesi yapılarak kalpten çıkan şah damarına ulaşıldı ve kalp kapağı değiştirildi. Kardiyoloji Ana Blim Dalı Başkanı Prof. Dr. Talat Tavlı, Yard. Doç. Dr. Ahmet Taştan, Yard. Doç. Dr. Mustafa Zungur, Uzm. Dr. İlker Gül; Kalp Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalından Doç. Dr. Faik Fevzi Okur, Yard. Doç. Dr. İhsan Sami Uyar, Dr. M.Funda Tetik ve Anesteziyoloji Ana Bdalından Doç. Dr. Ertan Damar’dan oluşan TAVI ekibi, böylece bir ilke daha imza attı.

TAVI yöntemi hakkında bilgi veren Prof. Dr. Tavlı, açık kalp ameliyatı yapılmadan, kateter yöntemi kullanılarak kalbe aort kapak takılması işlemi olduğunu söyledi. Tavlı, “Bu yöntem sırasında kalp kapağı, anjiyografi uygulamalarında olduğu gibi kasıktan kateter yardımı ile kalbe kadar ilerletilip burada stent mekanizması açılarak yerleştiriliyor. Eğer kasık bölgesinde veya kalbe ulaşmak için kullanılacak karın bölgesindeki damarlarda bir tıkanıklık varsa diğer teknik uygulanıyor. Bu teknikte göğüs ön duvarında yaklaşık 1 santimlik küçük bir kesi yapılarak kalbin uç kısmına ulaşılıyor ve buradan kalbe ilerletilen kateterle kapak yerleştiriliyor. Bu hastamızın da damarları tıkalı olduğu için transaortik işlemle aortik bölgeden 1–2 santimetrelik kesiyle aort kapağına kateterle ulaşarak kapak değişimini gerçekleştirdik. Bu işlemi, kasık damarları tıkalı olan hastalar için yeni bir yöntem olarak uyguladık. TAVI işleminde kullanılan her üç yöntemde de kalbin durdurulmasına ve açık ameliyata gerek duyulmuyor. İşlem, hasta uyutulmadan lokal anestezi altında yapılabiliyor. Hastalar, TAVI işleminden sonra odalarına alınıyor. Bu sırada hastaya kan sulandırıcı bir ilaç veriliyor ve dört beş gün hastanede, normal hasta şartlarında takip ediliyor. Bu süre sonunda taburcu ediliyor. Evine giden hasta, birkaç gün istirahattan sonra hastaneye kontrole geliyor ve normal hayatına kaldığı yerden devam ediyor.” bilgisini verdi.

KİMLERE ÖNERİLİYOR?

TAVI yöntemi, öncelikle kapak takılması için açık ameliyatı kaldıramayacak kadar yüksek riskli hastalar için öneriliyor. Bunun dışında açık ameliyat için herhangi bir engeli olan hastalarda da uygulanabiliyor. Bu konuda özellikle çok yaşlı, akciğer, karaciğer veya böbrek fonksiyon bozukluğu olanlar ya da daha önceden başka açık kalp ameliyatı geçirmiş hastalar, yüksek riskli kabul ediliyor. TAVI yönteminin, açık ameliyatın uygun olmadığı bu hastalarda yaşam süresinin uzatılması ve klinik durumunun iyileştirilmesi konularında etkili olduğu biliniyor.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.