Balkan, toplantıda ulaşım, kentsel dönüşüm, yayalaştırma projeleri, belediye hizmet binasının son durumu, otoparklar ve plajlar konusunda açıklama yaptı.

Seneye de kesin hesaptan sonra belediyenin mali durumunu gösteren tabloyu belediye binasına asacağını belirten Balkan, "Kentle ilgili geleceğe yönelik planlama yapıyoruz. Ulaşımdan altyapıya kadar belirlediğimiz konularda çalışmalarımız olacak. ESHOT otobüsleri konusunda mutlaka bizim İZTAŞIT sistemine geçmemiz gerekiyor. İlçe otogarı da Gülbahçe'ye taşınıyor. Şu andaki Urla Belediyesi Fen İşleri Şantiyesi'nin olduğu yere de bir aktarma istasyonu yapılacak. Şantiyeyi bu yaz taşıyacağız. Garajın olduğu yere 100. Yıl Kültür Merkezi yapmayı planlıyoruz. Sanayi, olduğu yerden üniversitenin yanına taşınacak. Sanayinin olduğu bölge üniversite ile planlanacak. Buradaki 60 dönümlük alanı öğrenci yurtları ve sosyal merkez şeklinde planlamaya çalışıyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi 4 otobüs verecek. Bu otobüsler gece belli saate kadar ring yaparak, İYTE öğrencilerini şehir merkezine ücretsiz taşıyacak" ifadelerini kullandı.

'SÜRELİ ÜCRETSİZ OTOPARK SİSTEMİNE GEÇİYORUZ'

Kent içindeki otoparklarla da ilgili açıklamalarda bulunan Balkan, belediyenin arkasındaki otopark ile meydanın altındaki otoparkı da süreli ücretsiz yapacaklarını dile getirdi. Balkan, "İlk 30 dakika ücretsiz olacak. Yol kenarlarındaki parklarla ilgili UKOME yazısını da yazdık. Yayalaştırma ile ilgili ilçe emniyet müdürlüğü ile 21 noktada ters yön uygulaması yapıyoruz. Uğur Mumcu Kavşağı'ndan da sürekli İzmir'e dönüş vereceğiz. Hastane Kavşağı'nda da battı-çıktı yapılana kadar tek şerit İzmir yönüne verilecek. Ayrıca yazın artan nüfus, Çeşmealtı ve İskele bölgesinde trafik sıkışıklığına sebep oluyor. Çeşmealtı ve Urla Devlet Hastanesi arasında bulunan 4 kilometrelik yolu kullanıma açmak üzereyiz. Seçim sürecinde dile getirdiğimiz 15 plajımızı da yaz sezonuna hazırlamak için gerekli çalışmalara başladık" dedi.

'ARAÇ KİRALAMAYI SONLANDIRACAĞIZ'

Balkan, belediyede araç kiralama işini de durduracaklarını belirterek, "Şu anda kullanılan kiralık araçların yaptığı işi 15-16 araçla çözebiliyoruz. Araç kiralamalarından senelik ödediğimiz 33 milyon liralık parayı taksitli olarak Devlet Malzeme Ofisi'nden 15-16 araç alabiliyoruz" dedi. Kent merkezinde üniversite ile planlama yapacaklarını da ifade eden Balkan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Esnafın yola taşmaları var. Esnafın yürüyüş yoluna müdahale etmemesi gerekiyor. Yapacağımız projede hem aydınlatma lambaları, çöp kutuları hem de gölgelik olacak. Kentin dinamikleri ile bir araya geleceğiz. Birlikte karar alacağız. Sanat Sokağı'nda bulunan sağlık ocağı elzem bir konu. Eczanelere de ulaşım sıkıntı. Ayrıca sanayinin yanındaki caminin olduğu bölgede taziye evi yapılması noktasında vatandaşlardan gelen talepler var. Hepsini düzenleyeceğiz. İskele Pazar Yeri'ni de kaldırmamız lazım. Onun yerine Kalabak, Atatürk ve İskele mahallesine aynı anda hizmet edecek kapalı modern bir pazar yeri yapmayı düşünüyoruz. Mevcut pazaryerini de otopark olarak planlayacağız."

İzmir Optimum AVM'de 15 Temmuz anısına sergi açıldı İzmir Optimum AVM'de 15 Temmuz anısına sergi açıldı

'BELEDİYE BİNASINI GÜÇLENDİRECEĞİZ'

2020 yılında yaşanan depremden dolayı sadece belediye binası ile ilgili yıkım kararının olmadığına da dikkati çeken Balkan, "Bütün devlet kurumlarına o depremden sonra karot testi yapıldı. Urla'da postane, kaymakamlık, vergi dairesi dahil olmak üzere sağlam bina yok. Sadece adliye binası sağlam çıkmış. Urla'daki bütün kamu binalarını güçlendirmek lazım. Ayrıca belediye binasını yerinden kaldırmak yanındaki tarihi binaya da zarar veriyor. Bu sebepten dolayı burayı korumak için yerinde dönüştüreceğiz. Aynı zamanda yıkıp yeniden yapmak 130 milyon TL'ye mal oluyor bizim böyle bir bütçemiz yok ancak güçlendirdiğimiz zaman 5-6 milyon TL'ye halledebiliyoruz. Ayrıca plajlara soyunma kabinleri, duş gibi hizmetlerde götüreceğiz. Ayrıca karavan park gibi düşüncemiz de var. Urla'daki sahilleri mümkün olduğunca halkın hizmetine açacağız" diye konuştu.

Editör: Sude Kula