Topluluk destekli tarım


Gülseren E. YENİÇAY

Gülseren E. YENİÇAY

30 Haziran 2020, 08:53

Bazen burnumuzun dibindeki olaydan haberdar olmuyoruz.
Elin oğlu ya da kızı uzaklardan gelip, gözümüzün içine batıra batıra ve keyifle haberi yalnız bize değil dünyaya duyuruyor.
Haber şöyle:
‘Gıdasına sahip çıkan insanlardan oluşan topluluk!’
Biliyorsunuz, şu günlerde yalnız bizim değil tüm dünyanın gelecek için endişesi beslenmeden geliyor...
Yani gıdadan.
Paran varsa da işe yaramaz.
Belki de yakın zamanda çoğunluk ‘Afrikalılar’ gibi olacağız.
Tabii ki varlıklılardan ve hepsinden söz etmiyorum.
Sözünü ettiğim;
Sadece kemik hale gelmiş çocuklar, siyahlar.
Şimdi konuya yani İzmir’in Urla ilçesine gidelim.
Güzel İzmir’in Urla ilçesine bağlı Kuşçular köyünde çamların arasında kendi sebze, meyvesini, sütünü, peynirini üreten Şadan Güvenir isminde bir hemşehrimiz var.
Şadan Güvenir’in çalışkanlığını duyan Amerika’dan yayın yapan bir haber merkezinin temsilcileri Soner Kızılkaya ile Oğulcan Bakiler’e anlatım yapmış!
Şimdi konuya girelim;

Hepimizin hakkı

Çocuk doktoru olan eşi Tamer Güvenir’le birlikte, Batı İzmir Topluluk Destekli Tarım (BİTOT) grubunun üyesi olan Şadan Güvenir, emekliliğinin ardından Kuşçular’a yerleşmesini ‘Doğa’nın çağrısı’ olarak gördüğünü söylüyor.
‘Hepimizin gerçek ve temiz gıdaya erişim hakkımız var. Maalesef buna ulaşamaz hale geldik” diyen Şadan Güvenir, BİTOT’un doğal üretim yapan yerel üreticiyle gerçek gıdayı tüketmek isteyenleri buluşturmak amacıyla kurulduğunu belirtti.
Topluluk üyeleri, yıllar içinde birbirini daha iyi tanıyan, sadece gıda alışverişi yapmanın ötesinde arkadaşlıklar da kuran insanlar.
Üreticiler, sosyal medya üzerinden ellerindeki ürünlerin miktarlarını ve fiyatlarını bildiriyor.
Tüketiciler de hangi üründen ne kadar istediklerini yazıyor. Belirlenen günlerde üreticiler ve tüketiciler doğrudan bir araya gelerek dağıtımı gerçekleştiriyor.

Tarladan sofraya

Yıllar içinde büyüyen BİTOT’un içinden Güzelbahçe merkezli ‘Güzel Tarım Topluluğu’ doğmuş.
Ancak Corona virüsü salgını nedeniyle yüz yüze buluşmalar bir süre askıya alınmış.
Salgın sonrasında Güzelbahçe’de yapılacak ilk buluşma için Şadan ve Tamer Güvenir çifti kendi ürünlerini arabalarına yüklüyor. Ardından hemen yakındaki tavuk çiftliğinden yumurtalar alınıyor.
Daha sonra bir tarladan toplanan taze sebzeler de diğer ürünlerin arasındaki yerini alıyor.
Sistem böyle.

Siparişe göre

Tüketicilerle buluşmadan önce buluşma yerine gelen üreticiler ve gönüllüler alınan siparişlere göre, herkesin paketini hazırlamaya başlıyor. Amaç, virüs riskini en aza indirmek.
Sadece meyve sebze ya da süt ürünleri değil, reçel, bal, sabun, zeytinyağı, tarhana, erişte gibi ürünler de var.
Tarladan sofraya ürünün doğrudan gelmesini sağlayan bu sistem, aynı zamanda bir denetim mekanizmasını da içeriyor.
Yerelde tanışan insanlar, sık sık birbirini ziyaret ettiği için gıdaların üretiminde kimyasal ilaçlar ya da gübreler kullanılmadığından da emin olabiliyorlar. Bu da tüketiciler açısından önemli bir güven unsuru.
Zaten üreticilere verdikleri destek nedeniyle tüketicilere, türetici deniyor.

Topluluğun amacı

Tüketici Özlem Özkan da, yerel üreticilerin desteklenmesi, yerel tohumların yaşatılması, doğal, temiz ve adil gıdaya ulaşım için bu toplulukta yer aldığını söyledi: ‘Mümkün mertebe gıdamızı gıda topluluklarından, üreticilerimizden temin etmeye çalışıyoruz. Üreticilerimize düzenli ziyaretlerde bulunuyoruz.
Ekim ve üretim aşamalarını takip ediyoruz. Birtakım kriterlerimiz var. Bu kriterleri karşılayıp karşılamadığına bakıyoruz.’

KURDELA

Çocukluğundaki gibi...

Ürünlerin, pazardaki fiyatlara göre biraz yüksek olduğunu belirten Türetici Özlem Özkan ‘Çocukken elmayı tişörtümüze silip yerdik ya, son beş yıldır onu yapabilmenin mutluluğunu yaşıyorum.
Soframa gelen salatalığı kimin ektiğini biliyorum.
Yediğim peyniri kimin yaptığını biliyorum.
Vişnenin, kirazın nereden geldiğini biliyorum.
Sirkenin nasıl üretildiğini biliyorum.
Bu çok büyük bir lüks aslında’ diyor.

Üreticiye destek

Topluluk destekli tarım üretici açısından ise bir çeşit alım garantisi işlevi görüyor.
Şadan Güvenir, bunu ‘Mesela topluluk içinde bir anketle ne kadar patatese ihtiyacımız olduğunu belirledik. Tarlası bunu üretmeye uygun kişiyle görüşerek, ihtiyacımızı bildirdik.
O da atalık tohumlara ulaşıp bunları satın alacağını söyledi. Biz de paramızı peşin olarak verdik. Ürettiği zaman ondan patateslerimiz alacağız. En başından alım garantisi vermiş olduk’ sözleriyle anlattı.


 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.