Sezaryenle doğum oranımız çok yüksek

Prof. Dr. Füsun Terzioğlu, Türkiye'deki doğumların yüzde 51.7'sinin sezaryenle gerçekleştirildiğini belirterek Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre bu oranın yüzde 10-15'i geçmemesi gerektiği uyarısında bulundu.

Sezaryenle doğum oranımız çok yüksek
29 Mayıs 2019 Çarşamba 10:39

Ankara'da  Atılım Üniversitesi ev sahipliğinde, üniversitenin Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Medicana International Ankara Hastanesi iş birliğiyle 'Değişen Dünyada Doğumda Yenilikçi Yaklaşımlar Sempozyumu' düzenlendi. Orhan Zaim Konferans Salonu'ndaki sempozyuma, hemşireler, ebeler, hekimler, psikologlar, sosyologlar, beslenme ve diyetetik uzmanları, fizyoterapi ve rehabilitasyon uzmanları gibi multidisipliner sağlık profesyonelleri ve öğrenciler ile çok sayıda davetli katıldı.
Sempozyumda, gebelik, doğum ve doğum sonu dönemde yaşanan değişimler, vaka örneklerinin multidisipliner analizi, yenilikçi eğitim ve uygulamalar, etik ve cinsel sorunlar, ailelerin değerlendirilmesi, huzurlu anneliğin oluşturulması, medya uygulamaları, normal doğumun özendirilmesi gibi pek çok konu ele alındı. Etkinlikte, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) belirlediği ve Sağlık Bakanlığı'nın benimsediği hedefler doğrultusunda, gebelik, doğum ve doğum sonu dönemde kadın ile en fazla birlikte olan sağlık profesyoneli olan ebe ve kadın sağlığı hemşirelerinden daha etkin şekilde yararlanılması gerektiğine dikkat çekildi.

Normal doğum özendirilmeli

Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Füsun Terzioğlu, Türkiye'deki doğumların yüzde 51,7 sezaryen ile gerçekleştirildiğini, DSÖ'nün sezaryen oranlarını yüzde 10-15'i geçmemesi gerektiğini belirtiğini ifade etti. Bu nedenle Türkiye'de normal doğumun özendirilmesi ve anne ve bebek konforunun artırılmasına yönelik önlemlerin alınmasının ve ebe ve hemşirelerin daha etkin hale getirilmesinin önemini vurgulayan Prof. Dr. Terzioğlu, hem anne-bebek hem de aile ve toplum sağlığı açısından normal doğumun tercih gerektiğini ifade etti.

Hemşire ve ebeler yılı

Sağlık alanında iyi yetişmiş insan gücüne ihtiyaç olduğunu söyleyen Prof. Dr. Terzioğlu, özellikle kadın sağlığının güçlendirilmesi için sağlık personeli yetiştirirken yenilikçi uygulamalara odaklandıklarını, bu kapsamda, simülasyon, hibrid simülasyon, artırılmış gerçeklik gibi yeni neslin ilgi gösterdiği öğretim teknikleri ile bu meslek gruplarını ve öğrencileri eğittiğini belirterek bu eğitim şeklinin hata payını en aza düşürerek hem hasta hem de çalışan güvenliğini sağladığını belirtti. Prof. Dr. Terzioğlu, şöyle dedi:

"Eskiden daha standart tarzda doğumlar yaptırılırken, günümüzde anne ve bebeğin konforunu artırmaya yönelik girişimler arttı. Müzik, masaj, TENS, yoga gibi annenin gevşemesini ve rahatını sağlayacak, müzik eşliğinde suda doğumların kullanıldığı yeni yaklaşımlar söz konusu. Sağlık personelinin bu şekilde yetiştirilmesi hizmetin niteliğinin ve kalitesinin artması açısında önemli. DSÖ'de 2020 yılını 'Hemşireler ve Ebeler Yılı' olarak ilan etmesi bu mesleklerin ne kadar önemli olduğunu dünya genelinde deklere etti. Hemşireler ve ebeler insana dokunan, onu bütüncül olarak ele alan ve insanın her yönüyle ilgilenen bir sağlık disiplinidir. Bu nedenle, gebelik, doğum ve doğum sonu sürecin kadının hayatı boyunca nadir yaşayacağı eşsiz olaylardan birisi olarak değerlendirerek; kadının ve bebeğinin birlikte çıktığı doğum yolculuğundan keyif alması, doğum anında gerçekleşen o muazzam varoluşa tanıklık etmesi, süreci sevgi ile beklemesi ve bu yolculuğu olağanüstü anılarla tamamlaması en temel sağlıklı doğum hakkı olduğunu vurgulamıştır."

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.