Yapılacakları göreceğiz!


Gülseren E. YENİÇAY

Gülseren E. YENİÇAY

15 Mart 2020, 08:55

Sanayi ve Ticaret Bakanının açıklamasını biliyorsunuz...
Fırsatçılar, gıda fiyatlarını da artırarak haksız büyük kazançlar elde ettiler.
Açıklamaya göre; Ülke genelinde hemen denetimler başladı...
Herhalde bu hafta içinde bu kişiler ve işletmeler, fırsatçılar açıklanacak. Biz de gözden kaçan bir artıştan söz etmiştik...
Akaryakıt fiyatlarına indirim yapıldığı gün damacana suya ve de marketlerdeki 5 litrelik pet şişelere zam geldi.
Yani dünkü indirimden sonra su fiyatları kullanılış itibariyle benzin ve mazotu geçmiş oldu.
Şerife Bekman Çeşme'den aradı ve örnekler verdi şehir şebeke suları ile... Yani vatandaş şikayetçi ama yetkililerden ses seda çıkmıyor bu konuda. Herkes yuvarlak konuşuyor...

Dünya görüşlerine göre

Yazımız üzerine ilk açıklamayı, Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği yaptı...
'İhtikar; karaborsa, haksız kazanç dinimizce men edilmiştir' denildi...
Dernek şu açıklamayı yaptı: 'Koronavirüsten kaynaklı sağlık ürünleri ve gıda ihtiyaçlarımızın karşılamasında alışverişimizi ihtiyacımız kadar yapalım; kanaatkâr olalım. 
Bu zamanda ihtiyacı fırsat bilen ihtikarcılara, karaborsacılara, haksız kazanç elde edenlere, fiyat artışları yapanlara meydan vermeyelim.
İhtikar; karaborsa, haksız kazanç dinimizce men edilmiştir. Kim bu yollara tevessül ediyorsa şikayetlerimizi ilgili makamlara bildirelim.
Koronavirüsle mücadele edelim derken kendimizi hayattan soyutlamayalım, kendi elimizde hayatımızı zindana çevirmeyelim. Karşılaştığımız zorlukları milletçe birlikte aşacağız, birbirimize yardımcı olacağız, birbirimizle elimizdekini paylaşacağız.'
İGİAD Başkanı Ayhan Karahan böyle diyor da, dindar geçinen ya da görünenler  haksız kazancı, karaborsacılığı içlerine nasıl sindiriyorlar.
Yoksa bu kişilerin hepsi dinsiz ya da Allahsız mı?
Bu hassas konuya fazla girmek istemiyorum...
Sahtekarların dini ve imanı olmadıklarını biliyor ve düşünüyorum...

Şikayet beklemeye gerek yok...

Tabii ki bizimkiler de ortak açıklama yaptılar.
İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar  ve İzmir Ticaret BorsasıYönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli şöyle dediler:
'Ülkemiz genelinde coronavirüs salgını bahanesiyle gıda başta olmak üzere maske, dezenfektan ve kolonya gibi ürünlere son günlerde fahiş oranlarda fiyat artışı yapıldığı yönünde vatandaşlardan şikayetler gelmektedir.
İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası ve İzmir Ticaret Borsası olarak kentimizde halkımızı mağdur edecek bu tarz bir fırsatçılığa ve haksız rekabet yaratacak uygulamalara izin vermeyeceğimizin bilinmesini istiyoruz. 
Bu durumu fırsat bilip, aşırı kar elde etmek isteyen firmaları vatandaşlarımız, Kurumlarımızın Disiplin Kurullarına bildirebilirler. Vatandaşlardan gelecek olan bu talepler, Kurumlarımızın Disiplin kurullarınca titizlikle incelenecek olup kanun ve mevzuatın tanıdığı yükümlülükler çerçevesinde gerekli disiplin cezaları gerçekleştirilecektir.
Dünya çapındaki bu salgını ticarette karaborsa ve stokçuluk fırsatı olarak görerek vatandaşların mağdur edilmesine izin veremeyiz.'
Bence şikayete gerek yok.
Piyasa birbirini tanır...
Sokaktaki sıradan vatandaş bile bir şeyler biliyorsa bu başkanlar ve yönetim kurullarındakiler ise su içinde bilir ve tanırlar. Yıllardır 'merdivenaltı üretim' der dururuz...
Bunlar da sen ben değiliz...
Özetle;     kendi uçağımızı kendimiz yapacağımız gibi içimizdeki çürükleri de kendimiz ortaya çıkarmalıyız.
Anımsadığım kadarıyla, Torbalıda A.Vahap Olgun bu işi çözdü...
Hatta halkın başına geçip, bazi istenmeyen sanayi kuruluşları için eylem bile yaptı.
Sanıyorum Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, vatandaşlarımızı mağdur eden,  etik kurallara uymayan işletmelere gereken misli görülmemiş cezayı vererek tarihe geçer...
Bence doğru ve dürüst işletmelerin korkacak bir şeyleri yok..
Birileri 'aradaki farkı koruyun!' gibisinden laflar ediyorsa onlardan şüphe etmeliyiz...

KURDELA

Fırsatçıyı affetmeyiz!

Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Ulusoy da yaptığı açıklamada, haksız fiyat artışı yapanları asla affetmeyeceklerini söyledi.
Dr. Ulusoy, fırsatçılık yapanlara tüm cezaların uygulanacağını belirtti.

Baştan sona yenilendi

Ege Üniversitesi Organ Nakil Uygulama ve Araştırma Merkezi, EÜ Tıp Fakültesi mezunu ve sağlık turizminin önemli isimlerinden Dr. Ahmet Elser'in katkılarıyla baştan sona yenilendi. 
Çalışmalar kapsamında, adeta baştan sona elden geçirilen merkezin; elektrik ve su tesisatı, dinlenme alanları, bütün tuvaletleri ile zemin döşemeleri yenilendi, badana-boyası yapıldı, 6 kişilik odalar 2 kişilik olarak yeniden düzenlendi ve 3 oda eklendi.
Biliyorsunuz; kısa süre önce nakil uygulanan üç insanımızı belirlenemeyen nedenlerle kaybetmiştik.

Çocukların gözüyle bakış!

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından Tarım ve Orman Bakanlığı, (TOB) Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, (DKMPGM), Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü (BÜGEM) ve Orman Genel Müdürlüğü (OGM) iş birliğinde yürütülen ve Küresel Çevre Fonu (GEF) tarafından finanse edilen "Türkiye'nin Bozkır Ekosistemlerinin Korunması ve Sürdürülebilir Yönetimi" projesi kapsamında FAO, Şanlıurfa bozkırlarının sahip olduğu bitki ve hayvan türlerine, biyolojik çeşitliliğe, bozkırın görünmeyen ve bilinmeyen doğal ve kültürel değerlerine dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla "Bozkırda Yaşam Şiir ve Resim Yarışması" düzenleniyor.

Deneyimli hocalar emekli oldu

Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde emeklilik kararı alan öğretim üyeleri; Prof. Dr. Nasuh Oğuzhan Altay, Prof. Dr. Meneviş Uzbay Pirili ve Prof. Dr. Tanju Tosun için bir tören düzenlendi. 
Deneyimli öğretim üyeleri, katılımcılara tecrübeleri ve anıları aktardılar.
Bu arada bazı öğretim üyeleri, 'Hiç kimse kendi isteğiyle özellikle bugünkü şartlarda emekli olmaz!' tezini savundular.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.