UYARIYORUM


Onur ÖYMEN

Onur ÖYMEN

08 Temmuz 2014, 17:07

Cumhurbaşkanı seçimi için başlatılan kampanyada adaylar bir yandan dini görüşlerini ön plana çıkartırken bir yandan da Atatürk dönemi hakkında suçlayıcı ifadelerde bulunuyorlar.

Adaylardan biri Kürt sorunundan söz ederken şöyle diyor: "Biz bin yıldır beraber yaşıyorduk. Ama biz ne zaman ulus devlet kurduk o zaman insanları falakaya yatırdık."

Bu sözler Atatürk 'ün en önemli eserlerinden biri olan ulus devlete yönelik çok haksız bir suçlamadır.

Gerçekte Atatürk milliyetçiliği din ve ırk ayrımından uzak, ortak yurttaşlık temelindedir. Ortak mazi, lisan, ahlak, kültür ve hukuk Türk Milletini oluşturan temellerdir. Atatürk'e göre, milli hudutlar içindeki "Türk Milleti'ni, etnik kökenlerine göre ayrıştırmak birkaç düşman aleti beyinsiz, mürteciden başka hiçbir millet ferdi üzerinde üzüntüden başka bir tesir bırakmamıştır".

Başka bir Cumhurbaşkanı adayı seçim kampanyasını bilinçli olarak Samsun'dan başlattığını söylüyor ve Atatürk'ün Samsun'a çıkışıyla bu defaki Cumhurbaşkanı seçimini kıyaslıyor. Ayrıca 1930'lu yılların başında CHP'ye karşı muhalefeti temsil eden Serbest Fırka adayına o zamanki seçimde Samsun'da çok oy çıktığını söyleyerek Cumhuriyetin ilk yıllarındaki rejime karşıtlığını hatırlatıyor ve kampanyayı Samsun'dan başlatmasının başka bir gerekçesini açıklıyor.
Atatürk'ün Samsun'a çıkışı Milli Mücadele'nin ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun ilk adımıdır. Bunu şimdiki cumhurbaşkanlığı seçimiyle kıyaslamak mümkün değildir.

Serbest Fırka Atatürk'ün Fethi Okyar'a yaptığı öneri üzerine çok partili rejime geçme arzusuyla kurulmuştur. Atatürk kardeşini o partiye üye kaydettirerek bir muhalefet partisinin kurulmasına verdiği önemi göstermiştir. Bu, eleştirilmesi değil, övünülmesi gereken bir davranıştır.

Cumhurbaşkanlığı adayları kendi seçim şanslarını arttırmak için Cumhuriyet tarihinden malzeme çıkartmaya kalkışmamalı ve halkı yanıltıcı sözlerle tarihimizi suçlamaktan kaçınmalıdırlar.

Çatı adayını öneren muhalefet partileri de bu adayın söylemlerinin kendi partilerinin ilke ve programlarıyla uyuşmadığı durumlarda o konulardaki farklı görüşlerini ortaya koymalıdırlar. Özellikle ulus devlet gibi cumhuriyetimizin temelini oluşturan konularda gerekli duyarlılık gösterilmelidir.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İnal Karagözoğlu - 6 yıl önce
memleketimden muhalefet halleri: ekmek için ekmeleddin

adalet ve kalkınma partisinin çıkardığı cumhurbaşkanı adayına karşı olanlar, bu görüşlerini, bu adayın, ‘başbakan gibi bir cumhurbaşkanı anlamı çıkan şeyler söylüyor olmasına da dayandırıyorlar değil mi? hani, elbette şunlarla bunlarla da ilgilenecekmiş ya bu muhalefetin kaynağı da dile getirildiği yer de muhalefet partileri değil mi? adalet ve kalkınma partisinin çıkardığı cumhurbaşkanı adayının işte bu yüzden de cumhurbaşkanı olmaması gerektiğini söyleyenler, özellikle de cumhurbaşkanlığına ortak bir aday göstermiş olan partiler ile onların seçmenleri değil mi?

öyleyse, ekmek için ekmeleddin de ne oluyor? ekmek ne demek? i̇ş ve aş. bu görevin mercii cumhurbaşkanlığı mıdır? muhalefet bu slogana yapışmakla adalet ve kalkınma partisinin çıkardığı cumhurbaşkanı adayına ilişkin görüşüne ters düşmüş olmuyor mu?

kim bilir nasıl da böbürlenmiştir milletin aklıyla dalga geçen bu çeyrek kafiyeli sözü akıl eden

bkz. ilgilik.com
Avatar
Mehmet Sağlam - 6 yıl önce
kaygılarınıza katılıyorum sayın öymen... artık oy sandığında nöbet tutmaktan ve tanıdık herkesi sandığa davet etmekten başka yapacak bir şey kalmadı galiba... derin saygıyla... ms