Geliştiren İngilizce Ve Türkçe Oyunlar

Geleceğin dünyasında bireylerin düşünsel ve bilişsel anlamda yüksek düzeyde çok daha gelişmiş yeteneklere ulaştırma katkıları ile İngilizce ve Türkçe oyunlar sağladıkları birçok fayda ile birlikte aynı zamanda dil gelişimini de olumlu yönde etkilemektedirler

Geliştiren İngilizce Ve Türkçe Oyunlar
24 Aralık 2013 Salı 09:58

Geleceğin dünyasında bireylerin düşünsel ve bilişsel anlamda yüksek düzeyde çok daha gelişmiş yeteneklere ulaştırma katkıları ile İngilizce ve Türkçe oyunlar sağladıkları birçok fayda ile birlikte aynı zamanda dil gelişimini de olumlu yönde etkilemektedirler. Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen araştırma da yaşlıların oyun oynarken son derece mutlu olarak kendilerini çok daha iyi hissettikleri sonucu ortaya çıkmıştır. Bu araştırma sonucunda birçok geriatri uzmanı tarafından hastalarına bilgisayar oyunu oynamaları tavsiye edilmektedir.

Her yaştan birey psikolojisinde yarattığı heyecan ve mutluluk nedeni ile olumlu katkılar sağlamakta olan bilgisayar oyunları, özellikle çocuk gelişimi üzerinde yetişkinlere oranla çok daha büyük etkiye sahiptir. Çoğu zaman iyi vakit geçirmek üzere oynanmakta olan bilgisayar oyunları, çocuklar doğru oyun ve doğru zaman belirlenmesi ile son derece yararlı bir faaliyete dönüşmektedir.

Çocuğun uygun yaş itibari ve uygun oyun seçimi ile başlayacağı bilgisayar oynama aktivitesi, çocukta motor becerilerinin, el göz uyumunun ve bilişsel esnekliğin gelişmesine katkılar da bulunacağı yine yapılan bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmış bir durumdur.

Sosyal açıdan değerlendirilme yapıldığında ise oyun kurgusu içinde bulunan karakterler ya da strateji planları paylaşımının bireyler arasındaki iletişimi geliştirdiği görülmektedir. Yine iki ya da daha çok kişi ile oynanmakta olan İngilizce ya da Türkçe oyunlar seçimi ile arkadaş, kardeş ya da aile içinde ki sağlıklı paylaşım ve iletişime katkı sağladığı bilinen bir gerçektir.

Gelişen bilişim teknolojisi paralelinde gün geçtikçe büyümekte olan oyun endüstrisi tarafından yararları ön plana çıkartılarak tasarlanmakta olan gelişmiş bilgisayar oyunları kullanıcılara sunulmaktadır. Belli kategorilerde gruplandırılmış olarak gelişmiş grafikler ile üretilmekte olan bilgisayar oyunları kullanım kontrolü tamamen kullanıcıda olacak biçimdedir. Kullanıcı dilediği zaman diliminde dilediği süre içinde kendisi için en uygun oyunu seçebilmelidir.Kullanıcı Açısından İngilizce Ve Türkçe Oyunlar Faydaları

Çocuk hiperaktivitesinin tedavisinde olumlu etki sağladığı ispatlamış olan diğer tüm oyunlar ile Türkçe oyunlar aynı zamanda dil ve iletişim gelişimine de birçok katkı yaratmaktadır. San Francisco Kaliforniya Üniversitesinde Patricia Greenfield tarafından yapılan deney çalışmalarında bilgisayar oyunu oynayan, çocukların oynamayanlara oranla analitik düşünme ve sembolik kodları çözme yeteneklerinin çok daha fazla geliştiği görülmüştür. Çocuk ya da yetişkinler için eğlenceli zaman geçirme özeliği dışında birçok olumlu faydası bulunan İngilizce ve Türkçe oyunlar aynı zamanda odaklanma ve bilişsel esneklik gelişimi sağlamaktadır.

Yine Rochester Üniversitesi'nde yapılmış olan araştırmalar sonucunda bilgisayar oyunu oynayan bireylerde gözlemlenen gelişmeler; dikkat odaklanması, doğru davranışlar sergileme, çoklu görevleri yerine getirme ve vizyon geliştirme gibi özelliklerin fark edilir biçimde geliştiği sonuçları ortaya çıkarmıştır. Diğer bir bilimsel araştırma olarak gerçekleştirilen çalışmada bilgisayar oyunları oynama nedenleri olarak; lider olma hissini yaşamak, keyifli zaman geçirmek, kazanma duygusu, yarışmak, başarma onuru, arkadaş edinmek, problem çözme gururunu yaşamak, rahatlamak ve farklı karakterlere bürünmek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Birçok farklı kategori ve zengin çeşitliliği ile bilgisayar oyunlarının yer aldığı  http://www.turkceoyunlar.com/ sitesi ile eğlencenin tadına varmak mümkün. (Tanıtım yazısı)
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.